051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » نکات طراحی سایت برای موبایل 2
نکات طراحی سایت برای موبایل 2
سئو و بهینه سازی سایت, طراحی سایت 26 دسامبر 2018

نکات طراحی سایت برای موبایل 2

پرستو بخشی پرستو بخشی

نکات طراحی سایت برای موبایل 2

شاید خوده شما هم جز ان دسته از مصرف کنندگانی باشید که برای خرید کردن و به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز خود به تلفن های هوشمند شان متکی هستند . در سال جاری هر کسب و کاری که از نظر طراحی سایت برای موبایل آمادگی نداشته باشد، ریسک بسیار زیادی را به جان خریده است . البته این تنها به معنی طراحی سایت برای موبایل نیست، بلکه به معنی فراهم آوردن تجربه ی کاربری خوب نیز است .

طبق آمار خوده گوگل، 29 درصد از کاربران تلفن های هوشمند، در صورتی که سایتی نیاز های آن ها را برطرف نکند، به سرعت به یک سایت دیگر می روند . کاربران موبایل، به دنبال هدف خود هستند و می خواهند هر چه سریع تر و هر چه راحت تر به خواسته ی خود برسند و در این صورت تنها . وب سایت های ریسپانسیو هستند که می توانند نیاز های ان ها را بر طرف کنند . بنابراین می توان با طراحی سایت برای موبایل و تمرکز بر روی اهداف و نیاز های کاربران، نرخ تبدیل را افزایش داد .

این مطلب شامل 2 بخش دیگر هم است . برای مشاهده ی بخش 1 اینجا و برای مشاهده ی بخش 3 اینجا کلیک کنید .

بهینه سازی برای کاربران موبایلی

کاربردی بودن وب سایت :

طراحی سایت برای موبایل به قدری مهم و با ارزرش است که در ان حتی جزئی ترین مسائل هم برسی و پیگیری می شوند . جزئیات زیادی وجود دارد برای مثال بزرگ نمایی تصاویری که بتوان آن ها را با اندازه واقعی تماشا کرد و شفاف بودن نحوه استفاده از داده های بازدید کنندگان می تواند به نرخ تبدیل ها کمک کند .

طبق امار به دست اماده میزان بازدید از وب سایت هایی که برای کاربران موبایلی بهینه سازی شده اند بیشتر است از میزان بازدید از وب سایت هایی که برای ورژن دسکتاپ بهینه سازی شده است . حتی به شما توصیه می کنیم که برای این که مطمئن باشید کاربران در صفحه شما می مانند، تمامی صفحات وب سایت اعم از فرم ها، تصاویر و غیره را برای کاربران دستگاه های موبایلی بهینه سازی کنید .

چند نکته در مورد بهینه کردن وب سایت برای کاربران موبایلی

نوار جست و جو

طراحی نوار جست و جو باید به گونه ای باشد که نزدیک به بالای صفحه اصلی شما قرار داشته باشد . در این صورت است که کاربران شما می توانند هر زمان هر محصول خاصی که مد نظرشان است را جست و جو و پیدا کنند . لازم به ذکر است که اگر طراحی این موضوع فیلتر هایی را نیز در نظر بگیرید نتیجه ی بهتری دریافت خواهید کرد . وجود فیلتر ها باعث می شود تا کاربران سریع تر و بهتر به هدف خود نزدیک شوند .

mobile site

بر چسب لینک ها

بر چسب لینک ها بر خلاف تصور عده ای که فکر می کنند از اهمیت زیادی بر خوردار نیستند، دارای اهمیت ویژه ای برای کاربران موبایلی وب سایت ها می باشند . باید دقت کنید که بر چسب لینک سایت دسکتاپی را full site یا سایت کامل نزنید . این مسئله باعث می شود بازدید کنندگان گیج شده و فکر کنند سایت موبایلی شما کامل نیست و بخواهند به سایت کامل یا همان سایت دسکتاپی بروند . برای جلو گیری از چنین اتفاقی تنها کافی است که بر چسب لینک را desktop site بزنید و عنوان وب سایت موبایلی را mobile site بگذارید .

قابلیت بزرگ نمایی

یکی دیگر از موضوعاتی که در زمینه ی طراحی سایت برای موبایل و بهینه کردن ان برای کاربران موبایلی اهمیت دارد قابلیت بزرگ نمایی تصاویر وب سایت ها است . اگر برای بهینه سازی کردن وب سایت این قابلیت را غیر فعال کنید ممکن است این موضوع به تجربه ی کاربری آسیب بزند و باعث دیده نشدن دکمه های فراخوان و پیام ها شود . پس بهتر است از همان ابتدا تصاویری را بارگذاری کنید که اندازه درستی داشته باشند و به خوبی بر روی هر وسیله ای نمایش داده شوند . در این صورت می توانید از کیفیت تجربه ی کاربری وب سایتتان محافظت کنید .

عدم استفاده از فرم های طولانی

طبیعت دستگاه های گوشی موبایل به این صورت است که اگر فرم های طولانی را زیاد جالب و جذاب به نمایش نمی گذارد . پس اگر نمی خواهید که این گونه فرم ها به نرخ تبدیل وب سایت شما اسیب بزنند بهتر است در تصمیم خود تغییراتی ایجاد کنید . شما باید برای پرسشنامه ها یا فرم های چند صفحه ای، نواری جهت نمایش طول پروسه در بخش بالایی یا پایینی در نظر بگیرید تا کاربران را در طول پروسه همراهی کند .

