051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » اینفوگرافیک چیست ؟ بخش2
اینفوگرافیک چیست ؟ بخش2
سئو و بهینه سازی سایت, طراحی سایت, گرافیک سایت 7 ژانویه 2019

اینفوگرافیک چیست ؟ بخش2

پرستو بخشی پرستو بخشی

اینفوگرافیک چیست ؟ بخش2

مبحث گرافیک، یک مبحث پرمحتوا و شاخه شاخه است و موارد زیادی را شامل می شود . یکی از این موارد اینفوگرافیک است . در این مقاله قصد داریم تا شما را با این موضوع جذاب و پویا بیشتر اشنا کنیم . مواردی که در مقاله ی اینفوگرافیک چیست ؟ می خوانیم عبارت اند از :

 1. اینفو گرافیک چیست ؟
 2. هدف ان
 3. ریشه یابی واژه ی ان
 4. تاریخچه ی ان
 5. انواع اینفوگرافیک
 6. زمینه های کاربردی ان
 7. بستر های انتشار ان
 8. اهمیت استفاده از ان
 9. اینفوگرافیک در طراحی سایت
 10. اینفوگرافیک در سئوی سایت
 11. مراحل ساخت ان

در این بخش مقاله به مطالعه ی 6 عنوان اخر می پردازیم . در صورت تمایل به مطالعه ی بخش اول این مطلب می توانید اینجا کلیک کنید .

انواع اینفوگرافیک

انواع اینفوگرافیک

تقسیم بندی انواع ان بر اساس نحوه ی نمایش اطلاعات به کاربر می باشد که به صورت های زیر انجام می شود .

ایستا

یا در واقع همان Static Infographic یک نوع از اینفو گرافیک می باشد که در ان اطلاعات را در یک مرحله و به صورت یک تصویر به کاربران نشان می دهد . در این نوع اینفوگرافی ها تمام داده ها و اطلاعات در یک مرحله به صورت یک تصویر به کاربر نمایش داده می شود.

پویا

Dynamic Infographic نوعی از اینفوگرافیک است که اطلاعات را به صورت متحرک در غالب انیمیشن و به تازگی در شبکه های اجتماعی به صورت فایل های GIF به کاربر نشان می دهد .

تعاملی

Interactive Infographic نوع دیگری از اینفوگرافیک است که اطلاعات را در ان به صورت تعاملی با کاربران در میان می گذارند . در واقع این نوع بر اساس انتخاب و داده هایی که از کاربر گرفته می شود، اطلاعات را نمایش می دهند که معمولا در بستر وب سایت ها و یا اپلیکیشن طراحی می شود .

فیزیکی

Physical infographic نوعی از اینفو گرافیک است که در ان اطلاعات را در قالب یک حجم یا ماکت سه بعدی نشان می دهد .

 اینفوگرافیک اموزشی

زمینه های کاربردی ان

استفاده از این روش یعنی ارائه اطلاعات به کاربران به صورت داده های تصویری خیلی بیشتر از نوشتن مقاله های طولانی طرفدار دارد . حتی باعث ماندگاری بیشتر در ذهن می شود . از این شیوه در زمینه های متفاوتی استفاده می شود . که عبارت اند از :

 • اموزش
 • گزارش نویسی
 • تبلیغات
 • فرهنگ سازی
 • ترویج علم
 • رزومه نویسی
 • اطلاع رسانی ارائه
 • ابزار های رهگیری
 • کار برگ
 • خبر
 • معرفی
بستر های انتشار اینفوگرافیک

بستر های انتشار

 • پوستر و بروشور و …
 • نرم افزار های موبایل و دسکتاپ
 • رسانه های تصویری
 • رسانه های مکتوب
 • وب سایت ها و رسانه های اجتماعی
 • تبلیغات محیطی

اهمیت استفاده از اینفوگرافیک

این موضوع حتی توسط محققان هم به ثبت رسیده است که مغز انسان به گونه ای است که در زمان پردازش اطلاعات بدست اورده و به خاطر سپردن ان ها از طریق تصویر خیلی بهتر و سریع تر عمل می کند تا این که همان مطلب را به صورت مکتوب مطالعه کند . درست است هیچ وقت اهمیت محتوا به صورت نوشته از بین نمی رود اما این جا بحث در مورد میزان اثر گذاری هر یک از این ها است .

اینفوگرافیک در طراحی سایت

استفاده از این شیوه ی انتقال اطلاعات در فرایند طراحی سایت بسیار مفید و با اهمیت است . زیرا این روش کاربرد اساسی در ارتباط با کاربران و درگیری ان ها با خودش دارد . به صورتی که استفاده از ان باعث بدست اوردن تجربه ی کاربری بهتری نسبت به قبل می شود . اما لازم به ذکر است که این موضوع از زیر شاخه های طراحی رابط کاربری قرار نمی گیرد .

در وب سایت این محدودیت وجود دارد که شما به صورت حضوری نمی توانید اطلاعات وب سایتتان را به کاربرانتان بدهید . پس در اینجا میزان اهمیت استفاده از اینفوگرافیک بر شما روشن می شود زیرا نقش بسیار مهمی را در تفهیم درست و سریع اطلاعات به کاربران وب سایت دارد .

اینفوگرافیک در سئوی سایت

اینفوگرافیک در سئوی سایت

یکی از موضوعات مهمی که در زمینه ی سئوی وب سایت ها همیشه در اولویت قرار دارد، محتوای وب سایت ها است . محتوای وب سایت همیشه یکی از چالش بر انگیز ترین فعالیت ها در زمینه ی سئوی سایت بوده است . در واقع تولید کنندگان محتوا همیشه سعیشان برا این است که محتوا هایی را تولید کنند که هم کاربر پسند باشد و هم اصول نگارش در ان ها رعایت شود .

