051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » طراحی سایت » تایپوگرافی چیست ؟
تایپوگرافی چیست ؟
طراحی سایت, گرافیک سایت 9 ژانویه 2019

تایپوگرافی چیست ؟

پرستو بخشی پرستو بخشی

تایپوگرافی چیست ؟

تایپوگرافی هم مانند اینفوگرافیک راجب به ارتباط تصویری است . شکل گیری تایپوگرافی با حضورش در صنعت چاپ در عرصه انتشار کتاب اتفاق افتاد . اگر مالک کسب و کاری هستید و در فکر طراحی سایت برای شغلتان هستید، قطعا اولین چالشی که با ان برخورد می کنید انتخاب اسم مناسب و دومین ان طراحی خلاقانه ی لوگو است . حما با خودتان فکر می کنید که تایپوگرافی در این موضوع جایگاه اش کجا است ؟

در واقع باید به شما بگوییم که یکی از انواع لوگو ها که ریشه بسیار قدیمی در هنر ایرانی دارد تایپوگرافی است . تعریف تایپوگرافی به زبان ساده یعنی هنر و فن حروف چینی برای نمایش متن . البته تعاریف مختلفی برای ان امده است که چند نمونه از ان ها را برای شما ذکر می کنیم :

 1. تایپوگرافی یعنی هنر چیدمان تایپ، برای رسیدن به یک زبان تصویری است
 2. تایپوگرافی یعنی هنر پردازش متن، برای رسانه های چاپی است
 3. تایپوگرافی یعنی انتخاب و طرح ریزی تایپ برای چاپ

تعرف کامل تایپوگرافی :

تعریف ان به صورت کامل تر به این شکل است که ان هنری است که طراح ان تلاش می کند با عناصر متن مانند اندازه، فاصله حروف، شکل حروف، فاصله خطوط، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان تصویری برای تایپ به وجود آورد . از این هنر جذاب در زمینه های متفاوتی استفاده می شود برای مثال :

 1. ساخت تیتراژ فیلم
 2. طراحی گرافیک
 3. طراحی لوگو
 4. طراحی پوستر
 5. طراحی کتاب های کمیک
 6. طراحی مالتی مدیا
 7. و …

اشتباه نکنید تایپوگرافی با خطاطی و خوش نویس تفاوت دارد . اما طراح تایپ می تواند از خط و خوش نویسی نیز برای تایپوگرافی بهره ببرد .

تایپوگرافی در تاریخ

در زمانی که چاپ اختراع شد، طراحان برای زیبایی کلمات چاپی که خشک به نظر می رسیدند، حرکت هایی در قسمت هايي از حروف و برای تاکید بر آن ايجاد مي کردند . در جامعه ی مدرن حال حاضر بحث تایپوگرافی در هر مجمع هنری به گوش می رسد . تایپوگرافی حداقل قدمتی 50 ساله دارد در کشور ما دارد .

عده ای تایپوگرافی را با خوشنویسی یا همان کالیگرافی اشتباه می گیرند . در تایپوگرافی خوانا بودن متن اهمیت زیادی دارد زيرا در زمينه اي استفاده مي شود که اطلاع رساني مشخصه بارز آن است، اما در خوشنويسي زيبايي در اولويت است .

وظیفه ی طراحان تایپوگرافی چیست ؟

وظیفه ی طراحان این است که پیام موضوع را با به تصویر کشیدن حروف انتقال دهند . امروزه با ایجاد و در جریان بودن تحولات نو، خط، دیگر وظیفه ی خود را تنها خوانایی و سهولت نوشته نمی داند . خط علاوه بر حفظ و انجام وظیفه ی اول خود به فرم و زیبایی اش نیز اهمیت می دهد و ان را رعایت می کند . این موضوع باعث می شود که نوشته مفهوم خود را قبل از خوانده شدن بیان کند . این هنر تلاش می کند که ویژگی های بصری حروف را تقویت کند و این که نوشته ها را به تصاویر نزدیک کند . به همین علت است که عده ای فکر می کنند این هنر جذاب با ” خط نگاره ” و ” خط نگاری ” و ” کالیگرافی ” و ” طراحی حروف ” همراه شده است .

