051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » چه عواملی باعث افزایش نرخ کلیک می شود ؟
چه عواملی باعث افزایش نرخ کلیک می شود ؟
سئو و بهینه سازی سایت 30 آوریل 2019

چه عواملی باعث افزایش نرخ کلیک می شود ؟

پرستو بخشی پرستو بخشی

چه عواملی باعث افزایش نرخ کلیک می شود ؟

CTR یا همان نرخ کلیک یک موضوع پر اهمیت در زمینه ی سئوی سایت است زیرا تاثیر زیادی در رتبه بندی سایت ها در موتور های جست و جو دارد . اما قبل از این که راجب به عوامل موثر در افزایش نرخ کلیک سایت، صحبت کنیم می خواهم یک تعریف ساده از این که نرخ کلیک چیست خدمت شما کاربران عزیز ارائه دهم .

تعریف نرخ کلیک :

به درصدی از کاربران که بر روی لینک سایت شما کلیک می کنند نرخ کلیک یا CTR می گویند . این درصد به شکل زیر محاسبه می شود :

نرخ کلیک

نرخ کلیک وب سایت ها توسط یکی از الگوریتم های گوگل به نام الگوریتم RankBrain برسی می شود . خب حال که متوجه شدید نرخ کلیک چیست، می توانیم به عوامل موثر در افزایش نرخ کلیک بپردازیم . اگر می خواهید راجب به نرخ کلیک اطلاعات بیشتری کسب کنید به شما پیشنهاد می کنیم که مطلب ” نرخ کلیک چیست “ سر بزنید و ان را مطاله کنید .

افزایش نرخ کلیک به چه صورت است ؟

باید بدانید که برای افزایش نرخ کلیک می توانید از دو روش مستقیم و غیر مستقیم استفاده کرد . در ادامه هر یک از این موارد را برای شما به صورت جداگانه توضیح می دهیم .

از ان جایی که مقدار CTR برای هر کلمه کلیدی و هر صفحه متفاوت است شما فرصت های زیادی دارید تا بتوانید باعث افزایش نرخ کلیک کلی سایتتان شوید . همان طور که می دانید زمانی که نرخ کلیک سایت شما افزایش پیدا می کند، به این معنی است که شما از قبل بیشتر شناخته می شوید و این موضوع در طی زمان باعث افزایش مشتریان و در نهایت پیشرفت کسب و کار شما می شود .

همان طور که کمی قبل گفته شد شما برای افزایش نرخ کلیک سایتتان می توانید از دو روش مستقیم و غیر مستقیم اقدام کنید .

روش های مستقیم :

 1. کسب رتبه های بهتر در گوگل
 2. وجود Data highlighter ها
 3. تگ عنوان
 4. توضیحات موجود در تگ های متا
 5. بهره گیری از نشانه گذاری استاندارد
 6. آدرس سایت یا صفحه
 7. لینک های تبلیغاتی
 8. کلمات کلیدی
 9. آزمون و تست
 10. شناخت مخاطب
افزایش نرخ کلیک

کسب رتبه های بهتر در گوگل :

یکی از مهم ترین و بهترین روش های مستقیمی که می شود به کمک ان باعث افزایش نرخ کلیک سایت شد، قرار داشتن در جایگاه بالا و رتبه ی یک گوگل است . برای این که در کوتاه ترین زمان و با راحت ترین حالت ممکن در این جایگاه قرار بگیرید می توانید از تبلیغات گوگل استفاده کنید .

تبلیغات کلیکی گوگل این امکان را به شما می دهد که بتوانید برای مدتی در رتبه ی یک گوگل قرار بگیرید . اما موضوع مهمی است که در این جا نمی توان ان را نادیده گرفت این است که اگر به مدت زیادی در رتبه ی یک گوگل قرار بگیرید، نرخ کلیک سایت شما به مرور زمان افت پیدا می کند . این گفته ثابت شده است و نتیجه ی برسی و انالیز چندین وب سایت است که در رتبه ی یک قرار داشته اند .

اما نگران نباشید گوگل برای ان موضوع نیز راه حلی اندیشیده است . گوگل بعد از این که اوضاع وب سایت ها را این گونه دید تصمیم به ارائه ی یک سیستم جایگاه شناور کرد . این سیستم به این شکل کار می کند که، سایت شما ممکن است از یک IP در یک جایگاه و از IP دیگری در یک جایگاه دیگر قرار داشته باشد . امار به دست امده از تحقیق بر روی سایت ها بعد از ارائه ی این سیستم نشان داد که نرخ کلیک روی سایت ها نه تنها افت نداشته، بلکه باعث افزایش ان ها نیز شده است .

