051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » تکنیک های سئو » 200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 1
200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 1
تکنیک های سئو, سئو و بهینه سازی سایت 4 آگوست 2018

200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 1

پرستو بخشی پرستو بخشی

200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 1

در این مقاله قصد داریم تا در مورد 200 نکته ی طلایی سئو، بخش محتوا را خدمت شما عرض کنیم . همانطور که میدانید امروزهاهمیت و فواید طراحی سایت بر کسی پوشیده نیست . اما فقط طراحی سایت نیست . موضوع مهم دیگری هم وجود دارد که اصلا نمی توان ان را نادیده گرفت . ان هم بازدید وب سایت است .

این موضوع هم در گروی بهتر دیده شدن وب سایت شما هم است . برای این هم نیاز است که وب سایتشما بهینه سازی شود . درصد زیادی از افراد به دنبال راه کار هایی برای بهبود سئوی سایت خود هستند . برای بهبود سئو باید بخش های مختلفی را سامان دهی کنید . به علت طولانی بودن مطلب ما این نکات و تکنیک ها را در چند مقاله برای شما جمع اوری کردیم . لطفا از دیگر مقالات ما که در این زمینه می باشد دیدن فرمایید .

خلاصه ی نکات مربوط به محتوا

 1. جست و جو برای پیدا کردن محتوا های پر طرفدار برای هر موضوع
 2. برسی محتوا های پر بازدید رقیبان
 3. محتوا های پرطرفدار را در ” Reddit ” پیدا کنید
 4. پر بازدید ترین محتوای رقیبتان را در ” Reddit ” پیدا کنید
 5. ایجاد راهنما هایی برای دریافت هر چه بیشتر لینک و بازدید
 6. استفاده از عنوان هایی که مردم نمی توانند در برار ان ها مقاومت کنند
 7. در راستای کارتان نمونه هایی از دنیای واقعی برای اثبات گفته هایتان ارائه دهید
 8. مطالبی و نکاتی که دیگران ان را اشکار نمی کنند بیان کنید
 9. نوشتن محتوا به گونه ای که خواندن ان راحت باشد
 10. برای دقت بیشتر از ویرایشگر استفاده کنید
 11. اشتباه دستوری ممنوع
 12. ایجاد عنوان منحصر به فرد
 13. استفاده از کلمه ی کلیدی اصلی حداقل یک بار در متن
 14. محتوا های طولانی ایجاد کنید
 15. کلمه و مطلب الکی ممنوع
 16. روی تراکم کلمه ی کلیدی تمرکز نکنید
 17. در محتوا نویسی از کلمه ی کلیدی ” LSI ” استفاده کنید

جست و جو برای پیدا کردن محتوا های پر طرفدار برای هر موضوع

یکی از راه کار های خوب برای افزایش بازدید وب سایتتان این است که برای موضوعاتی محتوا ایجاد کنید که در مورد کلمه ی کلیدی یا موضوعات پر طرفدار باشد . این یک ایده ی خوب برای رتبه گرفتن برای کلمه ی کلیدی می باشد . برای انجام این کار می توانید از ” Ahrefs Content Explorer “ استفاده کنید تا به طریقه ی راحت تری خواسته ی خود را عملی کنید . برای این کار تنها کافی است  کلمه ی کلیدی را وارد کنید و روی ” explore ” کلیک کنید .

خب به این صورت لیستی از محتوا ها و لینک هایی که بیشترین اشتراک گذاری را در ان کلمه ی مد نظر شما دارند را نمایش می دهد . برای استفاده از این ابزار می توانید به صورت زیر عمل کنید :

 1. Content Explorer
 2. Enter topic or keyword
 3. Explore

ابزار Contnet Explorer در ahrefs

دنبال موقعیت ها و فرصت ها باشید و از ان ها به نفع خودتان استفاده استفاده کنید . حتی می توانید با برسی کردن ان ها ایده هایی برای تولید محتوا بگیرید .

