051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » جایگاه کلمات کلیدی در صفحه به چه صورت است ؟
جایگاه کلمات کلیدی در صفحه به چه صورت است ؟
سئو و بهینه سازی سایت 2 می 2019

جایگاه کلمات کلیدی در صفحه به چه صورت است ؟

پرستو بخشی پرستو بخشی

جایگاه کلمات کلیدی در صفحه به چه صورت است ؟

به کار بردن کلمات کلیدی در متن خوب است اما بمب باران کردن محتوا با کلمه ی کلیدی اصلا کار شایسته ای نیست . تنها با این کار باعث ایجاد احساس نارضایتی در کاربران می شوید . استفاده کردن از کلمات کلیدی در محتوا و در یک صفحه بسیار مفید است مخصوصا اگر بهترین جایگاه کلمات کلیدی در محتوا را بدانید .

به شما توصیه می کنیم قبل از این که شروع به نوشتن مطلب جدید بکنید کلمه ی کلیدی مناسب برای ان مطلب را شناسایی کنید . انتخاب یک کلمه ی کلیدی اهمیت زیادی دارد بدین جهت به شما توصیه می کنیم که مطلب ” معرفی ابزار های رایگان جستجوی کلمات کلیدی ” را مطالعه کنید و به کمک این ابزار های رایگان بهترین کلمات کلیدی را برای محتوا هایتان انتخاب کنید .

معرفی جایگاه کلمات کلیدی در صفحه

 • عنوان نوشته
 • تگ های HTML
 • محتوای نوشته
 • آدرس صفحات
 • نام تصویر و متن جایگزین
 • لینک های داخلی و خارجی
 • توضیحات متا نوشته
جایگاه کلمات کلیدی

جایگاه کلمات کلیدی در عنوان نوشته

عنوان هر صفحه هم برای کاربران و هم برای موتور های جست و جو اهمیت بالایی دارند . بدین جهت شما باید حتما یک بار کلمه ی کلیدی خود را در عنوان صفحه و یا عنوان نوشته خود به کار ببرید . لازم به ذکر است که بهترین جایگاه کلمات کلیدی در عنوان در ابتدای ان است .

این که کاربران از یک صفحه تا چه اندازه راضی هستند و به ان علاقه دارند یک موضوع مهم برای رتبه ان صفحه به حساب می اید . اگر برای این کار یک استراتژی مناسب قرار دهید و در کنار جای گذاری کلمات کلیدی منتخب در نوشته یک عنوان جذاب نیز انتخاب کنید می توانید در افزایش نرخ کلیک وب سایتتان تاثیرات مثبت زیادی بگذارید .

جایگاه کلمات کلیدی

تگ های HTML

یکی از مواردی که به موتور های جست و جو در پیدا کردن کلمه ی کلیدی در یک نوشته کمک می کند، تگ های HTML است . منظور از تگ های HTML همان عنوان هایی است که برای بخش های مختلف یک نوشته استفاده می کنیم . قرار دادن کلمه ی مورد نظر شما در تگ h1 و h2 صفحه می تواند نقشی کلیدی در سئو نوشته شما داشته باشد .

عده ای بر این موضوع پا فشاری می کنند که حتما باید عنوان صفحه و تگ H1 یکسان باشند . اما در اصل این گونه نیست می توانید این دو را متفاوت از هم بنویسید . اما نباید این تفاوت زیاد باشد که ربات های گوگل را متوجه خود کند و ان ها را به خود مشکوک کند .

جایگاه کلمات کلیدی

محتوای نوشته

بهترین جایگاه کلمات کلیدی در محتوای نوشته است . دقت کنید منظور از بهینه کردن محتوای نوشته با کلمه ی کلیدی این نیست که ان محتوا را پر از کلمه ی کلیدی خود کنید . یا مانند بعضی افراد که تصور می کنند هر چه تعداد کلمات کلیدی حاضر در محتوا بیشتر باشد رتبه ی بهتری دریافت می کنند . این افراد تقریبا هر یک خط در میان کلمه ی کلیدیشان را در محتوا به کار می برند .

اما واقعا به کار نیازی نیست . استفاده ی زیاد از یک کلمه ی کلیدی نخ تنها برای شما مزیتی ندارد بلکه در مواقعی ممکن است مورد جریمه ی گوگل واقع شوید . برای بهبود سئوی سایتتان و دریافت می توانید به جای این همه تکرار این کلمه از کلمات مرتبط و یا ترکیب های مختلف استفاده کنید . این هم رضایت کاربران را جلب می کنید و هم این که در نتایج جست و جوی گوگل جایگاه بهتری دریافت می کنید .