وجود Data highlighter ها :

گوگل یکی از مهم ترین موتور های جست و جو در زمینه ی تعیین نرخ کلیک سایت ها است . یک موضوع مهم که در مورد افزایش نرخ کلیک وجود دارد تاثیر high light کردن سایت ها در نتایج حاصل از جست و جوی کاربران است . همچنین جالب است که بدانید تنها گوگل به اهمیت high light کردن سایت ها در نتایج جست و جو برای افزایش نرخ کلیک اشاره کرده است .

پیشنهادی که ما برای شما داریم این است که با قرار دادن ستاره و عکس بند انگشتی از عکس و یا فیلم موجود در سایت در صفحه نتایج جست و جوی گوگل باعث افزایش نرخ کلیک سایتتان شوید .

گوگل در این زمینه مقاله ای منتشر کرده است که در برای مطالعه ی ان می توانید به مقاله گوگلدر وبلاگ رسمی این شرکت مراجعه کنید . این مطلب را می توانید با عنوان Rich Snippets در وبلاگ گوگل مشاهده کنید .

افزایش نرخ کلیک

تگ عنوان :

شما به کمک تگ title می توانید برای صفحات خود عنوان انتخاب کنید . همان طور که میدانید این تگ جز زیر مجموعه تگ های Head است . به این شکل که اگر عبارتی در این تگ قرار گیرد، به صورت یک لینک ابی در نتایج جست و جو ظاهر می شود . این لینک در واقع همان لینکی است که کاربران با کلیک بر روی ان وارد صفحه ی شما می شوند .

پس انتخاب یک عنوان مناسب و جذاب می تواند کمک شایانی به افزایش نرخ کلیک سایت شما بکند . اما یک عنوان باید دارای چه ویژگی هایی باشد تا بتواند این کار را انجام دهد ؟

 • حضور کلمات کلیدی اصلی در عنوان
 • تعداد کاراکتر های عنوان
 • حضور یک برند در عنوان سایت
 • انتخاب یک عنوان جذاب برای سایت

حضور کلمات کلیدی اصلی در عنوان

بهترن حالت برای حضور کلمات کلیدی در عنوان ها این است که در ابتدای عنوان قرار گیرند . در واقع با این کار نظر کاربران را به خود جلب می کنید . برخی به اشتباه تصور می کنند که عنوان ها به صورت مستقیم در نتایج جست و جو نقش دارد . اما باید بدانید که منظور از این مطلب این است که شما با انتخاب یک عنوان تاثیر گذار منجر به دریافت بازدید های زیادی می شوید و این بازدید های زیاد است که بر سئوی سایت شما تاثیر مثبت می گذارد .

افزایش نرخ کلیک

تعداد کاراکتر های عنوان

درباره ی تعداد کاراکتر های عنوان اطلاعات و اعداد ارقام زیادی در اینترنت وجود دارند که اکثر ان ها اشتباه هستند . شما در عنوان خود نمی توانید بیش تر از 12 کارکتر استفاده کنید . نه این که نتوانید، بلکه اگر بیش تر از این اندازه باشد گوگل ان را می شکند . همچنین لازم به ذکر است که زمانی که شما به عنوان یک کاربر کلماتی را جست و جو می کنید و ان بخش از کلمات شما در عنوان یک صفحه حضور دارد، ان بخش در عنوان برجسته تر از بقیه ی کارکتر هایش دیده می شود .

حضور یک برند در عنوان سایت

دیدن نام یک برند در عنوان یک صفحه برای کاربران بسیار تاثیر گذار است و باعث افزایش نرخ کلیک ان صفحه می شود .

انتخاب یک عنوان جذاب برای سایت

جذابیت و منحصر به فرد بودن یک عنوان موجب می شود که تعداد کلیک روی یک سایت در نتایج جست و جو بیشتر شود .

توضیحات موجود در تگ های متا :

در این گونه تگ ها شما می توانید توضیحاتی از صفحه را ارائه دهید . این توضیحات ممکن است توسط گوگل برای نمایش در صفحه نتایج جست و جو انتخاب شوند . ” متا تگ ” که به ان ” برچسب متا ” یا همان ” Meta Tag ” نیز گفته می شود بخشی از محتوای صفحه وب سایت را تشکیل می دهند . این محتوا ها را کاربران نمی توانند مشاهده کنند زیرا که در داخل کد های HTML سایت قرار دارند .

بهره گیری از نشانه گذاری استاندارد :

استفاده از نشانه گذاری استاندارد یا همان Schema در کنار عنوان می تواند برای کاربران بسیار جذاب باشد . حتما خوده شما هم در نتایج حاصل جست و جویتان وب سایت هایی را مشاهده کرده اید که در کنار عنوان ان ها، توضیحات و اطلاعات تکمیلی را ارائه کرده اند . معروف ترین نمونه ی استفاده از نشانه گذاری استاندارد، سیستم امتیاز دهی به صورت ستاره های زرد رنگ است .