در واقع سخت ترین کار ها برای تولید کننده محتوا، همین بخش است زیرا هم باید اطلاعات و پیام خود را برساند و هم مطلب زیبایی ارائه دهد . اما با استفاده از اینفوگرافیک شما می توانید تمام این ها را به صورت تصویر به کاربران نشان دهید . همین موضوع حتی باعث افزایش اشتراک گذاری ان مطلب شما می شود و در نهایت باعث افزایش بازدید وب سایتتان می شود .

طراحی اینفوگرافیک

مراحل ساخت اینفوگرافیک

از ان جایی که هدف نهایی ما از این کار رشد کسب و کار و رونق و توسعه دادن است باید این شیوه را به درستی به کار بگیریم .

تهیه ی اینفوگرافیک که باعث بازاریابی محتوای وب سایتتان می شود دارای 4 مرحله ی اصلی به صورت زیر است :

۱. انتخاب موضوع مناسب

۲. تحقیق و جمع آوری اطلاعات

۳. بصری سازی داده و اطلاعات

۴. توزیع آن در کانال های موثر

انتخاب موضوع

مهم ترین هدف این روش ارائه بهتر محتوا و بالا بردن ترافیک بازدید کنندگان است . اما چگونه ؟ شما باید موضوعی را انتخاب کنید که مورد استقبال قرار کیرد . برای این کار می توانید از 3 روش زیر بهره ببرید .

 • انتخاب موضوعی که کاربران به ان علاقه دارند
 • ساده سازی یک موضوع پیچیده با کمک اینفوگرافیک
 • بهره گیری از روند بازار و جامعه
اینفوگرافیک

برنامه ریزی و تحقیق

قدم اول برای انجام این روش به صورتی که با کیفیت باشد این است که اطالاعات مربوطه را جمع اوردی کنید . اطلاعات شما می تواند شامل اطلاعات اماری و عکس و چارت و نمودار باشد . مهم ترین نکته ای که باید در این جا برایتان بگویم این است که در صورتی که این اطلاعات را از جایی بر داشتید باید حتما منبع ان را ذکر کنید .

اینفوگرافیک شما باید حاوی یک پیام باشد، پس آن را دقیق و درست ارائه کنید . بهتر است این پیام در عنوان به گونه ای زیرکانه ارائه شود . حتما از کلمات کلیدی در عنوان اینفوگرافی خود استفاده کنید .

ایجاد

این کار را می توانید به کمک شرکت های تخصصی که در حوزه ی طراحی اینفوگرافیک فعالیت می کنند انجام دهید .

پخش

برای توزیع و رساندن محتوای اینفوگرافیک خود به مخاطب، بهتر است ابتدا آن را روی وبلاگ یا وب سایت خود بگذارید، سپس آن را روی رسانه های اجتماعی پست کنید .

امیداوریم که از مطالب ارائه شده در زمینه ی اینفوگرافیک چیست راضی باشید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما ممنونیم . اگر از مطالب لذت برده اید به دیگر مقالات ما در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت و گرافیک سایت و مقالات وردپرس سر بزنید . همچنین اگر مطالب برای شما مفید بود از شما درخواست میکنیم تا ان را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید .

در صورتی که احساس کردید مطلب کامل نیست و یا این که شما موارد دیگری را هم در زمینه ی اینفو گرافیک چیست می دانید ما را مطلع کنید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
نکات طراحی سایت کلینیک بخش5

نکات طراحی سایت کلینیک بخش5

برای این که بتوانید از طراحی سایت کلینیک خود بهترین نتایج را دریافت تصمیم گرفتیم تا نکاتی که در موفقیت هر چه بیشتر وب سایتتان نقش دارد را برایتان شرح دهیم . اما برای این که این مطلب طولانی شود و شما کاربران عزیز از ما راضی باشد تصمیم گرفته شد در چند بخش به […]

شناخت بهترین ترفند های اینستاگرام !

شناخت بهترین ترفند های اینستاگرام !

باسلام به سایت دهکده وب خوش آمدید !ما دراین بخش قصد داریم بهترین و جالب ترین ترفند های اینستاگرام را به شما آموزش دهیم .با ما همراه باشید . ترفند های اینستاگرام : دیدن پست را متوقف کنید شاید میخواهید وقتی از حساب های خاصی دیدن میکنید پست ها نشان داده نشوندبدون اینکه اذیت شوید […]

تکنیک های تبلیغات آنلاین چیست ؟

تکنیک های تبلیغات آنلاین چیست ؟

دارندگان مشاغل یا بهتر است بگوییم فروشندگان محصولات و ارائه دهندگان خدمات همیشه به روش هایی برای اینکه محصولات خود رابه جهانیان عرضه کنند فکر میکنند یکی از این روش ها تبلیغات آنلاین است اما منظور از تبلیغات و جستجو معمولاً اولین گزینه ای است که به ذهن متبادر می شود. مارک های مشهور مانند […]

تاریخچه طراحی سایت بخش 1

تاریخچه طراحی سایت بخش 1

طراحی سایت دگرگونی عظیمی در دنیا ایجاد کرد . این تغییرات به حدی بود که حتی زندگی افراد را نیز درگیر کرد و ان ها را نیز تغییر داد . طراحی سایت موارد بسیار زیادی را شامل می شود . برای مثال : طراحی رابط کاربری، تولید محتوا، کدنویسی، تجربه کاربری، سئو و بهینه سازی […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.