051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » اینفوگرافیک چیست ؟ بخش1
اینفوگرافیک چیست ؟ بخش1
سئو و بهینه سازی سایت, طراحی سایت, گرافیک سایت 7 ژانویه 2019

اینفوگرافیک چیست ؟ بخش1

پرستو بخشی پرستو بخشی

اینفوگرافیک چیست ؟ بخش1

مبحث گرافیک، یک مبحث پر محتوا و شاخه شاخه است و موارد زیادی را شامل می شود . یکی از این موارد اینفوگرافیک است . در این مقاله قصد داریم تا شما را با این موضوع جذاب و پویا بیشتر اشنا کنیم . مواردی که در این مقاله می خوانیم عبارت اند از :

 1. اینفو گرافیک چیست ؟
 2. هدف ان
 3. ریشه یابی واژه ی ان
 4. تاریخچه ی ان
 5. انواع اینفوگرافیک
 6. زمینه های کاربردی ان
 7. بستر های انتشار ان
 8. اهمیت استفاده از ان
 9. اینفوگرافیک در طراحی سایت
 10. اینفوگرافیک در سئوی سایت
 11. مراحل ساخت ان

در این بخش از مقاله 4 بخش را برسی می کنیم و برای شما شرح می دهیم . در صورت تمایل برای مطالعه ی بخش دوم ان اینجا کلیک کنید .

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک چیست ؟

با برسی های انجام گرفته و ثبت کردن نظر کاربران به این نتیجه رسیدیم که ارزش یک تصویر از کلمات خیلی بیشتر است و همچنین برای کاربران جذاب تر است . در واقع برقراری ارتباط تصویری با کاربران و مشتریان ارزش و کارایی بیشتری دارد . این یک حقیقت انکار ناپذیر است که بیشترین اطلاعاتی که ما از پیرامونمان دریافت می کنیم به کمک قدرت بیناییمان است . همچنین مغز ما علاقه زیادی به تجزیه‌ و تحلیل اطلاعات به‌ صورت تصویری دارد .

علت اهمیت انتقال اطلاعات به شیوه ی تصویری بر همین اساس است . زیرا ساده تر، جذاب تر، اثر گذار تر و ماندگار است . در واقع این کمک بزرگ را اینفوگرافیک به ما می کند تا بهتر و بیشتر در ذهن کاربران و مشتریانمان بمانیم .

هدف استفاده از اینفوگرافیک

هدف استفاده از اینفوگرافیک

اینفوگرافیک‌ ها نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ ها هستند که هدف آن‌ ها ارائه سریع و ساده اطلاعات پیچیده است . به بیان ساده‌ تر، اینفوگرافیک‌ ها به کمک عناصر بصری نظیر عکس، نمودار، نقشه، دیاگرام و … سعی می‌ کنند تا مجموعه‌ ای از داده‌ ها و اطلاعات پیچیده را به‌گونه‌ ای به تصویر درآوردند که پیام به شیوه‌ ای سریع و قابل‌ فهم به مخاطب منتقل شود .

ریشه یابی واژه ی اینفوگرافیک

واژه ی اینفوگرافیک یا همان Infographic در بر گیرنده ی دو واژه ی دیگر information و graphic می باشد . این واژه ی اینفگورافیک در فرهنگ فارسی، اطلاع نگاشت معنی می شود . البته برخی افراد از کلماتی از عبارت های دیگری نیز استفاده می کنند مانند :

 • گرافیک اطلاع رسان
 • داده نما
 • اینفوگرافی
 • اینفوگراف
 • و …
Data visualization

در این زمینه یک مبحث دیگر نیز وجود دارد که خیلی به اینفوگرافیک نزدیک است و در اکثر اوقات ان ها را با یک دیگر اشتباه می گیرند . دیداری‌ سازی داده‌ ها یا همان Data visualization نام این موضوع می باشد که اغلب در کنار اینفوگرافیک‌ ها به‌ کاربرده می‌ شود . در حقیقت دیداری‌ سازی داده‌ ها یعنی به تصویر درآوردن داده‌ ها و مقادیر اندازه‌ گیری شده عددی با استفاده از نقشه‌ ها، سلسله‌ مراتب، شبکه‌ ها سری‌ های زمانی و انواع نمودار ها .

