051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » طراحی سایت » همه چیز در مورد طراحی سایت با php بخش 4
همه چیز در مورد طراحی سایت با php بخش 4
طراحی سایت 15 جولای 2019

همه چیز در مورد طراحی سایت با php بخش 4

پرستو بخشی پرستو بخشی

همه چیز در مورد طراحی سایت با php بخش 4

در سه بخش قبلی مقاله ی ” همه چیز در مورد طراحی سایت با php “ به موضوعات زیر پرداختیم :

 • تعریف زبان برنامه نویسی php
 • شرح حقایقی در مورد طراحی سایت با php
 • قدرت زبان برنامه نویسی php
 • تعریف فریم ورک
 • شرح انواع فریم ورک های مناسب برای آن
 • مزایای طراحی وب سایت با زبان برنامه نویسی PHP

در این بخش از مقاله می پردازیم به :

 • آمار طراحی سایت با استفاده از این زبان محبوب
 • پاسخ به سوال معروف : طراحی سایت با php یا CMS ؟
 • ابزار های کمکی و مورد نیاز برای طراحی سایت با زبان پی اچ پی
 • تعریف زبان های کمکی برای طراحی سایت
 • شرح ویژگی های برجسته زبان پی اچ پی
 • معرفی زبان های برنامه نویسی دیگر برای طراحی وب سایت

چه میزان از وب سایت ها با زبان php طراحی شده اند ؟

به جرئت می توان گفت بیش تر از 80 درصد وب سایت هایی که طراحی شده اند و در اینترنت در حال حاضر در حال فعالیت هستند، با استفاده از زبان برنامه نویسی php طراحی و توسعه داده شده اند . این میزان درصد بالایی است که نشان دهنده مزیت ها، قدرت و برتری های این زبان برنامه نویسی نسبت به دیگر زبان های موجود است . البته انتخاب کردن و استفاده کردن از زبان های برنامه نویسی برای طراحی وب سایت ها بستگی به نوع وب سایت و امکانات خواسته شده در آن دارد .

ممکن است در برخی پروژه های طراحی سایت کلا نیازی به زبان php نباشد و از زبانی به غیر از آن استفاده شود . تشخیص این که برای هر پروژه بهتر است از چه زبانی برای طراحی و توسعه ی آن استفاده کرد کار راحتی نیست و نیاز به تجربه و دانش طراحان دارد . بسیاری از وب سایت‌ های اینترنتی که با زبان php ایجاد شده‌ اند، به صورت غیر مستقیم با این زبان در ارتباط هستند .

برای مثال در حدود ۲۶ درصد تمامی وب سایت‌ های موجود روی اینترنت با سیستم مدیریت محتوای وردپرس است که با زبان php توسعه پیدا کرده اند و در حال فعالیت هستند .

زبان php

طراحی وب سایت با استفاده از زبان php یا cms ها ؟

این سوالی است که اغلب مشتریان برای طراحی وب سایتشان از طراحان می پرسند که کدام یکم از این دو بهتر است ؟

ما در جواب این افراد این گونه می گوییم :

یک وب سایت بسته به نوع فعالیتش نیاز به یکسری امکانات و قابلیت ها دارد . طراحان باید در وب سایتی که برای مشتریان طراحی می کنند این امکانات و قابلیت ها را اجرا و پیاده سازی کنند . اغلب نیاز های طراحی وب سایت با استفاده از CMS های موجود قابل انجام هستند . برای مثال با داشتن سیستم مدیریت محتوای قوی مانند وردپرس می تواند بسیاری از وب سایت ها را طراحی کرد .

اما در برخی موارد این اتفاق می افتد که این سیستم های مدیریت محتوا نمی توانند برخی از نیاز ها را آن گونه که باید اجرا کنند . در این شرایط نیاز است تا برای طراحی وب سایت از زبان های برنامه نویسی استفاده کنیم . این موضوع به این معنی نیست که سیستم های مدیریت محتوا به درد نمی خورند . تنها می گوییم در برخی از بخش این سیستم ها کمی محدود هستند و کار طراح را سخت می کنند . قطعا هیچ چیز جای طراحی وب سایت با استفاده برنامه نویسی با یک زبان قدرتمند را نمی گیرد .

