051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » طراحی سایت » معرفی اجزای طراحی سایت
معرفی اجزای طراحی سایت
طراحی سایت 8 جولای 2019

معرفی اجزای طراحی سایت

پرستو بخشی پرستو بخشی

معرفی اجزای طراحی سایت

امروزه طراحی وب سایت هم متداول شده است و هم این که در شرایط فعلی برای کسب و کار ها جواب گو است . وب سایت بر اساس نوع کسب و کار ها طراحی می شوند . یعنی این که تمامی وب سایت ها شبیه به هم نیستند و هر کدام امکانات و بخش های مخصوص به خود را دارند . برای مثال وب سایت های فروشگاهی بخش گالری و مقایسه محصول دارند، اما وب سایت های شرکتی آن را ندارند، زیرا به آن نیازی ندارند . اما اجزای طراحی سایت که بخش های اصلی یک وب سایت هستند تقریبا در همه یکسان است .

شش تا از اجزای طراحی سایت به طور معمول در اکثر وب سایت ها استفاده می شود که در ادامه به شرح هر یک از آن ها می پردازیم . اگر هنوز در طراحی وب سایت مبتدی هستید نگران طراحی وب سایت های خوب نباشید، می توانید با مشاهده ی وب سایت های مشابه و نمونه های خارجی الگو برداری کنید تا به مرور زمان خلاقیت و سبک و روش خودتان را در طراحی بیابید .

اجزای طراحی سایت

 1. ستون های حاوی مطالب
 2. لوگوی وب سایت
 3. طراحی درست بخش Navigation
 4. محتوای وب سایت
 5. Footer سایت
 6. فضای سفید استفاده شده در وب سایت

ستون های حاوی مطالب

در وب سایت ها، هر صفحه دارای یک Container است . به کمک Container و تگ body و تگ div می توان یک جدول طراحی کرد . در برخی بخش ها واقعا نیاز است تا از Container استفاده کنیم زیرا بعضی مواقع نمی توان جایی برای قرار دادن محتویات صفحه پیدا کرد . اگر این نکته را رعایت نکنیم ممکن است محتویان صفحه به خارج از مرز های پنجره مرورگر و یا حتی به داخل فضا های خالی منحرف شوند .

می توانید در طراحی ستون ها عرض را متغییر قرار دهید برای این که قابل گسترده شدن باشد و عرض مرورگر صفحه را پر کند یا عرض محتوا بدون توجه به اندازه پنجره، تغییر کند یا ثابت بماند .

لوگوی وب سایت

لوگوی وب سایت

منظور از لوگوی سایت همان شناسه یا مارک یک شرکت است که طراحان برای خلق آن از ابزار ها و روش های مختلفی استفاده می کنند . آن ها با استفاده از ابزار ها، رنگ های مرتبط با کسب و کار و طرح هایی که نمایانگر آن کسب و کار هستند برای وب سایت لوگو طراحی می کنند . استفاده از لوگو در وب سایت مانند دیگر روش های مختلف بازاریابی مانند : کارت های تجاری، سربرگ نامه ها، بروشور ها و غیره است .

ستون Identity که روی وب سایت ظاهر می شود شامل اسم یا لوگوی شرکت بوده و بالای همه صفحات سایت قرار می گیرد . ستون Identity باعث افزایش تشخیص برند شده و به کاربران نشان می دهد که صفحه پیش روی آن ها بخشی از یک سایت واحد است .

طراحی درست بخش Navigation

طراحی بخش Navigation اهمیت زیادی دارد زیرا بخشی است که کاربران به میزان زیادی با آن سروکار دارند . راحت دیدن Navigation در صفحه های وب سایت می تواند خیلی به نفع شما باشد . هر چه طراحی وب سایتتان کاربر سند تر باشد نتایجی که برای شما خواهد داشت جذاب تر و دلنشین تر خواهد بود . اغلب کاربران در بالا صفحه ی وب سایت به دنبال Navigation می گردند .

اما اگر در برخی از وب سایت ها تصمیم گرفتید که Navigation را به صورت عمودی قرار دهید باید به نکاتی توجه داشته باشید . یکی از مهم ترین نکاتی که باید حتما به خاطر داشته باشید این است که باید تا حد امکان به قسمت بالای طرح بندی صفحه، نزدیک باشد . هر چه نزدیک تر بهتر، و همچنین باید به گونه ای باشد که توجه مخاطب را بتواند جلب کند . در آخرین حالت ممکن است که گزینه های اصلی مربوط به قسمت Navigation، در بالای ” fold ” ظاهر شوند .

محتوای وب سایت

محتوا هایی که در وب سایت قرار می دهید در واقع مهم ترین بخش وب سایت محسوب می شوند . زیرا تنها دلیلی که کاربران از وب سایت شما بازدید می کنند محتوای وب سایت شما است . محتوایی که در صفحه اصلی قرار می دهید از دیگر محتوا ها مهم تر است زیادی کاربر با واردن شدن به وب سایت شما اول آن ها را مشاهده می کنند . اگر این ها جذب و مفید نباشند کاربر بلافاصه وب سایت شما را ترک می کند .

حتی اگر شما محتوای مناسبی نیز در وب سایتتان به کار ببرید اما شیوه ی نمایش آن مشکل داشته باشد و کاربر نتواند به راحتی آن را بفهمد باز هم وب سایت شما را ترک می کند و به سراغ وب سایت دیگری می رود . به خاطر داشته باشید که قرار دادن ستون اصلی متن به عنوان نقطه مرکزی طرح، در هدر نرفتن ثانیه های گران بهای بازدید کنندگان هنگامی که برای مطلبی خاص جست و جو می کنند، بسیار حایز اهمیت است .