نگران استفاده از کلمات مرتبط و یا ترکیب های مختلف به جای تکرار کلمه ی کلیدی در محتوای خود نباشید زیرا کلمات هم معنی، مرتبط و همچنین ترجمه انگلیسی ان کلمات را درک می کند و به شما رتبه می دهد .

جالب است که بدانید به کار بردن بیش از حد یک کلمه یا عبارت در متن موجب می شود گوگل آن را به عنوان یک عبارت عمومی یا حرف ربط بشناسد . عباراتی مانند :

 • از
 • در
 • است
 • و …
جایگاه کلمات کلیدی

آدرس صفحات

یکی دیگر از بخش هایی که گوگل برای تعیین کلمه ی کلیدی صفحه به ان توجه و رجوع می کند ادرس سایت است . باید بدانید که حضور کلمه ی کلیدی در ادرس سایت می تواند بر روی سئوی سایتتان تاثیر گذار باشد . علت این تاثیر گذاری نیز این است که :

زمانی که کاربران آدرس صفحه ی شما را مستقیما کپی می کنند به عنوان انکر تکست لینک شما شناخته می شود . حال اگر کلمه ی کلیدی در این ادرس حضور داشته باشد می تواند بر پیشرفت صفحه ی شما در آینده بسیار تاثیر گذار باشد . البته وظیفه ی شما به عنوان صاحب سایت این است که یک صفحه ی کار آمد و جذاب برای کاربرانتان ایجاد کنید .

جایگاه کلمات کلیدی

نام تصویر و متن جایگزین

برای بهینه سازی کردن تصاویر باید از Alt Tag یا همان متن جایگزین استفاده کرد . استفاده از این تگ بسیار اهمیت دارد حال اگر شما در این تگ از کلمه ی کلیدی نیز استفاده کنید می توانید تاثیر بیشتری بر سئو بگذارید . به صورتی که اگر تصاویر صفحه ی شما به صفحه ای از سایت خود و یا حتی یک سایت دیگر لینک شده باشند ارزش عنوان لینک یا alt attribute نیز بسیار بالا خواهد بود .

جایگاه کلمات کلیدی

لینک های داخلی و خارجی

حضور لینک های خارجی و داخلی در هر صفحه اهمیت بالایی دارد . زیرا این گونه دسترسی شما به هر جای دیگر سایت بسیار راحت و لذت بخش می شود . این که به بخش های مختلف سایت خود و یا صفحه ای سایت های دیگر لینک می دهید برای سئوی سایتتان بسیار ارزشمند است .

از این رو یکی دیگر از جایگاه های مناسب کلمات کلیدی حضور در این لینک ها است . البته یک شرط را در این زمینه حتما باید همیشه رعایت کنید ان هم این است که لینک شما باید باید با صفحه ایی که مقصد شما است ارتباط مفهومی داشته باشد . در غیر این صورت تاثیر زیادی بر سئوی سایت شما ندارد .

یک تصور اشتباه که در بین تولید کنندگان محتوا و کاربران ایجاد شده است، تولید محتوا و مطلب ان هم بدون ذکر منبع ان است . تصور می کنند اگر چنین لینک های خروجی داشته باشند سئوی سایتشان اسیب می بیند . اما باید بگوییم که سخت در اشتباه هستند و منابع کمکی، اشاره به مرجع یا صفحات مرتبط هم برای خوانندگان و هم موتور های جست و جو ارزشمند است .

جایگاه کلمات کلیدی

توضیحات متا نوشته

موتور جست و جوگر گوگل و بینگ به طور رسمی اعلام کرده اند که توضیحات متا هیچ گونه تاثیری بر سئو و رتبه بندی سایت ها ندارند . اما موضوع جالب در این جا این است که این موتور های جست و جو قادر به تشخیص حضور کلمه ی کلیدی در این توضیحات متا یا همان Meta Description هستند . به شما پیشنهاد می کنیم که اگر می خواهید کاربران را به کلیک کردن بر روی لینک سایت خود تحریک کنید و در واقع ان ها را جذب کنید باید بدانید که توضیحات متا بهترین گزینه برای این کار است .

اگر در توضیحات متای صفحه ی خود جمله بندی مناسب و اطلاعات مرتبط با موضوع صفحه و همچنین کلمه ی کلیدی را قرار دهید شک نکنید که در جذب کاربران بیشتر موفق خواهید بود . این گونه می توانید نرخ کلیک وب سایت خود را افزایش دهید . برای اطلاعات بیشتر از راهکار های افزایش نرخ کلیک سایت می توانید به مقاله ی ” چه عواملی باعث افزایش نرخ کلیک می شود ” مراجعه کنید .