برسی محتوا های پر بازدید رقیبان

همیشه یکی از ساده ترین راه کار ها و بهترین راه حل ها این بوده است که شما مسیر رفته ی یک فرد دیگری را ببینید تا از ان الهام بگیرید و حتی در بخش هایی از ان تقلید کنید . پس باز هم برای این موضوع این کار را می توانید انجام دهید . شما می توانید محتوا های رقیبانتان را برسی کنید و ان هایی که بیشترین اشتراک گذاری را داشته اند برسی کنید .

خب یک راه حل برای این کار این است که از ابزار ” Best By Shares “ استفاده کنید و به کمک ان گزارشی تهیه کنید . این ابزار را در وب سایت ” Ahrefs Site Explorer ” می توانید پیدا کنید . برای دسترسی به این بخش، به این ترتیب عمل کنید :

 1. Site Explorer
 2. Enter competitor’s domain
 3. Explore
 4. Pages
 5. Best by shares

گزارش best by shares در ahrefs

نتیجه ی این جست و جو به این صورت است که یک لیستی در اختیار دارید که بر اساس میزان اشتراک‌ گذاری مرتب شدند . پس اگر رقیب شما با این محتوا ها توانسته بازدید جذب کند حتما برای شما هم این کار را می کند فقط باید مطمئن شوید کنید که محتوای شما از رقیبتان بهتر باشد .

محتوا های پرطرفدار را در ” Reddit ” پیدا کنید

محتوا هایی را که بازدید خوبی دارند در Reddit پیدا کنید و از محل هایی مانند Subreddit برای اشتراک گذاری مطالب استفاده کنید . به این صورت که شما کلمه ی کلیدیتان را در این بزار جست و جو می کنید و لیستی در اختیار شما قرار می گیرد که حاوی محتوا های پر بازدید است .

جستجو در reddit

یک نکته که باید حتما به یاد داشته باشید این است که وب سایتی که ان محتوا در ان به اشتراک گذاشته شده است را یادداشت کنید . شاید شما هم بخواهید همان ” subreddits ” را در زمان تبلیغات و ارتقای محتوایتان مورد استفاده قرار بدهید .

پر بازدید ترین محتوای رقیبتان را در ” Reddit ” پیدا کنید

همانطور کمی قبل گفته شد پر بازدید ترین محتوای رقیبتان را در این وب سایت پیدا کنید . شما می توانید با استفاده از Reddit در کوتاه ترین زمان ممکن محتوا هایی را که پر مخاطب هستند پیدا کنید . برای این کار تنها کافی است URL زیر را با تغییر قسمت انتهایی در مرورگر خود  وارد کنید :

reddit.com/domain/yourcompetitor.com

روی سربرگ ” top ” کلیک و بعد، فیلترِ زمانی را روی ” links from all time ” تنظیم کنید .

جستجوی لینک‌های رقیب در reddit

با این روش می‌ توانید فهرستی از محبوب‌ ترین محتوا های دامین مورد نظرتان را پیدا کنید .

البته توجه کنید این سایت در ایران قابل دسترس نیست و احتمالا برای محتوای فارسی مفید نباشد . تجربه‌ ی شما چیست ؟ معادلی برای زبان فارسی سراغ دارید ؟ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید .

ایجاد راهنما هایی برای دریافت هر چه بیشتر لینک و بازدید

الان دیگر زمان ایجاد انبوه محتوا در بلاگ ها نیست . زمانی تولید محتوا های 500 کلمه ای و چهار چوب دار که جست و جو را افزایش میداد تمام شده است . اگر قصد شما این است که موضوعاتی که حتی رقابت متوسطی برای ان ها وجود دارد رتبه بگیرید باید از فکر این چیز های پیش پا افتاده دوری کنید . بهترین حالت برای نتیجه گرفتن این است که محتوا هایی عالی و عمیق تولید کنید .

ما با استفاده از  ” Ahrefs “ ما متوجه شدیم که ایجاد راهنما های جامع می‌ تواند اشترک‌ گذاری‌ ها، Buzz، کامنت‌ ها، لایک‌ ها و بازدید های بیشتری را به دنبال داشته باشد .