اجزای طراحی سایت بخش Footer

Footer وب سایت در بخش پایینی سایت قرار دارد . در Footer معوملا محتوای یکسانی قرار می دهند برای مثال : قانون کپی رایت، اطلاعات تماس و اطلاعات حقوقی به علاوه چندین لینک به قسمت های اصلی سایت است . اما شما نمی توانید هر چیز الکی را در Footer قرار دهید و برعکس افرادی که تصو می کنند Footer یک بخش بی اهمیت از اجزای طراحی سایت است، باید بدانید که Footer یک وظیفه ای دارد و آن ها را به نمایش می گذارد . وظیفه Footer این است که باید با جدا کردن مطلب آخر از انتهای پنجره مرورگر به کاربران نشان دهد آخر صفحه هستند و چکیده از اطلاعات مهم را دارد .

اجزای طراحی سایت بخش فضای سفید استفاده شده در وب سایت

متظور از فضای سفید همان فضای خالی وب سایت است . در واقع فضای سفید وب سایت از مهم ترین اجزای طراحی سایت است . فضای سفید وب سایت خالی از هر محتوایی است . یکی از اشتباهاتی که در برخی وب سایت ها هنوز به چشم می خورد این است که طراح از ذره ذره ی وب سایت استفاده کرده است و محتوا قرار داده و خلاصه آن را شلوغ کرده است .

اگر می خواهید طراحی خوبی داشته باشید و در آخر نتیجه ی خوبی بگیرید بهتر است از فضا های سفید در طرحتان حتما استفاده کنید . این نکته را به خاطر داشته باشید که در هیچ کاری افراط نکنید . سعی کنید در طرح هایتان تعادل و یکپارچگی که دو رکن مهم هستند ایجاد کنید .

پیشنهاد می کنیم مطالب مرتبط با این موضوع را نیز مطالعه کنید :

 • برای مطالعه ی مقاله ی ” آموزش طراحی لوگو با فتوشاپ ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” معرفی ابزارهای طراحی گرافیک ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” خطای 404 در وردپرس را چگونه از بین ببریم ؟ ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” ویژگی های طراحی سایت خوب چیست ؟ ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” تایپوگرافی چیست ؟ ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” بهترین افزونه های پشتیبانی در وردپرس ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” نکات طراحی سایت برای موبایل ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” گرافیک وب سایت چیست ؟ ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” طراحی سایت چند زبانه ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” تاثیر طراحی گرافیک وب سایت در موفقیت کسب و کار ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” معرفی ابزار های رایگان برای سئو ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” عوامل موثر سئوی داخلی بر رتبه بندی گوگل ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل ” می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی مقاله ی ” 200 نکته ی طلایی سئو ” می توانید اینجا کلیک کنید .

سخن پایانی …

در صورت رضایت از این مطلب خواهشمندیم که این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید . اگر احساس کردید که مطلب کامل نیست و یا شما اطلاعات مفید تری دارید لطفا ان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید . به شما توصیه می کنیم تا به دیگر مطالب سایت ما که در زمینه های زیر می باشد نیز سر بزنید :

در نهایت امیداوریم که از مطالب ارائه شده در باره ” معرفی اجزای طراحی سایت ” راضی باشید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
معرفی پلاگین صفحه ساز ویژوال کامپوزر

معرفی پلاگین صفحه ساز ویژوال کامپوزر

برای طراحی سایت حرفه ای نیاز است تا در کنار دانلود و نصب قالب های مناسب و مرتبط با نوع وب سایت، افزونه هایی را نیز برای افزایش قابلیت های سایت و بهبود کیفیت کار و در آخر طراحی راحت تر سایت، باید دانلود و استفاده کرد . یکی از حرفه ای ترین و محبوب […]

بیلبورد چیست ؟

بیلبورد چیست ؟

بیلبورد در انگلستان و بسیاری از منطق دیگر ان به معنای احتار نیز هست که به معنی یک ساختار تبلیغاتی بزرگ در فضای باز است که این فضای بزرک برای تبلیغات را به طور معمول در مناطق پر ترافیک مانند کنار جاده های شلوغ یافت میگذارند این تابلوهای تبلیغاتی را برای این بزرگ میکنند که […]

راه های افزایش بازدید کننده گان

راه های افزایش بازدید کننده گان

شما به راحتی می توانید باعث افزایش بازدید کننده گان خود شوید فقط کافیست به آنها آن چیزی را بدهید که آنها از ورود به مغازه یا سایت شما دارند مثلا وقتی بازدید کننده ای وارد سایت شما می شود و به دنبال کفش کالج آمده شما در سایت خود که کفش فروش هستید این […]

نکات الکسا برای سئو – بخش اول

نکات الکسا برای سئو – بخش اول

در این مقاله قصد داریم نکات الکسا برای سئو را توضیح دهیم . امروزه با گسترش بستر اینترنت، اکثر کسب و کار ها در این زمینه سهمی برای خود کنار گذاشتند . اینترنتی شدن کسب و کار ها مزایای زیادی دارد . می توانید برای درک بهتر اهمیت طراحی سایت دیگر مقالات ما را بخوانید […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.