تاریخچه

خیلی از افراد تصورشان بر این است که اینفوگرافیک یک علم مدرن است . اما این تصور کاملا اشتباه است زیرا بشر از هزاران سال پیش از این شیوه برای انتقال و تفهیم اطلاعات استفاده می کرده است . ان ها از تصاویر برای انتقال اطلاعات خود استفاده می کردند و بنا به اخرین تحقیقات، قدیمی ترین نمونه ایی که تا به حال کشف شده است مربوط می شود به اواخر عصر سنگ در غار Chauvet، که در جنوب فرانسه می باشد بوده است . در تصویر زیر می بینید که نیاکان ما با مصور کردن عکس حیوانات اطلاعاتی را روی دیواره های غار حک کرده اند .

Cave Chauvet
این عکس را می توان اولین نمونه های اینفوگرافیک را در عصر سنگ دانست

این عکس اولین نمومنه ی اینفوگرافیک در تاریخ است اما موارد اینچنینی زیاد است و در طول تاریخ اثر ان را می توان دید .

دیگر نمونه های تاریخی :

 • در ٣,٠٠٠ سال قبل از میلاد، خط هیروگلیف مصری از نمونه‌ های خوب اینفوگرافیک های اولیه است که از نماد های گرافیکی و آیکون‌ های برای بیان مقاصد گوناگون پدید آمد .
 • در ١٣۵٠ میلادی، نیکول اورسم Nicole Oresme از فیلسوفان مهم قرون وسطی بود که یکی از اولین گراف‌ ها را برای تشریح چگونگی اندازه گیری حرکت اشیا ترسیم نمود .
 • در ١۵١٠ میلادی، لئوناردو داوینچی، نابغ ی دوران رنسانس، با ترکیب نوشته‌ های آموزشی با تصاویر، مخصوصا در عرص ی آناتومی بدن انسان و شرح اختراعات و سازه‌ های مهندسی خود از مبتکران تصویرگری علمی بوده است .
 • در ١٧٨۶ میلادی، ویلیام پلی‌فیر William Playfair مهندس اسکاتلندی، از پیشگامان دیداری‌ سازی داده‌ ها Data Visualization بود . او در کتاب خود با عنوان اطلس سیاسی تجاری، برای اولین بار با استفاده از نمودار های خطی، دایره‌ ای و میله‎ ای، به تشریح داده‌ های عددی پرداخت .
 • در ١٨۵٠١٨٧٠ میلادی، چارلز جوزف مینارد Charles Joseph Minard مهندس عمران فرانسوی، برای توضیح آمار های جغرافیایی از ترکیب نقشه‌ ها با نمودار های جریان Flow Chart استفاده نمود . یکی از مشهور ترین دیداری‌ سازی داده‌ ها او، علل ناکامی ناپلئون در حمله به روسیه است . او مجموعه ای از داد ه‌های پیچیده (موقعیت، مسیر حرکت، شکست سربازان و وضعیت آب و هوا) یک دوره را در یک اینفوگرافیک به نمایش در آورد .
نمودار انباشته ای
 • در ١٨۵٧ میلادی، فلورانس نایتینگل Florence Nightingale پرستار انگلیسی، با ترکیب نمودار انباشته ای Stacked Bar و نمودار دایره ای به تشریح تلفات و علل مرگ ‎و ‎میر سربازان در جنگ کریمه پرداخت . او به کمک این اینفوگرافیک توانست ملکه ویکوریا را برای بهبود وضعیت بیمارستان‌ های ارتش متقاعد نماید .
 • در ١٩٣٠١٩۴٠ میلادی، زبان تصویری ایزوتایپ Isotype طلایه دار دوران مدرن بود . یک شیوه ارتباط بصری که توسط اتو نویرات Otto Neurath فیلسوف اتریشی توسعه یافت و برای آموزش ایده‌ ها و مفاهیم از آیکون و تصاویر از آن استفاده می‌ شد .
 • در ١٩٧۵ میلادی، ادوارد تافتی Edward Tufte آماردان و مجسمه‌ ساز اهل ایالات متحده آمریکا، پدر دیداری‌ سازی داده‌ ها به شیوه امروزی است . او با برگزاری چند سمینار و نگارش چند کتاب در زمینه طراحی اطلاعات information design از پیشگامان اینفوگرافیک‎ ها و دیداری‌ سازی داده‌ ها است .
 • در ١٩٧٠١٩٩٠ میلادی، اینفوگرافیک ها به یک جریان اصلی و محبوب در میان نشریات تبدیل شدند . نشریاتی چون The Sunday Times, Time Magazine, USA Today از اینفوگرافیک ها برای ساده تر کردن اطلاعات و بالا بردن درک مسائل پیچیده استفاده کردند .
 • در ٢٠٠٠ تا امروز، با گسترش روز افزون اینترنت و رسانه‌ های مجازی، اینفوگرافیک‌ ها به صورت گسترده ای در فضای وب استفاده می‌ شوند . استفاده از نرم‌ افزار های رایانه‌ای باعث شد تا اینفوگرافیک‌ ها با سرعت بیشتر و تکنیک‌ های گوناگونی طراحی شوند .