استفاده از عنوان هایی که مردم نمی توانند در برابر ان ها مقاومت کنند

استفاده از اعداد در عنوان ها ایده ی خوبی است . کاربران هنوز هم در برابر این گونه عنوان ها نمی توانند مقاومت کنند . اگر چه سایت ” Buzzfeed ” وجهه‌ ی ان‌ ها را کمی خراب کرده است اما پست‌ های لیستی هنوز هم قابلیت اشتراک‌ گذاری و لینک‌ دهی بالایی دارند .

پست‌های لیستی با عدد

چندین بار ثابت شده است که قرار دادن اعداد در عنوان ها می تواند جذب کلیک را افزایش دهد . یک نکته ی مفیدی که در پست های لیستی وجود دارد این است که مخطبانی که روی ان ها کلیک می کند می داند که دقیقا چه محتوایی در انتظارشان است . یک نمومنه ی خیلی بارز همین مقاله است که اگر شما به عنوان ان نگاهی بیاندازید نکته ی گفته شده را مشاهده می کنید .

زمانی که شما مطالب را به گونه ای ایجاد می کنید که بخش بندی دارد در واقع به کاربران خود کمک می کنید که به راحتی به مطالب و محتوا های شما دسترسی داشته باشند . حتی جست و جو کردن ان هم راحت تر صورت می گیرد و کاربران می توانند در کوتاه زمان ان موضوعی را که به دنبال ان هستند را پیدا کنند .

در راستای کارتان نمونه هایی از دنیای واقعی برای اثبات گفته هایتان ارائه دهید

زمانی که دارید در مورد موضوعی مقاله ای را ایجاد می کنید و می خواهید برای درک بهتر ان برای خواننده مثال هایی را ذکر کنید به شما پیشنهاد می کنیم که از مثال های زنده و واقعی استفاده کنید . این کار باعث اعتماد بیشتر کاربر به محتوا های شما و در نهایت به وب سایتتان می شود .  زمانی که یک کلمه‌ ی کلیدی پرطرفدار را هدف‌ گذاری می‌ کنید، یک راه حل ساده برای متمایز کردن محتوایتان نسبت به رقبای خود وجود دارد .

این راه چیزی نیست جز ارائه مطالعات مواردی از دنیای واقعی .

مطالعه موردی تاثیر گذاره

مطالبی و نکاتی که دیگران ان را اشکار نمی کنند بیان کنید

یک محتوای ناب می توانید با استفاده از یک ترفند ایجاد کنید . می توانید با یک جست و جو مشاهده کنید که دیگران راجب به چه مواردی به تولید محتوا نپرداخته اند . شما ان موضوعات را لیست کنید و از ان ها مطلب انتشار دهید . در واقع شما دارید موضوعات و نکات بازگو نشده و فاش نشده ای را در اختیار مخاطبان قرار می دهید به نظر شما کاربران از این حرکت زیرکانه ی شما استقبال نمی کنند .

همچنین با انجام این کار به مخاطبانتان نشان می دهید که در زمینه ی خودتان متخصص هستید و حرفی برای گفتن دارید . توجه داشته باشید زمانی که شما برای ارائه ی اطلاعات خود خساست به خرج ندهید و ان را بدون چشم داشت در اختیار کاربران قرار دهید ان ها به بازدید کنندگان دائمی وب سایت شما تبدیل می شوند . حتی اگر از دوستان ان ها برای دریافت اطلاعات به دنبال وب سایتی معتبر باشند به سایت شما دعوت می شوند و بازدید کننده ی جدید شما می شوند .

پس متوجه شدید که می توانید با استفاده از این ترفند بازدید زیادی را برای وب سایتتان جذب کنید . در واقع اصل موضوع این است که محتوا ها قابلیت اشتراک گذاری و لینک دهید بالایی دارند . پس روی ان تا جایی که می توانید سرمایه گذاری کنید .

