051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » طراحی سایت » تکنیک Content First در طراحی سایت
تکنیک Content First در طراحی سایت
طراحی سایت, نکات طراحی سایت 4 می 2020

تکنیک Content First در طراحی سایت

پرستو بخشی پرستو بخشی

تکنیک Content First در طراحی سایت

تکنیک Content First در طراحی سایت چیست ؟!! منظور از این تکنیک این است که طراحان، طراحی وب سایت ها را بر اساس محتوای آن ها انجام می دهند . در واقع این تکنیک یک نگرش استراتژیک در حوزه طراحی سایت است . در این روش طراحان محتوا را در بهترین شکل ممکن ارائه می کنند . اما برای این که نتیجه مطلوب را بگیرند قبل از هر چیزی باید درک درستی از محتوای وب سایت داشته باشند . برای این که منظور بنده را بهتر متوجه شوید به مثال زیر دقت کنید .

وب سایت های فروشگاهی را در نظر بگیرید . کلیات این وب سایت ها مشابه یک دیگر هستند . اما برای مثال باکس محصولات را در نظر بگیرید . قطعا طراحی باکس محصول خوراکی با پوشاک و لوازم الکترونیکی متفاوت است . علت این تفاوت نیز در همین تکنیک Content First در طراحی سایت است . یعنی این که ما وب سایت ها را با آنالیز ماهیت آن ها طراحی می کنیم . در این زمینه موارد دیگری نیز دخیل هستند مانند، محتوای ارائه شده و نیاز مشتریان و کاربران .

در واقع ظاهر و اطلاعاتی که به مشتریان ارائه می شود دقیقا براساس نوع محتوا و نیاز مخاطب انتخاب شده است . یک مثال دقیق تر و ساده شرکت ها تولید کننده عطر هستند . آن ها با توجه به بوی عطر شیشه و ظاهر آن را طراحی می کنند . تا مشتریان با دیدن ظاهر آن یک تجسم نسبی از بوی آن عطر داشته باشند . تکنیک Content First تنها در زمینه طراحی وب سایت نیست و در دیگر حوزه ها نیز از آن استفاده می شود . برای مثال، حوزه بسته بندی، طراحی کاتالوگ ها و … .

اهمیت تکنیک Content First در طراحی سایت

استفاده از این تکنیک تنها محدود به نوع خاصی از وب سایت ها نیست . فکر نکنید که تنها برای وب سایت های فروشگاهی استفاده می شود و دیگر هیچ . خیر !! انواع طراحی سایت ها می توانند از این تکنیک موثر و مفید استفاده کنند . هدف اصلی این تکنیک درک درست طراح از محتوای ارائه شده به کاربر و درجه اهمیت هر بخش از سایت است .

تصور کنید شما می خواهید بخش وبلاگ یک وب سایت را طراحی کنید . اگر شما از قبل ندانید که عنوان های این مقالات قرار است طولانی باشد و برای آن راه حلی ایجاد نکرده باشید چه اتفاقی می افتد ؟ قطعا نتیجه ای که حاصل می شود ظاهر جالبی نخواهد داشت . یا مثالا برای تصاویر آن ها شما حالت مربعی را طراحی کرده باشید . اما در واقع همه عکس ها به صورت عریض آماده شده اند . در این جا است که می گوییم تکنیک Content First به شدت کمک کننده است .

اگر شما قبل از این که طراحی کنید محتوای آن را به دقت برسی کنید و آنالیز کنید، متوجه می شوید که ساختار صفحه و چیدمان محتوا با چه اولویتی باید انجام شود . فضا ها و سایز ها را به طور مناسب برای تصاویر و عنوان ها و دیگر بخش ها در نظر می گیرید . ( لازم به ذکر است که بگوییم حتی در این روش نیز ممکن است شما بعد از طراحی بازم هم به تغییرات کمی نیاز پیدا کنید . اما به شما قول می دهیم که این تغییرات کمتر از قبل خواهند بود . )

در دهکده وب ما طی جلساتی ما خواسته های مشتریان را به دقت گردآوری می کنیم و آن ها را آنالیز می کنیم و در نهایت وب سایت را با استفاده از تکنیک Content First طراحی می کنیم .