امیداوریم که از مطالب ارائه شده در زمینه ی اینفوگرافیک چیست راضی باشید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما ممنونیم . اگر از مطالب لذت برده اید به دیگر مقالات ما در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت و گرافیک سایت و مقالات وردپرس سر بزنید . همچنین اگر مطالب برای شما مفید بود از شما درخواست میکنیم تا ان را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید .

در صورتی که احساس کردید مطلب کامل نیست و یا این که شما موارد دیگری را هم در زمینه ی اینفو گرافیک چیست می دانید ما را مطلع کنید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
طراحی سایت نمایشگاه خودرو

طراحی سایت نمایشگاه خودرو

دیگر زمان خرید و فروش خودرو به صورت سنتی که خریدار باید حتما به محل فروش خودرو مراجعه کند سر آمده است. اما امروز با گسترش بستر اینترنت و کاربران آنلاین تنها با لمس یک کلید می توان خودروی خود را به صورت آنلاین خریداری کرد. در این مقاله قصد داریم اهمیت طراحی سایت نمایشگاه […]

طراحی سایت باشگاه

طراحی سایت باشگاه

تمام افراد چه انلاین و چه غیر انلاین به ورزش علاقه دارند. امروزه بسیاری از کسب و کار های مربوط به ورزش را هم میتوان بصورت انلاین جستجو و پیدا نمود. حتما خوده شما جز ان دسته از افرادی بودید که در اینترنت به دنبال باشگاه ورزشی مورد علاقه خود، در محیط اطراف خانه ی […]

معرفی پلاگین صفحه ساز ویژوال کامپوزر

معرفی پلاگین صفحه ساز ویژوال کامپوزر

برای طراحی سایت حرفه ای نیاز است تا در کنار دانلود و نصب قالب های مناسب و مرتبط با نوع وب سایت، افزونه هایی را نیز برای افزایش قابلیت های سایت و بهبود کیفیت کار و در آخر طراحی راحت تر سایت، باید دانلود و استفاده کرد . یکی از حرفه ای ترین و محبوب […]

41 عامل مؤثر بر اعتبار وب سایت شما بخش 3

41 عامل مؤثر بر اعتبار وب سایت شما بخش 3

بسیاری از عوامل توانایی این را دارند که به وب سایت شما اعتبار بخشند وما در ادامه مطالب قبل که تعدادی از این عوامل را بیا کردیم در این بخش قصد داریم شما را با ادامه این عوامل آشنا کنیم قبل از آن این نکته را یاد آور شویم که تمام وب سایت های موجود […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.