نوشتن محتوا به گونه ای که خواندن ان راحت باشد

یک محتوا زمانی مورد استقبال قرار می گیرد که خوانا، واضح و اگاهی بخش باشد . تقسیم بندی محتوای یک ایده ی خوب و مناسب برای بهبود سئوی وب سایتتان می باشد . حتی باید در نوشتار خود مراقب باشید و حساسیت به خرج دهید . سعی کنید از جملات کوتاه و ساده و روان استفاده کنید و از ” bullet point ” یا اعداد هم استفاده کنید .

ما تلاش می کنیم که در پاراگراف ها بیشتر از 2 یا 3 جمله قرار نگیرد . باید به تمام این موضوعات توجه لازم را بکنید .

برای دقت بیشتر از ویرایشگر استفاده کنید

اگر احساس می کنید در ویرایش کردن متون بی دقت هستید و یا اینکه از این کار خوشتان نمی اید یا اینکه خیلی حساس هستید و باید متن شما بدون ایراد باشد اما از پس ان بر نمی ایید، بهترین پیشنهاد برای شما این است که از ویرایشگر استفاده کنید . نرم افزار های زیادی برای ویرایش متون منتشر شده است . یکی از این نرم افزار های فوق العاده و رایگان که می تواند به شما کمک کند تا به خواسته ی برسید، نرم افزار ” Hemmingway ” می باشد .

با کمک این نرم افزار می توانید نوشتار خود را ساده سازی کنید و محتوای ان را بهبود ببخشید . تنها کاری که شما باید برای شروع این فرایند انجام بدهید این است که نسخه ی اولیه ی متنی که نوشته اید را وارد این نرم‌ افزار کنید . سپس مراحل و نکته‌ ها را به‌ راحتی دنبال کنید .

پیشنهاد جملات ساده‌تر توسط ابزار همینگوی

دقت کنید که این ابزار برای زبان فارسی کاربردی ندارد . ابزار فارسی مشابهی سراغ دارید ؟ اگر نه می‌ توانید چنین ابزاری را بسازید ؟ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید .

اشتباه دستوری ممنوع

اشتباه دستوری واقعا جای بهانه ندارد . حتی برای اینکه درصد اشتباهات خود را کاهش دهید ابزار هایی ابداع شده که می توانید با کمک ان به خواسته ی خود برسید . استفاده از وب سایت ” Grammarly “ برای شما کار ها را خیلی راحت تر می کند به صورتی که شما می توانید حتی استتوس هایی را که برای فیسبوک می گذارید را چک کنید . پلاگین رایگان ” Grammarly ” در کروم بسیاری از کار ها را اسان و دقیق تر کرده .

ابزار Grammarly برای اصلاح خطاهای دستوری

البته ناگفته نماند که این ابزار برای زبان فارسی تعریف نشده است .  البته باز هم ابزار ها و افزونه هایی هستند که جای این ها را بگیرند . برای مثال یک افزونه ی خیلی خوب و کارامد به اسم ” MS Word ” ایجاده شده تا زبان فارسی را هم پشتیبانی کند . اسمی که می توانید به کمک ان این افزونه را جست و جو کنید و استفاده کنید ” ویراستیار “ می باشد .

استفاده از این افزونه بسیار راحت می باشد تنها کافی است متن خود را در Word کپی کنید و سپس به کمک ان ایرادات خود را بر طرف سازید . این افزونه علاوه بر رفع غلط‌ های املایی، دستوری و نشانه‌ گذاری، چندین عبارت و معادل درست تر و صحیح تری برای شما به نمایش می گذارد .

ایجاد عنوان منحصر به فرد

برای نوشتن عنوان اولین چیزی که به ذهنتان میرسد را استفاده نکنید . عنوان موضوع الکی ای نیست که به راحتی از کنار ان بگذرید . باید برای انتخاب ان فکر کنید و زمان بگذارید زیرا عنوان خوب داشتن تفاوت های زیادی را ایجاد میکند . یک عنوان خوب می تواند در یک پست باعث افزایش درصد بازدید و اشتراک گذاری هر چه بیشتر ان شود . اما در مقابل ان یک عنوان الکی می توانید نتایج زیر را به همراه داشته باشد :

عنوان منحصر به فرد

قبلا هم توضیح داده بودم که وب سایت ” Upworthy “ برای هر پست خودش 25 عنوان نمایش می دهد . شاید این موضوع کمی زیاد از حد باشد اما چیزی که به نظر ما خیلی مفیده این است که درباره‌ ی ایده‌ های موجود برای عنوان هایتان با همکارانتان بحث کنید . بازم هم 2 یا 3 تا مثال برای عنوان بهتر از یکی است .

