051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » طراحی سایت » بهبود کسب و کار » انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت
انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت
بهبود کسب و کار, طراحی سایت, گرافیک, گرافیک سایت 23 ژوئن 2019

انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت

پرستو بخشی پرستو بخشی

انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت

رنگ ها ابزار های قدرتمندی هستند زیرا می توانند تاثیرات بسیار زیادی را بر روی عواطف و احساسات انسان ها بگذارند . استفاده از رنگ ها در هر زمینه ای می تواند بسیار کمک کننده باشد مخصوصا اگر موضوع کسب و کار باشد . استفاده از رنگ مناسب در طراحی سایت یک روش هوشمندانه برای افزایش بازدهی وب سایت است .

دقت کنید اگر شما وب سایتتان را طراحی کنید و سعی کنید در تمام بخش ها مانند سرعت و امنیت و غیره حرفه ای و اصولی عمل کنید اما به ظاهر وب سایتتان توجهی نداشته باشید قطعا بدون شک نتیجه ای که حاصل می شود آن نتیجه ای که شما می خواهید نخواهد بود . تمام عوامل موثر در طراحی سایت باید به اندازه کافی تقویت شوند . یکی از این عوامل موثر ظاهر وب سایت و رنگ مناسب در طراحی سایت است .

رنگ مناسب در طراحی سایت می تواند به شما در زمینه های زیر کمک کند :

 • برانگیختن احساسات و عواطف کاربران
 • افزایش فروش
 • تقویت برند
 • جذب کاربر و ماندن بیشتر آن ها در وب سایت
 • و …

بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که افراد در کمتر از ۹۰ ثانیه باز خورد مساعد یا غیر مساعدی نسبت به یک محصول نشان می‌ دهند و این در حالی است که ۹۰ درصد این تصمیم بر اساس رنگ محصول گرفته می‌ شود . همچنین مطالعات متخصصان این حوزه نشان می‌دهد که رنگ مناسب تا ۸۰ درصد در به رسمیت شناختن برند شما مؤثر است .

روان شناسی و رنگ مناسب در طراحی سایت

اگر دقت کرده باشید اکثر برند های معروف و محبوب دنیا یم رنگ خاص برای خود دارند که بعد از این که کاربران نام ان ها را می شنوند این رنگ است که در ذهن آن ها تداعی می شود . برای مثال به شبکه های اجتماعی معروف دقت کنید . برای مثال توییتر، فیسبوک، لینکداین، تامبلر و غیره و حتی بسیاری از برنده‌ های معروف از جمله Dell، HP،IBM و Intel لوگو هایی به رنگ آبی دارند .

این جمله به این معنی نیست که شما هم باید از رنگ آبی برای وب سایت و برندتان استفاده کنید . شما باید از رنگی برای برند و طراحی لوگو و ظاهر وب سایتتان استفاده کنید که به نوع فعالیت و کسب کارتان مرتبط باشد . می دانید که رنگ های جذاب زیادی وجود دارد که شما می توانید بدون محدودیت از آن ها استفاده کنید ولی موضوعی که باعث می شود شما در این زمینه کاملا موفق باشید انتخاب یک رنگ مناسب برای وب سایتتان است .

هر رنگ نشان دهنده یک موضوع و یک حس است و اگر شما از روان شناسی رنگ ها در طراحی وب سایت خود استفاده کنید و رنگ مناسب خودتان را انتخاب کنید قطعا در زمینه برند سازی موفق عمل کرده اید . اگر بدانید که هر رنگ چه تاثیراتی بر افراد می‌ گذارد می‌ توانید بهترین گزینه را برای رنگ‌ آمیزی وب سایت خود برگزینید . در ادامه در این خصوص صحبت خواهیم کرد و به برسی کلی برخی از رنگ های متدوال در طراحی سایت می پردازیم .

رنگ مناسب در طراحی سایت

رنگ هایی که طراحان در طراحی وب سایت ها استفاده می کنند :

در این بخش می پردازیم به اغلب رنگ هایی که در طراحی سایت استفاده می شوند و این که از هر رنگ باید در چه زمینه های استفاده کنیم و در چه زمینه هایی استفاده نکنیم .