اگر بخ نتایج حاصل از جست و جو دقت کنید قطعا شما هم این موضوع را می بینید که کلمات کلیدی که در توضیحات متا حضور دارند به صورت برجسته و یا همان Bold نمایش داده شده اند . همین کار نیز نگاه کاربران را به خود جلب می کند . شاید باور نکنید اما همین تغییر ساده می تواند شانس شما را برای جذب بازدید کننده و افزایش نرخ کلیک سایتتان افزایش دهد .

استفاده از کلمات کلیدی در بخش Meta keywords که هنوز در بسیاری از افزونه های سئو و سیستم های مدیریت محتوا وجود دارد هیچ تاثیری بر سئو سایت شما نخواهد داشت . پس بهتر است به این بخش توجهی نکرده و از زمان خود برای بازبینی متن و رفع غلط های املایی بهره ببرید .

جایگاه کلمات کلیدی

سخن پایانی …

شما برای بهبود سئوی سایت خود باید تمامی نکات بالا را به همان شکل که گفته شده است را اجرا و رعایت کنید . اما توقع نداشته باشید صرفا به خاطر رعایت جایگاه درست کلمات کلیدی در صفحه به رتبه های بالا در نتایج گوگل برسید . قرار دادن کلمات کلیدی در بهترین جایگاه خود یکی از چند مواردی است که باید برای بهبود سئو و در نهایت قرار گرفتن در بهترین نتیجه انجام دهید .

موارد زیادی است که باید ان ها را نیز بهینه کنید تا همگی منجر به ارتقای سئوی سایتتان شوند . مواردی مانند :

 • انتخاب کلمه ی کلیدی صحیح
 • میزان رقابت
 • کیفیت رقبا
 • اعتبار سایت
 • لینک ورودی
 • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
 • سرعت سایت
 • امنیت سایت
 • و …

از زمانی که برای مطالعه ی این مطلب گذاشتید از شما متشکریم . در صورت رضایت از این مطلب خواهشمندیم که این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید . اگر احساس کردید که مطلب کامل نیست و یا شما اطلاعات مفید تری دارید لطفا ان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید .

به شما توصیه می کنیم تا به دیگر مطالب سایت ما که در زمینه های زیر می باشد نیز سر بزنید :

در نهایت امیداوریم که از مطالب ارائه شده در باره ی ” جایگاه کلمات کلیدی در صفحه ” راضی باشید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
عوامل موثر در رتبه بندی سئو چیست؟ بخش 1

عوامل موثر در رتبه بندی سئو چیست؟ بخش 1

عوامل زیادی می تواند باعث رتبه بندی SEO شود رتبه بندی سئو مبحث پیچیده ای نیست…و تنها با بکار گیری چند مورد خواهیم توانست به رتبه بندی سئو اشراف بیشتری داشته باشیم…و عوامل موثر بر آن را بهتر بشناسیم تا بتوانیم با بهبود آنها به رتبه سایت خود را بالا ببریم…و بتوانیم به وسیله افزایش […]

ابزار های ایمیل مارکتینگ

ابزار های ایمیل مارکتینگ

در سری مقالات ایمیل مارکتینگ به تعاریف ان و تاریخچه ان، مزایای و دلایل اهمیت و … پرداختیم . همچنین بهترین ابزار های ایمیل مارکتینگ را برای شما شرح داده ایم . اما لازم به ذکر است که ابزار های ایمیل مارکتینگ تنها ان 10 موردی که در مقاله ی ” بهترین ابزار های ایمیل […]

نحوه تغییر نام دامنه وب سایت !

نحوه تغییر نام دامنه وب سایت !

اگر مایل به ایجاد یک وب سایت برای تجارت یا وبلاگ خود هستید .ابتدا باید نام دامنه را ثبت کنید.انتخاب نام دامنه مناسب به سایت شما یک هویت متمایز می دهد .که آن را از میلیون ها وب سایت دیگر که در حال حاضر فعال هستند متمایز می کند .زیرا هیچ دو نفر نمی توانند […]

عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل بخش دوم

عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل بخش دوم

در زمینه وب سایت سئو موضوع مهم و حیاتی می باشد . اگر به سئوی سایتتان رسیدگی کنید می توانید به جایگاه های بهتری در نتایج گوگل دست یابید . شما با دانستن عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل می توانید رتبه ی سایتتان را افزایش دهید . دلیل ان هم کاملا مشخص است […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.