051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » تکنیک های سئو » 200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 2
200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 2
تکنیک های سئو, سئو و بهینه سازی سایت 23 اکتبر 2018

200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 2

پرستو بخشی پرستو بخشی

200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 2

در این مقاله قصد داریم تا در مورد 200 نکته ی طلایی سئو، بخش محتوا را خدمت شما عرض کنیم . همانطور که میدانید امروزه اهمیت و فواید طراحی سایت بر کسی پوشیده نیست . اما فقط طراحی سایت نیست . موضوع مهم دیگری هم وجود دارد که اصلا نمی توان ان را نادیده گرفت . ان هم بازدید وب سایت است .

این موضوع هم در گروی بهتر دیده شدن وب سایت شما هم است . برای این هم نیاز است که وب سایت شما بهینه سازی شود . درصد زیادی از افراد به دنبال راه کار هایی برای بهبود سئوی سایت خود هستند . برای بهبود سئو باید بخش های مختلفی را سامان دهی کنید . به علت طولانی بودن مطلب ما این نکات و تکنیک ها را در چند مقاله برای شما جمع اوری کردیم . لطفا از دیگر مقالات ما که در این زمینه می باشد دیدن فرمایید .

خلاصه ی نکات مربوط به محتوا

 1. استفاده از عکس در محتوا
 2. استفاده از عناصر چند رسانه ای در محتوا
 3. ویدئو های ” embed ” شده‌ را از ” Youtube ” به محتوای خود اضافه کنید
 4. استفاده از لینک های داخلی در محتوا
 5. لینک دادن به وب سایت های دیگر
 6. به روز رسانی محتوا
 7. بر طرف کردن ایرادات محتوا
 8. برای تولید محتوا بدون برنامه پیش نروید
 9. برای محتوا های طولانی فهرستی از مطالب تهیه کنید
 10. تبدیل شدن به یک منبع خبری در حوزه ی فعالیت خودتان
 11. بازگو کردن سخنان افراد بزرگ در محتوا
 12. نوشتن یک مقدمه ی عالی برای جذب کاربران
 13. استفاده از داستان در محتوا برای جذب بازید کنندگان
 14. در انتهای مطلب یک ” Call To Action ” کامل قرار بدهید
 15. اگر تازه شروع به فعالیت کرده اید پس روی تولید محتوا تمرکز کنید
 16. به کسانی که در محتوا از ان ها اسم می برید ایمیل بزنید
 17. یک راهبرد تبلیغی برای محتوا خود ایجاد کنید که برای تمامی محتوا ها از ان استفاده شود

استفاده از عکس در محتوا

در محتوا هایتان از چندین عکس استفاده کنید . زیرا عکس ها باعث می شوند که محتوا شما ظاهر بهتری پیدا کند و ان را به چند قسمت تقسیم می کند و باعث راحت تر خوانده شدن ان می شود . همچنین حضور عکس ها در محتوای شما باعث درگیر شدن کاربر با مطلب شما می شود و در واقع در وب سایت شما می ماند و این میزان ماندن در سایتتان را افزایش می دهد .

استفاده از عناصر چند رسانه ای در محتوا

استفاده کردن از عناصر چند گانه یا همان ” Multimedia “ مانند : ویدئو، اسلاید و غیره تاثیرات مثبت زیادی را برای محتوا و در نهایت برای وب سایت شما دارد . یکی از مزایایی که در مرحله ی اول این کار مشاهده می شود این است که مخاطب با محتوا درگیر می شود و در ادامه اشتراک گذاری مطلب و لینک دهی به ان و در نهایت به وب سایتتان افزایش می باید .

این کار ارتباط مستقیمی با بهبود و ارتقای سئوی محتوا دارد .

ویدئو های ” embed ” شده‌  را از ” Youtube ” به محتوای خود اضافه کنید

یکی دیگر از راه حل هایی که می توانید با استفاده از ان کاربران را در صفحه ی خود نگه دارید این است که ویدئو های ” embed ” شده‌ ی ” Youtube ” را به مطلبتان اضافه کنید . هر چه مخطبان در صفحه ی شما بیشتر بمانند در واقع دارند به شما کمک می کنند تا رتبه ی شما ارتقا پیدا کند .