استفاده از کلمه ی کلیدی اصلی حداقل یک بار در متن

نوشتن کلمه ی کلیدی در محتوا کار خوبی است اما صرفا لازم نیست حتما حضور داشته باشد . خیلی از محتوا ها را می توانیم ببینیم که بدون حتی یک کلمه ی کلیدی توانسته اند رتبه های خوبی را بگیرند و بازدید زیادی را به خود اختصاص دهند . اما ما باز هم به شما توصیه می کنیم که حداقل یک بار از کلمه ی کلیدی در محتوا استفاده کنید . شاید تاثیر بدی نداشته باشد اما قطعا تاثیرات خوبی را به دنبال خواهد داشت .

نوشتن کلمه ی کلیدی در ابتدای متن تاثیر خوبی دارد پس از ان استفاده کنید . این به این معنی نیست که اگر در ابتدای متنتان از ان استفاده نکنید برای شما ضرر داشته باشد . اگر نمی توانید از کلمه ی کلیدتان در ابتدای متنتان استفاده کنید اشکال ندارد هنوز دیر نشده شما می توانید در ادامه ی محتوا ی خود از ان استفاده کنید .

محتوا های طولانی ایجاد کنید

بر خلاف تصور خیلی ها که می گویند محتوا طولانی به درد نمی خورد می خواهم به شما بگویم که هنوز هم طبق گزارشات محتوای های طولانی با ارتقای رتبه نسبت مستقیم دارد . اما باز هم عده ای در این بین اشتباه برداشت می کنند و شروع به تولید محتوا هایی طولانی بی کیفیت می کنند . باید تاکیر کنم که محتوای شما باید هم طولانی و هم با کیفیت باشد .

رابطه‌ی مستقیم تعداد کلمات یک پست با رنک در نتایج

پس نتیجه می گیریم که باید بر روی تولید محتوا تمرکز بیشتری بکنید و مقالات عمیق تری را تولید کنید . بهتر است که یک صفحه ی ” authority “ برای کلمه‌ ی کلیدی هدف بسازید .

کلمه و مطلب الکی ممنوع

خب باز هم رسیدیم به یک نکته ی باحال و خیلی ساده . عده ای با تصور این که متن طولانی رتبه ی بهتری را می تواند برای وب سایتشان کسب کند در تلاش هستند که متن های کوتاه را هم با نوشتن کلمات و جملات الکی و تکراری طولانی کنند . ان ها تصور می کنند که با این کار می توانند رتبه ی و بازدید خود را ارتقا دهند . اما با این کار کیفیت محتوا را پایین می اورند و این به ضررشان است .

پس محتوا هایی که باید کوتاه باشند را الکی زیاد نکنید اجازه بدهید همان گونه کوتاه بماند .

روی تراکم کلمه ی کلیدی تمرکز نکنید

باز هم رسیدیم به موضوعی که عده ای تصورات اشتباه در مورد ان دارند . یکی دیگر از این تصورات اشتباه این است که تراکم کلمه ی کلیدی امروزه اهمیت خاصی ندارد . در واقع چون تاثیری ندارد تمرکز کردن روی این موضوع یک عمل بی فایده است . بهتر است به جای این موضوع بر روی گزینه های تاثیر گذار تری تمرکز کنید . بهترین حالت این است که نگارش طبیعی خودتان را ادامه دهید بدون اینکه حتی فکر کنید چند بار کلمه ی کلیدی را استفاده کرده اید .