اما این گونه نیست، در واقع این هنر کارش ابه این شکل است که حروف بدنه اصلی را شکل می دهد و از فونت های موجود با تغیراتی که در آن ها برای کشف ویژگی های بصری حروف انجام می شود، استفاده می کند . عده ای این سوال برایشان پیش می اید که طراحی حروف به چه شکل است ؟

در واقع باید به شما بگوییم که طراحی حروف به مفهوم آن است که الفبایی را طراحی کنیم که قابلیت تایپ در حالت های گوناگون را داشته باشد . اما تایپوگرافی هدف دیگری دارد، برخلاف مسولیتی که در دنیای سنتی به خط سپرده شده بود تا با آسان ترین و خوانا ترین شکل، مفهوم خود را انتقال دهد و با اولین نگاه محتوا و مفهوم فرم یک جا به بیننده و خواننده القا شود . حال هنرمندان شگفتی را به همراه زیبایی، از مهم ترین اهداف بصری انتخاب کرده اند، آن هم با سه اقدام مهم یعنی تغییر شکل در حروف که ” دفرماسیون ” نامیده می شود، اغراق در حروف که ” اگز جریشن ” نامیده می شود و ساده سازی حروف که ” استیلزیشن ” نامیده می شود، تا بتوان زیبایی، قدرت ارائه و روح تبلیغ گرای آن را گسترش دهند .

تایپوگرافی

اهمیت تایپوگرافی در چیست ؟

تقریبا در هر جایی می توان اثاری از تایپوگرافی را دید . برای مثال به گوشی موبایل خود نگاه کنید . هر جایی می توانید این هنر گرافیکی را ببینید . همچنین می توانید ببینید که با استفاده از فونت ها و تنظیم و رنگ بندی آن ها در کنار هم، چگونه پیام ها را منتقل می کنند . در روند طراحی و بکار گیری این هنر ممکن است قسمتی از تغییرات جزئی به نظر برسد اما این موضوع را فراموش نکنید که حتی تغییرات کوپک هم می توانند توجه افراد و کاربران را به خود جلب کنند .

اجازه دهید تا منظور خود را با یک مثال برای شما بهتر بیان کنم . یک بار فیس بوک در یک روند ازمایشی فونت خود را تغییر داد . فونت جدید نسب به قبل کمی نازک تر شده بود اما تاثیر گذاری ان بیشتر از قبل شده بود .

تفاوت typeface و Font

ممکن است الان کمی برایتان سخت باشد تا تفاوت بین نوع نوشتار و فونت ان ها را تشخیص دهید و درک کنید . اما زمانی که دیگر متوجه دقت و ظرافت سبک حروف شوید این کار برایتان راحت تر می شود .

تایپوگرافی

اگر فکر می کنید این دو کلمه مشابه اند، شما تنها نیستید اما در واقع این طور نیست .

استفاده از موسیقی برای بیان تفاوت فونت و نوشتار

یک طراح تایپوگرافی به نام نیک شرمن برای اولین بار تلاش کرد تا با استفاده از موسیقی تفاوت بین فونت و نوع نوشتار را بیان کند . او با کمک گرفتن از اصطلاحات موسیقی تفاوت را این گونه بیان کرد که : ( نمونه ی زیر یک مثال است )

به تفاوت میان دو کلمه ی ” اهنگ ” و ” MP3 ” توجه کنید، زمانی که کسی از اهنگی لذت می برد می گوید : من عاشق این آهنگ شدم اما از ان نمی شنویم که بگوید، عاشق این MP3 شدم . در واقع آهنگ اثری هنری و MP3 فقط یک مکانیزم و قابلیت است که به بهتر شنیده شدن آهنگ کمک می کند . دقیقا همین موضوع هم برای هنر تایپوگرافی صدق می کند . به این صورت که کلمه ی ” typeface ” زمانی به کار می رود که می خواهیم خلاقیتی را توصیف کنیم . اما اگر بخواهیم اجزای فیزیکی و مجموعه ای از حروف و کاراکتر ها که در واقع باعث بهتر به نظر رسیدن typeface می شوند را توصیف کنیم باید از اصطلاح فونت استفاده کنیم .

آناتومی یک Typeface

 1. Baseline : خطی که حروف در آن قرار می گیرند
 2. Cap height : فاصله از Baseline تا بالای بزرگ ترین حرف یا حروف
 3. X-height : جایی میان badeline و Cap height بالا ترین ارتفاع کوچک ترین حرف
 4. Bowl : بخش هلالی و دایره مانند حروفی که منحنی شکل اند مانند d,b,o,D و B
 5. Serif : طرح های کوچک و جزیی کلمات مثل قسمت پایینی حرف L
 6. Descender : طولانی ترین بخش خط یک حرف که در نوشته و پایین تر از Baseline قرار می گیرد
آناتومی یک Typeface

تایپوگرافی و طراحی لوگو

ممکن است که با مفهوم لوگو تایپ مواجه شده باشید . این مفهوم زمانی که می خواهیم برای طراحی لوگوی خود از تکنیک های تایپوگرافی استفاده کنیم، شکل می گیرد . در واقع تعریف ان به این شکل بیان می شود که :

به لوگویی که در طراحی آن از حروف یا نام موسسه استفاده شده باشد لوگو تایپ گفته می شود . همچنین لوگو تایپ یک از محبوب ترین و تخصصی ترین شاخه های طراحی گرافیک به شمار می رود . زیرا طراحی لوگو تایپ نیازمند مهارت زیاد طراح در کار با حرف و تسلط به هنر تایپوگرافی است .