اما واقعا برخی از پروژه ها که نیاز به امکانات ساده ای دارند را می توان با سیستم های مدیریت محتوای موجود طراحی کرد . اگر زمانی قصد طراحی وب سایت با استفاده از برنامه نویسی را داشتید به شما توصیه می کنیم که حتما از زبان php برای این کار استفاده کنید . زیرا همان طور که قبلا گفته بودیم، این زبان به عنوان محبوب‌ ترین زبان برنامه‌ نویسی وب و یکی از بهترین زبان به حساب می‌ آید .

ابزار های کمکی و مورد نیاز برای طراحی سایت با زبان پی اچ پی

زبان برنامه نویسی پی اچ پی یک زبان سمت سرور است و بر خلاف تصور اشتباه برخی، به تنهایی برای طراحی وب سایت کافی نیست . دقت کنید استفاده از زبان برنامه نویسی پی اچ پی در طراحی وب سایت بسیار مهم است . به صورتی که می توان گفت این زبان در طراحی وب سایت نقش هسته را ایفا می‌ کند .

اما برای طراحی یک وب سایت با کیفیت بالا استفاده از ابزار ها و زبان‌ های دیگر برنامه نویسی نیز ضروری است . برخی از این ابزار ها عبارت اند از :

 • HTML
 • CSS
 • Javascript
 • jQuery
 • طراحی گرافیکی با نرم‌ افزار های مربوط مانند فتوشاپ
 • تنظیمات وب‌ سرور مانند آپاچی

تعاریف زبان های دیگر :

HTML

HTML :

شیوه‌ ای از کد گذاری اطلاعات است که محتوا و ساختار اصلی سایت را شکل می‌ دهد .

CSS :

زبانی است که به این ساختار و محتوا رنگ و طرح و شکل زیبا می‌ دهد .

Javascript :

زبانی است که این بخش‌ ها را از حالت ایستا به پویا تبدیل می‌ کند .

jQuery :

ابزاری است که کیفیت و سرعت برنامه‌ نویسی با Javascript را بهبود می‌ بخشد .

با کنار هم قرار گرفتن موارد بالا به صورت منطقی و اصولی، یک سایت حرفه‌ ای که هسته‌ ی php را در خود جای داده است حاصل می کند .

ویژگی‌ های برجسته ی زبان پی اچ پی :

 1. زبان پی اچ پی از آن جایی که مستقیما از روی سورس اجرا می‌ شود اندکی در مقایسه با برخی سیستم‌ های دیگر سرعت کمتری دارد .
 2. همچنین باید بدانید که این نقیصه توسط فیسبوک با توسعه‌ ی HipHop تا حدود زیادی برطرف شده است .
 3. در نگارش های جدید این زبان شاهد بهینه‌ سازی‌ های گسترده‌ ای هستیم .
 4. با بهینه سازی این زبان در نسخه های جدید تر، سرعت نیز آن به صورت چشم‌ گیری افزایش یافته است .
 5. به دلیل فراگیر بودن زبان php، توسعه‌ ی سایت یا نرم‌ افزار با این زبان، در آینده با آسانی بیشتری همراه خواهد بود .
 6. یافتن متخصصین زبان php برای توسعه یا تغییرات یک سایت یا پروژه‌ ی php همیشه به آسانی امکان‌ پذیر خواهد بود .
 7. نگارش‌ های جدید زبان php با پشتیبانی از سیستم برنامه‌ نویسی شیء گرا، توسعه‌ پذیری بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده‌ اند .
 8. به همین دلیل فریم‌ ورک‌ های php متعددی نیز توسعه یافته‌ اند که می‌ توانند در هنگام طراحی سایت با php مورد استفاده قرار گیرند .
زبان های برنامه نویسی

معرفی زبان های برنامه نویسی دیگر برای طراحی وب سایت

با وجود این که اگر خودتان یک تحقیق و برسی درباره ی میزان وب سایت های ساخته شده با php در اینترنت انجام دهید می فهمید که از دیگر زبان ها بیشتر استفاده می شود، اما برخی ترجیح می دهند برای طراحی برخی از وب سایت های خود از زبان های دیگری استفاده کنند . برخی اوقات زبان برنامه نویسی پی اچ پی بهترین گزینه نیست و گزینه های بهتری وجود دارد . در این قسمت می خواهیم به معرفی زبان های دیگر بپردازیم .