استفاده از ویژگی auto fill

ویژگی auto fill می توانند در جلب رضایت کاربران به شما کمک زیادی کند . شما می توانید از این ویژگی در قسمت های نام، شماره تلفن و کدپستی استفاده کنید . همچنین برای بخش های تاریخ و زمان، تقویم تصویری بگذارید چرا که کاربران ممکن است تاریخ مورد نظر را به خاطر نیاورند و اگر شما چنین ویژگی برای فرم سایت خود در نظر نگرفته باشید، آن ها صفحه ی شما را ترک کرده و اپلیکیشن تقویم گوشی خود را باز می کنند .

لازم به ذکر است که منابع زیادی وجود دارند که فرم هایی با قابلیت استفاده از تقویم و دیگر تنظیمات را ارائه می دهند . برای مثال می توانید از Google forms ،Zamarin Forms و FormHub استفاده کنید .

بهینه سازی سایت برای موبایل

موارد فنی وب سایت :

طراحی وب سایت خوب اهمیت زیادی دارد زیرا تاثیر مستقیمی بر روی نرخ تبدیل ها دارد . اما این موضوع نباید باعث شود که شما از مسائل اساسی وب سایتتان غافل شوید . موضوعات فنی وب سات ها باید همیشه به صورت ماهانه برسی و اجرا شودند . موارد فنی وب سایت ها شامل :

  1. برای وب سایت های نسخه ی موبایلی و نسخه ی دسکتاپی، از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و بر روی تبدیل های صورت گرفته نظارت داشته باشید
  2. به عنوان یک بازدید کننده و یا کاربر وب سایت خود را ارزیابی کنید و محتوایی که می خواهند را روی سایت قرار دهید
  3. وب سایت نسخه ی موبایلی خود را با دستگاه ها و مرورگر های متفاوت امتحان کنید و برای این دستگاه ها بهینه سازی کنید
  4. تبلیغات موبایلی باید کاربر را به سایت موبایلی منتقل کنند، نه سایت دسکتاپی
  5. سرعت سایت خود را با استفاده از ابزار هایی مانند Google Speed tool بسنجید
  6. به دنبال اجزا و عناصر Flash باشید و آن ها را حذف کنید چرا که بر روی iOS اجرا نمی شوند و در سیستم عامل Android کند هستند
  7. نقشه سایت XML سایت خود را که شامل صفحات موبایلی هستند در گوگل ثبت کنید
  8. در مرحله ی آخر هم وب سایت خود را با آزمون Google’s Mobile-Friendly Test بسنجید

امیداوریم که از مطالب ارائه شده در زمینه ی نکات طراحی سایت برای موبایل راضی باشید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما ممنونیم . اگر از مطالب لذت برده اید به دیگر مقالات ما در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت و گرافیک سایت و مقالات وردپرس سر بزنید . همچنین اگر مطالب برای شما مفید بود از شما درخواست میکنیم تا ان را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید . در صورتی که احساس کردید مطلب کامل نیست و یا این که شما موارد دیگری را هم در زمینه ی نکات طراحی سایت برای موبایل می دانید ما را مطلع کنید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
موضوعات مهم و بحث برانگیز در وردپرس قسمت1

موضوعات مهم و بحث برانگیز در وردپرس قسمت1

با پیشرفت تکنولوژی و همگانی شدن اینترنت، اکثر صاحبین کسب و کار ها برای ارائه ی محصولات و خدمات خود دست به دامان این بستر گسترده شده اند . ان ها با کمک طراحی سایت برای تجارت خود توانسته اند در این بازار مجازی سهیم شوند . به صورتی که وب سایت های زیاد و […]

شرکت های طراحی سایت

شرکت های طراحی سایت

امروزه با فراگیر شدن بستر اینترنت راحت ترین و سریع ترین و رایج ترین راه برای دست یابی به اطلاعاتی راجب به یک موضوع جستجو کردن ان اینترنت است . کاربران انلاین با گشت و گذار در اینترنت و برسی سایت های متنوع، با خدمات و محصولات ان ها اشنا می شوند . در نتیجه […]

معرفی زبان های طراحی سایت

معرفی زبان های طراحی سایت

اتفاقی که با خواندن این مطلب برای شما می افتد این است که شما با زبان های طراحی سایت آشنا می شوید، ما هر کدام را برای شما شرح می دهیم و شما را راهنمایی می کنیم که بهتر است در چه بخش هایی از کدام یک از آن ها استفاده کنید . همچنین در […]

معایب وردپرس چیست ؟ قسمت 1

معایب وردپرس چیست ؟ قسمت 1

هر کسی که صاحب کسب و کاری است و قصد دارد تا برای کار خود یک وب سایت داشته باشد و همچنین طراحانی که می خواهد وب سایت طراحی کنند همگی به دنبال یک سیستم سایت ساز خوب می گردند . جالب است که بدانید در بین این سیستم های مدیریت محتوا یا همان cms […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.