لوگو تایپ در چه مواردی کارایی دارد ؟

logo type

شما از این هنر گرافیکی می توانید در زمنیه های :

 1. یک نام تجاری
 2. موسسه فرهنگی
 3. شرکت خصوصی
 4. عنوان یک جشنواره
 5. و …

اما در انتخاب ان باید نهایت دقت و ظرافت را به کار گرفت زیرا نوع لوگو رابطه ی بسیار زیادی به نوع فعالیت شما دارد . در واقع فعالیتی که شما می کنید، محصولی که برای فروش ارائه می کنید، خدماتی که برای کاربران قرار می دهید و یا این که شما یک ارگان دولتی هستید یا اموزشی و غیره همه و همه در انتخاب و طراحی لوگوی شما دخیل هستند .

یک لوگوی مناسب و زیبا به برند شما کمک می کند تا سریع تر با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید . همچنین در تبلیغات، برند سازی برای یک لوگو تایپ کار را راحت تر خواهد کرد . طراحان لوگو تایپ معمولا برای انتخاب لوگو از ایده های نو بهره می برند، اما اکثرا از روش های زیر این کار را انجام می دهند .

 1. استفاده از نام کامل موسسه یا شرکت برای طراحی لوگو تایپ
 2. استفاده از حرف اول نام شرکت که به آن مونوگرام گفته می شود
 3. استفاده از حروف اول یا نام اختصاری شرکت
 4. ترکیبی ار حروف و اعداد معنی دار در طراحی

امیداوریم که از مطالب ارائه شده در زمینه ی تایپوگرافی چیست راضی باشید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما ممنونیم . اگر از مطالب لذت برده اید به دیگر مقالات ما در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت و گرافیک سایت و مقالات وردپرس سر بزنید . همچنین اگر مطالب برای شما مفید بود از شما درخواست میکنیم تا ان را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید .

در صورتی که احساس کردید مطلب کامل نیست و یا این که شما موارد دیگری را هم در زمینه ی تایپوگرافی چیست می دانید ما را مطلع کنید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
اعتبار سایت را چگونه می توان برسی کرد ؟

اعتبار سایت را چگونه می توان برسی کرد ؟

ارتقای رتبه ی یک سایت وظیفه ی سئو کار ها و متخصصین سئو است . یکی از مهم ترین کار هایی که سئو کار ها باید انجام دهند برسی رقبا و سایت های هدف برای لینک سازی است . اما در این زمینه همیشه یک مسئه مهم وجود دارد ان هم این است که برای […]

نکات مهم سئو قبل از طراحی سایت (1)

نکات مهم سئو قبل از طراحی سایت (1)

فرایند طراحی سایت یک فراید بسیار حساس و نیازمند دقت فراوان است . زیرا باید موارد بسیار زیرادی را در وب سایت در حال ساخت اعمال کنند . از موارد امینتی گرفته تا ظاهر وب سایت و دیگر خواسته های مشتریان . همچنین مقالات زیادی در این رابطه وجود دارد . اما در این مقاله […]

طراحی سایت کلینیک چشم پزشکی

طراحی سایت کلینیک چشم پزشکی

حتما برای خوده شما هم این اتفاق افتاده است که، سوالی ذهنتان را درگیر کرده باشد و به دنبال جواب ان باشید . اولین راهی که به سراغ ان می روید قطعا اینترنت است . زیرا بهترین و سریع ترین و در دسترس ترین راه برای کسب اگاهی و یافتن پاسخ سوال ها می باشد […]

چگونه تولید محتوا خوب تهیه کنیم؟

چگونه تولید محتوا خوب تهیه کنیم؟

امروزه نام تولید محتوا را زیاد شنیده اید اما شاید درباره آن اطلاعات زیادی نداشته باشید، تولید محتوا بخش مهمی از طراحی سایت می باشد که برای افرادی که کسب و کار اینترنتی به راه می اندازند بسیار پر اهمیت می باشد و افراد بسیاری مایل به یادگیری و روش های آن می باشند بنابراین […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.