نکته ای وجود دارد که لازم میدانم با شما در میان بگذارم، ان هم این است که در ایران دسترسی به سایت یوتیوب مشکل است و در واقع کاربردی ندارد . اما بازهم می توانید این کار را انجام دهید ان هم با استفاده از سایت های مشابه . حالا ممکن است این سایت ها بعضا ضعیف و بعضا قوی باشند مانند سایت اپارات و نماشا و غیره و غیره … .

استفاده از لینک های داخلی در محتوا

زمانی که شما از لینک های داخلی استفاده می کنید میزان پرشتان کم می شود . استفاده از لینک‌ های صفحات دیگر سایت، در محتوا موجب می‌ شود که ارزش لینک ” link equity “ در سایت شما گردش داشته باشد . این لینک‌ ها همچنین بازدید کننده‌ ها را تشویق می‌ کنند تا اکتشافات بیشتری را در سایت انجام بدهند و در نتیجه میزان پرش شما کاهش می یابد .

ناگفته نماند که با این کار یعنی استفاده از لینک های داخلی می توانید anchor text ها را هم کنترل کنید . هنوز میزان تاثیرات anchor text بر سئو بر به صورت واضح مشخص نشده است . اما مطمئنا بی تاثیر نیست و به میزانی روی سئوی سایت و محتوای شما تاثیر می گذارد پس از ان استفاده کنید .

لینک دادن به وب سایت های دیگر

لینک دادن به سایت های دیگر مزایایی دارد، هم باعث افزایش بازدید و هم باعث ارتقای سئو می شود . به صورت کلی این موضوع یعنی لینک دهی به مطالب وب سایت های دیگر فواید خوبی را به دنبال خواهد داشت . زمانی که شما به محتو های با کیفیت لینک می دهید ارتباط شما با صاحبان ان سایت ها که به موضوع شما نزدیک است بالا می رود و این برای شما خوب است .

سایت ” Reboot “ مطالعه‌ ای را انجام داد که نشان می‌ دهد لینک‌ های منتهی به سایت‌ های دیگر احتمالا در افزایش رتبه موثر هستند . بهترین روش این است که لینک‌ های بیرونی در تب جدید باز شوند تا بازدید کننده‌ ها در سایت شما باقی بمانند .

به روز رسانی محتوا

سعی کنید همیشه به روز باشید تا درصد بازدید خودتان را ارتقا بدهید . این گونه محتوا های قدیمی ارزش خود را از دست نمی دهند و هم چنان مرتبط باقی می مانند .

تاثیر محتوای به روز بر سئو

بر طرف کردن ایرادات محتوا

سعی کنید که محتوا هایتان را بدون ایراد و اشکال ارائه دهید . شما یا استفاده از ” Ahrefs Site Explorer ”  می توانید تمام کلمات کلیدیی که صفحه‌ ی شما برای ان رتبه‌ بندی شده است را ببینید . دسترسی به این بخش به صورت زیر صورت می گیرد :

 1. Site Explorer
 2. Enter URL
 3. Explore
 4. Organic search
 5. Organic keywords

ابزار ahrefs برای یافتن شکاف در محتوا

در اخر هم باید از این موضوع اطمینان حاصل فرمایید که محتوای شما تمام این جست و جو ها را پوشش بدهد . ببینید که ” David Attard ” با استفاده از این فرآیند چگونه ترافیک جستجوی سایتش را به‌ طور قابل‌ توجهی افزایش داده است .

افزایش ترافیک سایت با پر کردن شکاف های محتوایی

برای تولید محتوا بدون برنامه پیش نروید

شما با برنامه ریزی کردن برای تولید محتوا می توانید موجب ایجاد مطالبی شوید که فوق العاده باشند . به‌ جز سایت‌ های خبری و انتشاراتی بزرگ که به صورت روزانه محتوای زیادی تولید می کنند، بیشتر سایت‌ ها با تمرکز روی کیفیت مطالب می‌ توانند مزایای بیشتری را نصیب خودشان کنند .

منتشر کردن یک مقاله‌ ی عالی در هفته در بعضی موارد حتی در ماه، از منتشر کردن یک مقاله‌ ی متوسط در روز بهتر است .