افزایش نرخ کلیک
internet browser

آدرس سایت یا صفحه :

ادرس سایت و یا صفحه از اهمیت بالایی برخوردار هستند . زیرا ادرس صفحه و یا سایت هم می تواند باعث افزایش نرخ کلیک سایتتان شود و هم این که باعث افت نرخ کلیک سایتتان شوند . در نرم افزار های اپن سورس هستند، برای ایجاد آدرس صفحات به صورت پیش فرض از زبان ماشین استفاده می شود . بهتر است که این نام ها به اسامی مفهومی برای انسان تغییر کنند .

می توان در گوگل وب مستر از کارکتر های جایگزین برای یا قبل از نام زیر شاخه استفاده کرد . این روش به افزایش میزان مخاطبین شما کمک می کند . به شما توصیه می کنیم که هنگام ایجاد آدرس سایت به ساختار زیر شاخه ها اهمیت زیادی بدهید .

انتخاب کلمات مناسب، در واقع کلماتی که بیشتری جست و جو را دارند برای تولید محتوا های صفحات دارای اهمیت زیادی است . همچنین می توانید در هنگام مناسبت های خاص به آدرس عنوان سایت خود عبارت متناسب با آن مناسبت را اضافه کرده و یا صفحه ای با این نام ایجاد کنید . تمامی این موارد امتحان شده هستند و تاثیرات مثبت زیادی را بر روی نرخ کلیک سایتتان می گذارند .

لینک های تبلیغاتی :

برای تبلیغاتتان باید دکمه ی CTA یا همان دکمه ی فراخوان قرار دهید . این موضوع باعث تشویق مخاطبین شما با انجام ان کار می شود . برای شروع می توانید باز برسی کردن و انالیز تبلیغات شرکت های بزرگ سعی در جذب کاربرانتان کنید . در امر تبلیغات باید همیشه در حین حفظ خلاقیت، صراحت کلامتان را نیز داشته باشید .

کلمات کلیدی :

در زمینه ی کسب و کار های دیجیتالی امر برند سازی یک موضوع مهم و پر اهمیت است . شما در این فرایند باید تلاشتان بر این موضوع باشد که نام برند را به کلمه ی کلیدی تبدیل کنید که، مخاطبین و متقاضیان کالا ها و خدمات به دنبال ان هستند .

مثال : شرکت تولید شکلات صبحانه ی نوتلا را در نظر بگیرید . این شرکت به علت تبلیغات زیادی که انجام داده است نام برند خود که نوتلا است را به کلمه کلیدی که کاربران ان را سرچ می کنند تبدیل کرده است . در واقع کمتر کسی است که برای دریافت این محصول عبارت ” خرید شکلات صبحانه ” را سرچ کند .

شرکت گوگل نیز در همین راستا باعث شده که کاربران به جای واژه جست و جو کردن کلمات از واژه گوگل کردن کلمات استفاده کنند . شما نیز باید تا رسیدن به این مرحله خدمات خود را با کلمات کلیدی پر مخاطب سئو و بهینه سازی کنید .

آزمون و تست :

استفاده از تست های A/B بر روی تبلیغات سایت، به افزایش نرخ کلیک منجر خواهد شد . شاید به نظر برسد که تغییرات در این تست ها بسیار اندک است . اما همین تغییرات مثبت اندک در کنار هم تفاوت چشمگیری را باعث می شود .

افزایش نرخ کلیک

شناخت مخاطب :

برای این که بتوانید نرخ کلیک سایتتان را افزایش دهید باید کاربران بیشتری را به وب سایت خود جذب کنید . اما مهم ترین موضوع برای این که بتوانید کاربران را به وب سایت خود جذب کنید این است که بدانید ان ها به دنبال چه چیزی هستند . شما باید از خواسته ها و کالاها و خدماتی که کاربران به دنبال ان هستند را شناسایی کنید و به این شکل از ان ها استفاده کنید تا بازدید کاربران را از ان خود کنید .

ال از همه باید بدانید که کاربران خدمات و کالا های شما را چگونه جست و جو می کنند . آیا نامی عامیانه برای خدمات شما وجود دارد ؟

برای مثال کلمه ی کلیدی ” کانکس ” توسط تولید کنندگان آن به صورت ” ساندویچ پنل ” استفاده می شود . مخاطبانی که در این زمینه اطلاعات و تخصصی دارند نیز این محصول را با نام ” ساندویچ پنل ” می شناسند و جست و جو می کنند . اما دیگر کاربران عامی از واژه ” کانکس ” یا ” ایرانیت ” و … استفاده می کند .