 1. رنگ قرمز
 2. رنگ زرد
 3. رنگ نارنجی
 4. رنگ سبز
 5. رنگ آبی
 6. رنگ مشکی
 7. رنگ سفید
 8. رنگ صورتی
 9. رنگ بنفش
 10. رنگ خاکستری

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز نشان دهنده : احساسات تند و شدید، انرژی، اضطراب، تحرک، عشق، آتش، خطر، جنب و جوش، هیجان و خطر است .

رنگ قرمز

زمانی که انسان ها رنگ قرمز را می بینند ناخوداگاه ضربان قلب آن ها افزایش می یابد و این موضوع باعث سریع تر شدن سرعت تنفس آن ها و در نهایت به وجد امدن آن ها می شود . معمولا برای ایجاد اضطرار و فوریت در افراد برای اقدام به خرید گزینه ی بسیار مناسبی است . همچنین در فعال کردن واکنش های احساسی قوی موثر است .معمولا رستوران ها برای تحریک اشت ها نیز از این رنگ استفاده می کنند .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ قرمز درست است ؟

از قرمز زمانی استفاده کنید که می‌ خواهید در خصوص موضوعی جلب توجه کنید یا ایجاد هیجان نمایید . قرمز برای غذا، مد و فشن، سرگرمی، ورزش، تبلیغات، سرویس‌ های اضطراری و مراقبت‌ های بهداشتی بسیار مناسب است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ قرمز نادرست است ؟

در استفاده از رنگ قرمز به هیچ عنوان زیاده‌ روی نکنید . هیجان زیادی می‌ تواند مخرب باشد . عموما قرمز برای کالا های لوکس، وب سایت‌ های فعال در زمینه طبیعت و وب سایت‌ های حرفه‌ ای مناسب نمی‌ باشد .

برند های معروف که از رنگ قرمز استفاده کرده اند :

رنگ قرمز

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد نشان دهنده : نیروی جوانی، سرخوشی و خوس بینی است . همچنین نشان دهنده بزدلی، فریب و ارزانی نیز می‌ باشد .

رنگ زرد

اما در اکثر اوقات از این رنگ به عنوان رنگی پر از انرژی یاد می شود که به میزان زیادی در روحیه افراد تاثیر می گذارد . عموما از ان برای جلب مخاطبین استفاده می کنند .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ زرد درست است ؟

اگر می خواهید احساس نشاط و شادی را به کاربرانتان بدهید به شما توصیه می کنیم که حتما از این رنگ برای طراحی وب سایتتان استفاده کنید . توصیه ی دیگری که برای شما داریم این است که اگر می‌ خواهید این شادی توأم با آرامش باشد، از زرد روشن کم‌ رنگ‌ تر استفاده کنید . رنگ زرد برای جلب توجه به متن‌ ها و دکمه‌ هایی که با کلیک بر روی ‌آن‌ ها عملیات خاصی انجام می‌‌ شود بسیار مناسب است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ زرد نادرست است ؟

پردازش رنگ زرد به چشم فشار بیشتری می آورد بنابراین بهتر است در استفاده از آن برای طراحی سایت زیاده روی نکنید .

برند های معروف که از رنگ زرد استفاده کرده اند :

 رنگ زرد

روانشناسی رنگ نارنجی

رنگ نارنجی نشان دهنده : صمیمیت، شور و شوق، فعالیت و خلاقیت است .

 رنگ نارنجی

همان طور که در بالا مشاهده کردید این رنگ پر جنب و جوش عموما با تفریح، شادی، هیجان و اشتیاق مرتبط است . طراحان از این رنگ زمانی که می خواهند برای کاربران جلب توجه کنند و همچنین به برقراری ارتباط با آن ها بپردازند استفاده می کنند . این رنگ توانایی این را دارد تا افراد را ترغیب به دست به کار شدن و دست به عمل زدن کند . مانند ترغیب به خرید یا دنبال کردن خبرنامه وب سایت . رنگ نارنجی خریداران هیجان زده را به خود جذب می کند .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ نارنجی درست است ؟