برای محتوا های طولانی فهرستی از مطالب تهیه کنید

برای محتوا هایی که طولانی هستند فهرست مطالب قرار دهید . بعد از این که این فهرست را ایجاد کردید با استفاده از لینک های داخلی به هر کدام از سر فصل ها وصل شوید . این سبک لینک گذاری را در وب سایت Wikipedia می توانید ببینید . اسم این سبک لینک گذاری ” jump to “ می باشد و برای خواننده کار مطالعه ی مطلب را راحت تر می کند .

این نوع مزیت را همیشه بدست نمی اورید اما وقتی اتفاق بیوفتد کمک زیادی به بالا بردن کلیک‌ های شما می‌ کند . طبق مطالعات و تحقیق های اخیر متوجه شدیم که گوگل تمایل دارد تا به‌ جای لینک‌ های داخلی، لینک‌ های صفحات دیگر را نشان دهد، پس موردی که در بالا اشاره کردیم شاید دیگر اثری نداشته باشد، اما به‌ هر حال آوردن لینک‌ های داخلی و فهرست محتوا برای کاربر ها مفید است و بنده هنوز هم استفاده از لینک های داخلی را به شما توصیه می کنم .

تبدیل شدن به یک منبع خبری در حوزه ی فعالیت خودتان

خیلی از وب سایت هایی که در حال حاضر رتبه های بالایی را دارند از این ترفند استفاده کردند و بازدید خود را افزایش داده اند . اما وارد شدن به Google news به این راحتی که فکر می کنید نیست . Google news پیش نیاز های خیلی سختی دارد ام اگر در زمینه ای که شما فعالیت می کنید هیچ منبع خبری دیگری وجود ندارد، ارزش گذشتن از این مراحل را دارد .

اگر گوگل شما را قبول کند، بازدید خیلی زیادی سمت شما میاید چون معمولا محتوای اخبار بالاتر از لیست‌ های ارگانیک در جستجو نمایش داده می‌ شوند .

ورود به اخبار گوگل

بازگو کردن سخنان افراد بزرگ در محتوا

نقل قول کردن سخنان افراد بزرگ باعث می شود که بتوانید از authority ان ها کوکی بگیرید . درضمن اگر شما جز ان دسته افرادی هستید که تازه فعالیت خود را شروع کرده اند این کار می تواند تاثیر زیادی در رتبه ی شما داشته باشد . زیرا شما با این کار دارید به محتوایتان ارزش بیشتری می دهید و این باعث افزایش بازدید شما و همچنین اعتماد خواننده به مطلب شما می شود .

همچنین مسئله ی ” ego bait “ هم وجود دارد . به افراد تأثیر گذار اطلاع بدهید که از ان ها نقل‌ قول کرده اید و خیلی از ان‌ ها از اشتراک‌ گذاری محتوای شما استقبال می‌ کنند، که کمک می‌ کند تا محتوای شما بیشتر دیده شود .

نوشتن یک مقدمه ی عالی برای جذب کاربران

در مطالب قبلی به این موضوع اشاره کردیم که عنوان یک مورد بسیار مهم است . زمانی که شما عنوان مناسبی را ایجاد می کنید در واقع شانس کلیک و بازدید خود را افزایش می دهید . خب حال که به این مرحله رسیده اید و عنوان را انتخاب کردید باید به شما بگویم که هنوز کار شما تمام نشده است . قدم بعدی برای شما این است که خوانندگان و کاربران را در وب سایت خود نگه دارید .

در واقع این که میزان بازدید وب سایتتان را در همان حد بالای خود نگه دارد . برای این کار هم شما باید فقط کار انجام دهید ان هم این است که از مقدمه های با کیفیت استفاده کنید . زمانی که از مقدمه های خوب استفاده می کنید کاربر را درگیر محتوای خودتان می کنید پس هر چه این مقدمه هوشمندانه  تر باشد شانس شما هم بیشتر می شود . مقدمه ی خوب مقدمه ای است که کوتاه باشد و به افراد گفته شود که دقیقا در این مطلب چه چیزا هایی را خواهند خواند و این‌ گونه ان‌ ها را جذب کنید .

خلاصه ان‌ ها را کنجکاو و مشتاق کنید تا ادامه مطلب را بخوانند و ان ها را از دکمه‌ ی ” back “دور نگه دارید .