روش های غیر مستقیم :

 1. تولید محتوای مناسب و باکیفیت و جذاب در صفحات سایت
 2. بهره مندی از بک لینک های مرتبط
 3. ایجاد ارتباط بین صفحات سایت

تولید محتوای مناسب و باکیفیت و جذاب در صفحات سایت

زمانی که در وب سایتتان به تولید محتوای مناسب و باکیفیت و جذاب مشغول شوید و در تمامی صفحات خود از ان ها استفاده کنید مطمئن باشید که نتایج منحصر به فردی شامل حالتان خواهد شد . اما حواستان باشد که، تولید محتوا بسیار تاثیر گذار است اما در هر کاری افراط به خرج دادن نتیجه ی خوبی ندارد .

با تولید محتوای کاربر پسند، مخاطبین زیادی را به سایت خود جذب می کنید . این موضوع هم به مرور زمان باعث بالا رفتن نرخ کلیک وب سایت شما می شود .

افزایش نرخ کلیک

بهره مندی از بک لینک های مرتبط

بهره گیری از لینک های با کیفیت خارجی در محتوای سایت می تواند بر افزایش نرخ کلیک سایتتان تاثیر بگذارد . البته دقت کنید که این گونه لینک ها باید هم باکیفیت و هم مرتبط با زمینه ی فعالیت وب ساتتان باشند .

برای مثال : یک وب سایت را تصور کنید در زمینه ی آموزش فتوشاپ فعالیت می کند . حال اگر این وب سایت به یک سایت دیگر که در زمینه ی ” عکس ها و ابزار های رایگان فتوشاپ ” فعالیت می کند لینک بدهد، باعث افزایش بازدید وب سایت خود شده است . به این صورت که:

در زمانی که کاربران برای مشاهده ی عکس ها و ابزار های رایگان فتوشاپ به این وب سایت وارد می شوند، در ان جا با لینک وب سایت شما که به اموزش فتوشاپ مشغول است برمی خورند و بر روی ان کلیک می کنند .

ایجاد ارتباط بین صفحات سایت

ارتباط بین صفحات مختلف سایت اهمیت زیادی دارد و هر چه که صفحات سایت به هم مرتبط تر باشند کاربران از ماندن در سایت لذت بیشتری می برند . در ادامه ی این کار به نرخ کلیک سایت شما افزوده می شود .

از زمانی که برای مطالعه ی این مطلب گذاشتید از شما متشکریم . در صورت رضایت از این مطلب خواهشمندیم که این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید . اگر احساس کردید که مطلب کامل نیست و یا شما اطلاعات مفید تری دارید لطفا ان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید .

به شما توصیه می کنیم تا به دیگر مطالب سایت ما که در زمینه های زیر می باشد نیز سر بزنید :

در نهایت امیداوریم که از مطالب ارائه شده در باره ی ” عوامل موثر در افزایش نرخ کلیک ” راضی باشید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
هزینه طراحی سایت

هزینه طراحی سایت

به جرات می توان گفت یکی از وسیع ترین بازه های هزینه خدمات را می توانید در حوزه طراحی سایت مشاهده کنید . هر شخص یا شرکتی که به این کار مشغول است، ملاک های خود را داشته و هزینه ی طراحی سایت ان ها بنابر خدماتی که ارائه می کنند متفاوت است . این بازه […]

معرفی 8 قالب حرفه ای ساخت و ساز وردپرسی

معرفی 8 قالب حرفه ای ساخت و ساز وردپرسی

در این مطلب می خواهم به معرفی 8 قالب حرفه ای ساخت و ساز وردپرسی بپردازم . قالب های وردپرسی تنوع زیادی دارند و تصمیم گیری در بین هزاران و حتی میلیون ها قالب کار بسیار دشواری است . بدین منظور ما خواستیم تا با معرفی 8 قالب حرفه ای ساخت و ساز به طراحان […]

نکات طراحی سایت برای موبایل 1

نکات طراحی سایت برای موبایل 1

در این مقاله قصد داریم تا در مورد یکی دیگر از موضوعاتی که بر سئوی وب سایتتان تاثیرات مثبت چشم گیری می گذارد توضیحاتی ارائه دهیم . همچنین می دانید که اگر فرایند طراحی سایت به صورت درست و اصولی انجام شود می تواند مزایای زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد . حال اگر […]

ارائه گزارش سایت اسپم به گوگل بخش 1

ارائه گزارش سایت اسپم به گوگل بخش 1

به سایت دهکده وب خوش آمدید ما در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه ارائه گزارش سایت اسپم به گوگل آشنا کنیم شاید برای بسیاری از ما این سوال پیش آمده باشد که چرا یک سایت اسپم می شود و چرا نیاز به ارسال گزارش است ؟ اصلا منظور ما از سایت اسپم […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.