همان طور که در بالا گفته شد استفاده از این رنگ برای جلب توجه به عملکرد های مهم مانند به اشتراک گذاشتن، خرید، عضویت و … توصیه می شود . به طور کلی برای هر محتوایی که می‌ خواهید توجه افراد و مخاطبینتان را به آن جلب کنید بهتر از که ار رنگ نارجی در وب سایتتان بهره ببرید . اغلب وب سایت هایی که در زمنیه ی تجارت الکترونیک، خودرو، تکنولوژی، سرگرمی، غذا و … فعالیت می کنند از این رنگ در ظاهر سایت خود استفاده کرده اند .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ نارنجی نادرست است ؟

هرچند که شدت نارنجی از قرمز کمتر است، اما با این حال استفاده زیاد از آن مسحور کننده است . در به کار بردن آن زیاده‌ روی نکنید .

برند های معروف که از رنگ نارنجی استفاده کرده اند :

 رنگ نارنجی

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز نشان دهنده : ثروت، رشد و پویایی، سلامت، آرامش خاطر، سخاوت، باروری، موفقیت، صلح و طبیعت است .

رنگ سبز

طراحانی که از رنگ سبز استفاده می کنند قصد ایجاد هماهنگی و حفظ تعادل عناصر را دارند . رنگ سبز راحت ترین رنگ برای پردازش چشم است . بنابراین اثری آرام بخش بر چشم دارد . رنگ سبز دومین رنگ مورد علاقه در بین خانوم ها و آقایان است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ سبز درست است ؟

همانطور که در بالا ذکر شد پردازش رنگ سبز توسط چشم به سادگی انجام می‌ شود . به شنما توصیه می کنیم که از این رنگ به منظور ایجاد آرامش و در وب سایت‌ هایی در زمینه طبیعت استفاده کنید . همچنین رنگ سبز برای وب سایت‌ هایی با محوریت علم، جهان گردی، منابع انسانی و … مناسب و مرتبط است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ سبز نادرست است ؟

این رنگ برای سایت‌ هایی با محوریت کالا های لوکس، تکنولوژی، و مضامین مشابه مناسب نمی‌ باشد .

برند های معروف که از رنگ سبز استفاده کرده اند :

رنگ سبز

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی نشان دهنده : اعتماد، امنیت، صلاحیت، ثبات، کیفیت، پایداری، خرد، وفاداری، استحکام، بهره‌ وری و امنیت دوستی و آرامش است .

 رنگ آبی

آبی رنگ بسیار عمیقی است و هر طیف آن احساس متفاوتی را ایجاد می کند . برای مثال آبی روشن می‌ تواند مفاهیمی چون طراوت و انرژی‌ بخشی را نیز در بر گیرد . همچنین جالب است بدانید که رنگ آبی اولین رنگ مورد علاقه در بین خانوم ها و آقایان است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ آبی درست است ؟

استفاده از رنگ آبی اغلب برای شرکت‌ های بزرگ و بانک‌ ها و غیره توصیه می شود . دلیل آن هم این است که قابلیت جلب اعتماد فراوانی در این رنگ نهفته است . همچنین برای سایت‌ هایی در زمینه مراقب‌ های بهداشتی، دندان پزشکی، تکنولوژی سطح بالا، علوم پایه، دولت و موارد این چنینی مناسب است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ آبی نادرست است ؟

استفاده بیش از حد از رنگ آبی می‌ تواند وب سایت شما را سرد و بی روح کند . همچنین استفاده از آن می‌ تواند باعث بی اشتهایی شود، پس هیچ‌ وقت از آن برای وب سایت‌ هایی با موضوع غذا و خوراکی ها استفاده نکنید .

برند های معروف که از رنگ آبی استفاده کرده اند :

 رنگ آبی

روانشناسی رنگ مشکی

رنگ مشکی نشان دهنده : قدرت، ظرافت، لوکس بودن، کمال، وقار، ثبات، استحکام، تشریفات و هوش و متانت است .