تکرار کلمه‌ی کلیدی

در محتوا نویسی از کلمه ی کلیدی ” LSI ” استفاده کنید

در مقالات قبل راجب به کلمات کلیدی LSI توضیحاتی داده ایم . اما اگر مایل باشید دوباره ان را برای شما تعریف می کنیم . کلمات کلیدی LSI  کلماتی هستند که از لحاظ معنایی به کلمه ی کلیدی اصلی مربوط می شوند . حالا تاثیر این کلمات چیست ؟

این کلمات برای تقویت موضوع صفحه و همچنین ایجاد تمایز بین هم‌ اوا ها در جستجو موثر هستند . ممکن است از دوران مدرسه این را به یاد داشته باشید که کلمات هم اوا، کلماتی هستند که صورت نوشتاری و گفتاری یکسانی دارند اما معنی‌ ان ها متفاوت می باشد . برای مثال  کلمه ی bark به معنی صدای سگ است و bark به معنی لایه ی بیرونی درخت .

وقتی درباره‌ ی یک موضوع به تولید محتوا مشغول هستید، به‌ طور طبیعی از ان‌ ها استفاده می‌ کنید اما این که از قبل درباره‌ ی ان‌ ها تحقیقی انجام بدهید ایده‌ ی خوبی است .

اگر تمامی نکات گفته شده را به صورت کامل و صحیح به کار ببندید قطعا نتیجه ی مد نظرتان را خواهید گرفت . این نکات که جزئی از 200 نکته ی طلایی سئو است، امتحان شده هستند و بنا به تجربیات و مطالعات بدست امده جمع اوری شده اند . پس با خیال راحت ان ها را در وب سایت خودتان پیاده سازی کنید تا مانند ما و دیگر وب سایت ها از ارتقای رتبه ی خود خرسند شوید .
بخش اول مقاله تا اینجا بود، لطفا برای مطالعه ی ادامه ی نکات مربوطه به موضوع محتوا به مقاله ی بعدی ما سر بزنید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما سپاس گذاریم . لطفا در صورت رضایت از مطالب ما ان ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و از دیگر مقالات ما که در زمینه ی طراحی سایت، سئو، تکنیک های ان و بهینه سازی محتوا می باشد دیدن فرمایید .
به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
طراحی سایت فروشگاه لوازم ارایشی

طراحی سایت فروشگاه لوازم ارایشی

همانطور که می دانید در کشور ما استفاده از لوازم ارایشی و بهداشتی بسیار زیاد می باشد. همه افراد به خصوص بانوان زیبایی را دوست دارند و برای حفظ زیبایی و بهداشت فردی ، از محصولات زیادی استفاده می کنند. تنوع محصولات بسیار بالا می باشد و شاید خیلی از افراد حتی از وجود ان […]

ضرورت طراحی سایت شرکتی

ضرورت طراحی سایت شرکتی

در جامعه امروز داشتن يک وب سايت برای شرکت، سازمان، ارگان دولتی، دانشگاه و حتی اشخاص با تخصص های مختلف امری ضروري محسوب می شود . کاربران زیادی روزانه از طریق اینترنت به انجام کار های خود مشغول هستند و جالب است بدانید که با گسترش اینترنت و گوشی های موبایل این کاربران هر روز […]

انواع محتوا های ایمیل مارکتینگ بخش1

انواع محتوا های ایمیل مارکتینگ بخش1

ایمیل مارکتینگ یک فعالیت پر سود و پر بازده است . اما به شرطی که در ایجاد ان و در واقع در ایجاد کمپین ها مهارت و دقت و خلاقیت به خرج دهید . چیزی که کمپین ها را برای مخاطبان جذاب می کند محتوای ان ها است . انواع محتوا های ایمیل مارکتینگ زیاد […]

مزایای طراحی سایت بیمه

مزایای طراحی سایت بیمه

در مقالات قبلی راجب به طراحی سایت بیمه صحبت کرده ایم اما در این مطلب می خواهیم بپردازیم به مزایای طراحی سایت بیمه و این که چرا باید برای این گونه سیستم ها به دنبال یک وب سایت باشید . برخی از افراد بر این باور اند که برای ان ها داشتن وب سایت ضرورتی […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.