استفاده از داستان در محتوا برای جذب بازید کنندگان

در لا به‌ لای محتوا ی خود داستان تعریف کنید . خیلی از محتوا نویسان را می شناسم که علاقه دارند تا هر جایی که می‌ توانند در پست‌ هایشان داستان تعریف کنند . اگر امکانش باشد، این کار شامل کمی تعلیق و مکث می‌ شود . ان ها دوست دارند که در آغاز مطلب تعدادی از نکات را اعلام کنند و باقی مانده اش را نگه می دارند . این گونه بازدید کننده با مطلب درگیر می‌ شود و تا انتها مطلب را پیگیری می کند .

در انتهای مطلب یک Call To Action کامل قرار بدهید

قطعا هر نویسنده ای هدفش دیده شدن بیشتر و معروفیت است . زمانی که یک محتوا را ایجاد می کنند بزرگ ترین خواسته ی ان ها این است که خواننده ها و مخاطبان ان مطلب را به اشتراک بگذارند . مسلما همه ی نویسنده ها این را می خواهند همچنین دوست دارند که راجب به مطالب ارائه شد مخطبان نظر خود شان را اعلام کنند و در ایمیل ان ها ثبت نام کنند .

خب برای دست یابی به همه ی این ها کار زیادی لازم نیست که انجام بدهید . تنها کافی است که از ان ها بخواهبد تا ان را به شما بدهند . اگر مطلب شما را تا انتها خواندن یعنی با محتوای شما درگیر شده است و آماده‌ ی اقدام کردن است . پس در انتهای هر مطلب یک ” Call To Action ” کامل قرار بدهید .

اگر تازه شروع به فعالیت کرده اید پس روی تولید محتوا تمرکز کنید

اگر جز افرادی هستید که تازه شروع به فعالیت کرده اند اولین را و بهترین راه پیشنهادی برای شما این است که روی محتوا تمرکز کنید . برای شما که تازه کارید تمرکز کردن بر روی محتوا خیلی تاثیر گذار خواهد بود . شما می توانید از این طریق به خواسته ی نهایتان یعنی جذب بیشترین ترافیک و بازدید به راحتی نزدیک شوید .

اما این به این معنی نیست که چند ماه بشینید و به آمار بازدید که صفر را نشان می‌ دهد چشم بدوزید تا شاید گوگل به شما رحم کند و به قول معروف روی خوش به شما نشان بدهد . با تمرکز روی تولید محتوا های با کیفیت و صحیح که مخاطب پسند هستند و مخطبان با رضایت ان را به اشتراک می گذارند و شما می توانید با تبلیغ مناسب ان در شبکه‌ های اجتماعی، Reddit و غیره از همان ابتدای کار کولاک کنید .

مثال زیر مربوط به یک وب سایت است که همین کار را کرده است .

شروع و تولید محتوای عالی

در واقع موضوع اصلی این است که گوگل نمی‌ خواهد که وب سایت‌ ها را محبوب کند بلکه می‌ خواهد وب سایت‌ های محبوب را رتبه‌ بندی کند . پس با پیروی از این نکات و روش ها خواهید دید که گوگل به شما توجه نشان می‌ دهد یا خیر ؟

به کسانی که در محتوا از ان ها اسم می برید ایمیل بزنید

در تیتر نوشته ایم که به کسانی که در محتوای خود به ان ها اشاره کردید ایمیل بزنید . خب اجازه بدهید این گونه شروع کنم که ایا در مطلبتان از کسی نقل‌ قول کرده اید ؟ یا این که لینکی را به سایتشان آورده اید ؟ خب الان زمان این است که یک ایمیل به ان ها بزنید و به ان ها بگویید که این کار را انجام داده اید . بیشتر ان ها خوشحال می‌ شوند که مطلبشان را به اشتراک بگذارند .