رنگ مشکی

معمولا برای بازاریابی برند های لوکس و خاص گزینه ی مناسبی است زیرا حرفه ای بودن، دقت و قدرت را به مخاطبان و مشتریان نشانن می دهد .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ مشکی درست است ؟

قطعا وب سایتی که می خواهید داشته باشید قرار نیست از رنگ مشکی به تنهایی در آن استفاده شود . پس رنگ مشکی بسته به رنگ‌ هایی که به همراه آن استفاده می‌ شود، تاثیرات متفاوتی را القا می کند . اما به طور کلی مشکی می‌ تواند وب سایت شما را زیبا و سنتی یا مدرن کند . باز هم می گوییم که استفاده از رنگ مشکی برای کالا های لوکس، مد و فشن، بازاریابی، لوازم آرایشی و … بسیار مناسب است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ مشکی نادرست است ؟

به صورت کلی افراط در هر رنگی نتیجه ی جالبی را به همراه ندارد . بدین منظور به شما توصیه می کنیم که از رنگ مشکی نیز زیادی استفاده نکنید زیرا رنگ مشکی شما را از هدف اصلی وب سایت دور می‌ کند و می‌ تواند احساس شوم و شرورانه به کاربر منتقل کند یا حتی باعث ناراحتی و استرس افراد شود .

برند های معروف که از رنگ مشکی استفاده کرده اند :

رنگ مشکی

روانشناسی رنگ سفید

رنگ سفید نشان دهنده : خلوص، پاکی، شادی، صمیمیت و امنیت است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ سفید درست است ؟

اگر دقت کرده باسید اکثر وب سایت هایی که به دکتر ها، پرستار ها و دندان پزشک‌ ها مرتبط است به رنگ سفید هستند . در واقع رنگ سفید به یک رنگ جدا نشدنی از وب سایت‌ هایی که با موضوع سلامتی در ارتباط هستند تبدیل شده است . همچنین از این رنگ برای وب سایت‌ هایی که در زمینه های علمی نیز فعالیت می کنند گزینه بسیار خوبی است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ سفید نادرست است ؟

تاثیری که رنگ سفید می تواند بر وب سایت ها و کاربران داشته باشد با دیگر رنگ ها تفاوت زیادی دارد . بدین منظور استفاده از این رنگ رنگ نه تنها در وب سایت ها ضرر ندارد بلکه توصیه می شود . حتی به نوع کسب و کار و فعالیت آن ها نیز بستگی ندارد و تاثیر مثبت خود را همیشه می گذارد .

روانشناسی رنگ صورتی

رنگ صورتی نشان دهنده : زنانگی، جذابیت، پاکی و معصومی، کمال، صمیمیت، باروری، ملایم و تسکین‌ دهنده و حس های عاشقانه است .

رنگ صورتی

می دانید که این رنگ زیر مجموعه‌ ای از رنگ قرمز است، اما با این حال ویژگی‌ هایی دارد که در رنگ قرمز نیست و خودش به تنهایی تاثیرات جداگانه ای دارد .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ صورتی درست است ؟

استفاده از رنگ صورتی اغلب برای وب سایت هایی که محوریت آن زنان و دختران می‌ باشد توصیه می شود . همچنین برای استفاده در سایت‌ هایی که به ارائه محصولات و خدمات مربوط به زنان است مناسب می باشد . برای مثال آرایشگاه ها یا مراکز ماساژ و غیره .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ صورتی نادرست است ؟

صورتی روشن، پر زرق و برق است و از جدیت سایت تا حدودی می‌ کاهد . از این رو به شما توصیه می کنیم که در وب سایت‌ های رسمی از آن استفاده نکنید .

برند های معروف که از رنگ صورتی استفاده کرده اند :

 رنگ صورتی

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ بنفش نشان دهنده : حس سلطنتی، ثروت، موفقیت و دانایی است .

رنگ بنفش

در چه زمینه ای استفاده از رنگ بنفش درست است ؟

استفاده از این رنگ بیشتر برای محصولات زیبایی و ضد پیری استفاده می شود . رنگ بنفش تاثیری آرامش بخش روی افراد دارد . بنابراین رنگ مناسبی برای ایرلاین های هوایی نیز است .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ بنفش نادرست است ؟

استفاده زیاد از این رنگ ممکن است در کاربران احساس درستی را ایجاد نکند و آن ها احساس کنند شما می خواهید خودتان را بزرگ تر از آن چیزی که هستید و به صورت غیر واقعی نشان دهید .

برند های معروف که از رنگ بنفش استفاده کرده اند :

 رنگ بنفش

روانشناسی رنگ خاکستری

رنگ خاکستری نشان دهنده : بی طرفی، سادگی، آرامش، آینده نگری و عقلانیت است .