اولویت محتوا در طراحی سایت
محتوا اولویت بیشتری نسبت به طراحی دارد

چرا محتوا باید در اولویت باشد ؟

دلایلی که در ادامه به شما می گوییم همگی به مهم ترین دلیل برای توجه به محتوا یعنی بهبود تجربه کاربری ختم می شود . این دلایل عبارت اند از :

تعیین استراتژی های بهتر برای ساختار سایت :

ساختار و نحوه دسترسی کاربران به محتوی سایت از مهم ترین موارد وب سایت های محتوا محور است . زمانی که از این تکنیک استفاده می کنید می توانید یک ساختار منطقی و آسان تری را برای کاربران ایجاد کنید تا آن ها در سریع ترین و راحت ترین حالت به محتوای مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند . در این صورت از شلوغی های بی مورد و اضافی نیز خلاص می شوید .

مجذوب کردن کاربران با طراحی اختصاصی المان ها :

کدام وب سایت جذاب تر و خیره کننده تر است ؟!! وب سایتی که از المان ها و آیکون های عمومی مانند همه استفاده می کند ؟؟ یا وب سایتی که با توجه به درک محتوای خود آیکون و المان های اختصاصی طراحی کرده است ؟؟! درست است که همیشه ظاهر کاربران را مجذوب خود می کند . اما ظاهری که متناسب با محتوا باشد و کاربر با یک نگاه متوجه محتوای آن شود غوغا به پا می کند .

رفع نیاز کاربر با اولویت بندی صحیح :

شما با استفاده از تکنیک Content First در طراحی سایت می توانید محتوایی که مخاطب به خاطر آن به وب سایت شما آمده است را خیلی راحت ارائه کنید . بعضی از وب سایت های فروشگاهی از تصاویر بسیار زیبا و دقیق برای محصولات خود استفاده می کنند . در صورتی که برای کاربر اطلاعات محصول در اولویت است . پس اطلاع از این که مخاطب محتوای سایت شما با چه هدفی از وب سایت بازدید می کند می تواند تا حد زیادی در کاربردی بودن طراحی سایت شما تاثیر گذار باشد .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
اعتبار سایت را چگونه می توان برسی کرد ؟

اعتبار سایت را چگونه می توان برسی کرد ؟

ارتقای رتبه ی یک سایت وظیفه ی سئو کار ها و متخصصین سئو است . یکی از مهم ترین کار هایی که سئو کار ها باید انجام دهند برسی رقبا و سایت های هدف برای لینک سازی است . اما در این زمینه همیشه یک مسئه مهم وجود دارد ان هم این است که برای […]

آشنایی با معیار های شبکه های اجتماعی

آشنایی با معیار های شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مفهوم جدیدی نیستند . شاید باورتان نشود اما انسان ها از قرن‌ ها پیش که گرد آتش می‌ نشستند و برای یکدیگر داستان می‌ گفتند در حال تشکیل شبکه های اجتماعی بودند . اما چیزی که باعث شده است امروزه شبکه های اجتماعی بیشتر از همیشه مورد توجه و استفاده قرار بگیرند، […]

سئوی عنوان صفحه و مهم ترین نکات ان

سئوی عنوان صفحه و مهم ترین نکات ان

از ” Meta title tag ” یا همان متا تگ عنوان صفحه برای تعیین عنوان صفحات سایت استفاده می شود . این تگ تا حد زیادی نشان دهنده ی محتوای صفحه وب سایت و بدین جهت از اهمیت بالایی در زمینه ی سئو برخوردار است . در صورتی که اگر در انتخاب ان دقت و […]

برند سازی با طراحی سایت فروشگاهی

برند سازی با طراحی سایت فروشگاهی

اجازه دهید قبل از این که راجب به برند سازی با طراحی سایت فروشگاهی صحبت کنیم شما را با مفهوم برندیگ اشنا کنم . برندیگ یا همان برند سازی یک فرایندی است که در ان هدف، افزایش آگاهی و وفاداری مشتری است . در واقع می خواهیم با این کار، یک چشم انداز و یک […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.