البته انتخاب و استفاده از زبان های دیگر به موضوعات زیادی بستگی دارد . برای مثال برخی از پروژه نیازمند ویژگی ها، امکانات، قابلیت ها و طراحی خاصی هستند که برای پیاده سازی این ها گزینه ی بهتری وجود دارد . نه این که بخواهیم بگویم زبان پی اچ پی قوی نیست، نه . تنها می گوییم که هر پروژه ای بسته به نیازش امکانات و زبان های خاصی را برای طراحی نیاز دارد .

انتخاب میان تکنولوژی و زبان مناسب برای طراحی وب سایت سفارشی، به تخصص همزمان در فناوری‌ های مختلف نیازمند است تا بتوان مزایا و معایب هر یک را به صورت بی‌ طرفانه و تنها با در نظر گرفتن نیازمندی‌ های پروژه تحلیل و بر اساس آن به نتیجه‌ ی بهینه دست پیدا کرد .

در انتخاب زبان و روش برنامه‌ نویسی به کمک آن ها، تنها عامل مورد توجه، نیازمندی‌ های پروژه خواسته شده و توانایی‌ ها و ویژگی‌ های هر کدام از زبان های برنامه‌ نویسی مورد توجه قرار نمی‌ گیرد . از عوامل مهم دیگر، قابلیت توسعه و هزینه‌ ی تعمیر و نگهداری پروژه در آینده است که می‌ بایست در تصمیم‌ گیری با وزن مناسب لحاظ گردند .

برخی از زبان‌ های متداول دیگر که در طراحی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌ گیرند عبارت اند از :

 • ASP.NET
 • python
 • Java

سخن پایانی …

قطعا حدس می زنید که شرح همه چیز در مورد طراحی سایت با php شامل موارد زیادی می شود . ما برای این که مطالعه ی این مطالب را برای شما راحت کنیم تمامی آن ها را در 5 بخش برای شما ارائه کرده ایم .

 • برای مطالعه قسمت اول می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه قسمت دوم می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه قسمت سوم می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه قسمت پنجم می توانید اینجا کلیک کنید .

در صورت رضایت از این مطلب خواهشمندیم که این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید . اگر احساس کردید که مطلب کامل نیست و یا شما اطلاعات مفید تری دارید لطفا ان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید . به شما توصیه می کنیم تا به دیگر مطالب سایت ما که در زمینه های زیر می باشد نیز سر بزنید :

در نهایت امیداوریم که از مطالب ارائه شده در باره ” همه چیز در مورد طراحی سایت با php ” راضی باشید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
امکانات طراحی سایت کلینیک

امکانات طراحی سایت کلینیک

در بخش قبلی راجب به طراحی سایت کلینیک و اینکه چه ویژگی هایی داشته باشد، شامل چه چیز هایی می شود، طراحی سایت از نظر گرافیک و سئوی ان، با چه اهدافی تشکیل شود و غیره . اما در این بخش از مقاله به امکانات طراحی سایت کلینیک که می توان در سایت قرار داد […]

موضوعات مهم و بحث برانگیز در وردپرس قسمت3

موضوعات مهم و بحث برانگیز در وردپرس قسمت3

در این مقاله قصد داریم تا با شما در مورد یک سیستم مدیریت محتوا یا همان  cms که می توان به کمک ان یک وب سایت را ساخت صحبت کنیم . اسم این سیستم سایت ساز وردپرس می باشد . اگر می پرسید که وردپرس چیست ؟ بهتر است به اینجا مراجعه کنید تا ان […]

طراحی سایت سامانه ارتباط با مشتری

طراحی سایت سامانه ارتباط با مشتری

یکی موضوعات مهم در دنیای امروز ایجاد یک ارتباط خوب و هدفمند با مشتریان است . این موضوع جز ان دسته موضوعاتی است که صاحبین مشاغل همیشه به دنبال راه حل های طلایی برای ان هستند . امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به امکانات اینترنت و با طراحی سایت سامانه ارتباط با مشتری دیگر […]

نکات پولساز در ایمیل مارکتینگ بخش دوم

نکات پولساز در ایمیل مارکتینگ بخش دوم

این مطلب بخش دوم مقاله ی ” نکات پولساز در ایمیل مارکتینگ ” است . بخش اول آن را اختصاص دادیم به روش های جذب و جمع آوری ایمیل کاربران برای لیست ایمیل ها که برای ایجاد کمپین ها به آن نیاز داریم . برای این که شما بتوانید راحت تر ایم مقاله را مطالعه […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.