یک راهبرد تبلیغی برای محتوا خود ایجاد کنید که برای تمامی محتوا ها از ان استفاده شود

اگر مقاله‌ های فوق‌ العاده‌ ای را روی سایتتان منتشر کنید اما کسی ان‌ ها را نبیند چه فایده‌ ای دارد ؟ برای هر مقاله‌ ای که منتشر می‌ کنید باید یک راهبرد شفاف تبلیغاتی داشته باشید . این راهبرد می‌ تواند شامل موارد زیر باشد :

 1. ارسال ان به لیست ایمیل
 2. اشتراک‌ گذاری ان در شبکه‌ های اجتماعی مختلف
 3. مطلع کردن افرادی که در مقاله به ان‌ ها اشاره کردید
 4. ایمیل زدن به افرادی که محتوای مشابهی را قبلا به اشتراک گذاشته‌ بودند
 5. ایمیل زدن به افرادی که به محتوای مشابهی لینک داده بودند
 6. اشتراک‌ گذاری مقاله در Reddit
 7. اشتراک‌ گذاری مقاله در گروه‌ های مربوط به موضوع، مثلا برای محتوای مربوط به بازاریابی org و GrowthHackers مناسب هستند
 8. پاسخ به پرسش‌ ها در Quora و لینک دادن به پست خودتان

راهبرد دقیق بستگی به موضوع و منبعتان دارد اما قانون سر انگشتی این است که به‌ اندازه‌ ی همان زمانی که صرف نوشتن محتوا کردید باید برای تبلیغ ان هم زمان صرف کنید .

اگر تمامی نکات گفته شده را به صورت کامل و صحیح به کار ببندید قطعا نتیجه ی مد نظرتان را خواهید گرفت . این نکات که جزئی از 200 نکته ی طلایی سئو است، امتحان شده هستند و بنا به تجربیات و مطالعات بدست امده جمع اوری شده اند . پس با خیال راحت ان ها را در وب سایت خودتان پیاده سازی کنید تا مانند ما و دیگر وب سایت ها از ارتقای رتبه ی خود خرسند شوید .
بخش اول مقاله تا اینجا بود، لطفا برای مطالعه ی ادامه ی نکات مربوطه به موضوع محتوا به مقاله ی بعدی ما سر بزنید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما سپاس گذاریم . لطفا در صورت رضایت از مطالب ما ان ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و از دیگر مقالات ما که در زمینه ی طراحی سایت، سئو، تکنیک های ان و بهینه سازی محتوا می باشد دیدن فرمایید .
به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
تشخیص محتوای تکراری وب سایت چگونه است ؟

تشخیص محتوای تکراری وب سایت چگونه است ؟

محققان به این نتیجه رسیده اند که بیش از 25 تا 30 درصد وب محتوا تکراری وب است. و باقی مطالب را میتوان بدون تکرار یا حداقل باکمی تغییرات پیدا کرد اما این درصد از سایت ها هستند که مطالب خود را از سایت های دیگر بر می دارند و بدون تغییر و گاها باتغییرات […]

چگونه برچسب های کلیدی متا را پنهان کنیم ؟ بخش 2

چگونه برچسب های کلیدی متا را پنهان کنیم ؟ بخش 2

همانطور که در بخش قبل گفتیم برچسب های متا طرفداران کمی دارد یا اصلا بهتر است بگوییم طرفدار ندارد…این عبارات کلیدی کار را برای برخی از موتور های جستجو آسان کرده اند…اما آنها نمی توانند این کار را در بعضی دیگر از موتور های جستجو انجام دهند…مانند موتور های جستجو که دربخش قبل در باره […]

طراحی سایت بیمه

طراحی سایت بیمه

با همه گیر شدن اینترنت و به دنبال ان پیشرفت ارتباطات در فضای مجازی، بخش زیادی از خدمات در این فضای گسترده قابل‌ ارائه بوده و بخش زیادی از مردم کالا و خدمات مورد نیاز خود را به‌ صورت آنلاین خریداری می‌کنند. در سال‌های گذشته با پیشرفت زیاد ارائه خدمات آنلاین در ایران روبرو بوده‌ ایم. یکی […]

عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل بخش هفتم

عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل بخش هفتم

عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل شامل نکات و قواعدی است که باید در مورد سایت ها حتما اجرایی شود . اگر فردی می خواهد که وب سایتش از نظر سئو در شرایط عالی قرار داشته باشد باید مواردی را که در این سری مطالب نوشته شده است را مطالعه کرده و ان ها […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.