رنگ خاکستری

در چه زمینه ای استفاده از رنگ خاکستری درست است ؟

رنگ خاکستری رنگی بدون احساس است و بیشتر در ارتباط با صنعت، تکنولوژی، دقیق بودن، بازرسی، خبره بودن یا حتی کمال می باشد . بیشتر برای وب سایت های شرکتی و اداری توضیه می شود .

در چه زمینه ای استفاده از رنگ خاکستری نادرست است ؟

از آن جایی که رنگ خاکستری رنگ بدون احساسی است برای وب سایت هایی که باید تشویق کننده باشند مانند فروشگاه ها مناسب نیست .

برند های معروف که از رنگ خاکستری استفاده کرده اند :

رنگ خاکستری

سخن پایانی …

می دانید که رنگ مناسب در طراحی سایت تنهای یکی از عوامل موثر در موفقیت وب سایت است . پس قطعا متوجه شده اید که طراحی یک وب سایت کار چندادن راحتی نیست و نیازمند تفکر و تحقیق و زمان است . یک سایت زمانی برای شما بهترین بازدهی را خواهد داشت که طراحی مناسبی داشته باشد . حال اگر برای طراحی وب سایت خود تصمیمی نگرفته اید و هنوز قدمی بر نداشته اید، لطفا با شماره تلفن های موجود در وب سایت دهکده وب تماس بگیرید . ما در شرکت طراحی و توسعه ی سایت دهکده وب با تیم پشتیبانی و مشاوره ی خود اماده ی کمک به شما هستیم .

از زمانی که برای مطالعه ی این مطلب گذاشتید از شما متشکریم . در صورت رضایت از این مطلب خواهشمندیم که این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید . اگر احساس کردید که مطلب کامل نیست و یا شما اطلاعات مفید تری دارید لطفا ان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید .

به شما توصیه می کنیم تا به دیگر مطالب سایت ما که در زمینه های زیر می باشد نیز سر بزنید :

در نهایت امیداوریم که از مطالب ارائه شده در باره ی ” انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت ” راضی باشید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
مزایای ایمیل مارکتینگ بیشتر از معایب ان

مزایای ایمیل مارکتینگ بیشتر از معایب ان

در مقاله ی قبلی بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ را برای شما کاربران عزیز شرح دادیم . در این مقاله قصد داریم تا در مورد مزایای ایمیل مارکتینگ که بیشتر از معایب ان است برایتان توضیحاتی را ارائه دهیم . امیدواریم تا این مطلب به درک بهتر این روش جذاب و راحت و مهم […]

طراحی سایت شرکتی با پشتیبانی

طراحی سایت شرکتی با پشتیبانی

هدف از طراح سایت شرکتی معرفی محصولات و خدمات و امکانات یک شرکت و یا سازمان است . از ان جایی که کاربران زیادی برای انجام امور مورد نیاز خود از وب سایت ها در اینترنت استفاده می کنند طراحی وب سایت برای شرکت و یا سازمان خود بسیار اهمین و مزایا دارد . اما […]

الگوریتم فلوریدا 2 جدید ترین الگوریتم گوگل

الگوریتم فلوریدا 2 جدید ترین الگوریتم گوگل

بحث داغی که این روز ها در فضای اینترنت پر شده است اپدیت جدید گوگل است . اخبار تایید می کنند که اخیرا گوگل الگوریتم جدیدی را با عنوان الگوریتم فلوریدا 2 منتشر کرده است . طبق گفته های خود گوگل این اپدیت یکی از تغییرات اصلی در الگوریتم هسته ای گوگل یا همان ” […]

موضوعات مهم و بحث برانگیز در وردپرس قسمت2

موضوعات مهم و بحث برانگیز در وردپرس قسمت2

در این مقاله قصد داریم تا با شما در مورد یک سیستم مدیریت محتوا یا همان  cms که می توان به کمک ان یک وب سایت را ساخت صحبت کنیم . اسم این سیستم سایت ساز وردپرس می باشد . اگر می پرسید که وردپرس چیست ؟ بهتر است به اینجا مراجعه کنید تا ان […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.