051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » مفهوم کلیدی چیست؟
مفهوم کلیدی چیست؟
سئو و بهینه سازی سایت 1 می 2019

مفهوم کلیدی چیست؟

پرستو بخشی پرستو بخشی

مفهوم کلیدی چیست؟

الگوریم های گوگل همیشه در طول زمان دچار تغییراتی شده اند تا گوگل بتواند بهتر وب سایت ها را انالیز کند و تا جایی که امکان دارد بهترین نتایج را برای کاربران به نمایش بگذارد . با هر بار تغییر در این الگوریتم ها و ربات ها، شما به عنوان صاحبین وب سایت موظف هستید تا وب سایتتان را به گونه ای بهینه سازی کنید تا با این تغییرات موافق باشد . یک موضوعی که این اخیرا در مورد تغییرات الگوریتم ها اتفاق افتاده است، موضوع مفهوم کلیدی صفحات است .

در گذشته ربات های گوگل محتوای صفحات وب سایت شما را برسی می کردند و ان کلمه ای که بیش تر از همه تکرار شده بود را به عنوان کلمه ی کلیدی هدف شما انتخاب می کردند . در واقع ان کلمه ی کلیدی، موضوع صفحه ی شما بود و ربات ها این گونه ان را تشخیص می دادند . در گذشته زمانی که رابت های گوگل وارد یک صفحه می شدند بخش های مختلف مشخص شده ای را مورد برسی قرار می دادند که به شرح زیر هستند :

 • عنوان صفحه
 • آدرس صفحه
 • متن جایگزین تصاویر
 • توضیحات متا
 • تگ های h1 و h2

در واقع می توان این گونه نتیجه گیری کرد که ربات های گوگل تمام تمرکزشان بر روی محتوای صفحه و محل قرار گیری کلمات هدف صفحات بود . امروزه نیز رابت ها به این بخش ها توجه می کنند اما حساسیت ان بر موارد جدید دیگری است . از سال 2018 به بعد تمرکز ربات ها به موارد دیگری است که در این مطلب به شرح ان می پردازیم .

مفهوم کلیدی

مفهوم کلیدی صفحه

ربات ها باهوش تر از گذشته عمل می کنند و بیشتر به مفهوم کلیدی صفحات توجه می کنند تا کلمه ی کلیدی . در واقع می توان گفت مفهوم کلیدی جایگزین کلمه کلیدی در سال ۲۰۱۸ است . ربات ها قادر هستند تا علاوه بر برسی محتوای صفحه مفهوک کلیدی صفحه را نیز درک کنند . از این رو انتظار می رود که تولید محتوا های طولانی نقش و اهمیت زیادی در سئوی سایت ها داشته باشد .

تعریف مفهوم کلیدی صفحه چیست ؟

این موضوع را با ذکر یک مثال برایتان توضیح می دهم که منظور از مفهوم کلیدی صفحه چیست .

تصور کنید که شما تشنه هستید و می خواهید به مخاطبان خود این موضوع را بفهمانید . در این شرایط شما از عباراتی مانند موارد زیر استفاده می کنید :

 • من تشنه هستم
 • از زمانی که بیدار شده ام آب نخورده ام
 • گلو ام خشک شده است
 • و …

تمام این عبارات به مخاطبین شما نشان می دهد که شما تشنه هستید . اما تفاوت کلمه ی کلیدی و مفهوم کلیدی در اینجا به چه شکل است . اگر قرار باشد محتوایی با این موضوع ایجاد کنید و کلمه ی کلیدی برای ان انتخاب کنید تمامی عبارت هایی که در بالا برای شما ذکر کردیم می توانند یک کلمه ی کلیدی هدف برای محتوای شما در نظر گرفته شوند . اما کلمه ی تشنگی است که برای این محتوا، مفهوم کلیدی در نظر گرفته می شود .

تکنیک های سئو و بهینه سازی سایت با اپدیت و تغییر الگوریتم ها و ربات های گوگل نیز متفاوت می شوند . یکی از ایم تفاوت ها را در مورد کلمه ی کلیدی هدف می توانیم امروزه مشاهده کنیم . در گذشته تکرار این کلمه و بهینه سازی صفحه سایت با ان باعث بهبود سئو و افزایش رتبه می شد اما امروزه ممکن است حتی باعث جریمه ی سایتتان نیز شود .

مفهوم کلیدی

روش های جایگزین به جای عبارات تکراری

 • استفاده از عبارات هم خانواده و هم معنی
 • استفاده از عبارات توصیفی و مرتبط
 • پاسخ گویی به سوالات حاشیه ای و مرتبط با موضوع

در گذشته ما محتوای صفحه ی سایت خود را با کلمه ی کلیدی به تعداد ۲ تا ۳ درصد محتوا بهینه سازی می کردیم . اما امروزه تنها کافی است که ان کلمه ی کلیدی را تنها ۲ تا ۳ بار تکرار کنید و کمبود حضور ان در صفحه را با یکی از سه روش بالا که ذکر شد جبران کنید . این گونه است که می توانید یک مفهوم کلیدی را به کاربران و گوگل القا کنید .

تولید محتوای طولانی

از ان جایی که گوگل خودش بهترین موتور جست و جو است سعی می کند تا همیشه بهترین نتایج را نیز به کاربرانش ارائه دهد . اما عده ای به اشتباه فکر می کنند که هنوز هم مانند گذشته صفحه ای بهترین پیشنهاد برای کاربران است که از کلمه ی کلیدی پر شده باشد . اما از سال 2018 به بعد بهترین صفحه ی پیشنهادی به کاربران صفحه ای است که یک مفهوم کلیدی را به صورت کامل بررسی کرده است .

امروزه منظور از طولانی بودن محتوا و این که این کار پسندیده ای است این نیست که صرفا تعداد کلمات به کار رفته در محتوا زیاد باشد و محتا طولانی باشد . بلکه منظور این است که یک محتوا قوی باشد به صورتی که تمامی سوالات کاربران را پوشش دهد . یک محتوای باکیفیت محتوایی است که یک موضوع را به طور کامل برسی کنید و یک مفهوم درست و مفید از ان به کاربران و گوگل اراده کند .

اگر در یک محتوا تمامی جوانب و زوایای یک موضوع را به شکلی خلاقانه و مفید به کاربران ارائه کنید ان ها می توانند تمامی پاسخ خواسته ها و سوالات خود را در ان محتوا بیایند . اما در محتوا های کوتاه تنها بخشی از جواب سوالات خود را پیدا می کنند و برای بقیه ی ان باید به صفحات و مطالب دیگر سر بزنند . همچنین از ان جایی که گوگل اهمیت زیادی به راحتی کاربران می دهد، محتوایی که طولانی است و حول یک مفهوم کلیدی است شانس بیشتری در مقایسه با یک مقاله ی معمولی که در مورد یک کلمه کلیدی است خواهد داشت .

راه حل پیشنهای ما …

توصیه ما به شما این است که اگر می خواهید سئوی سایتتان را ارتقا دهید و رتبه های بهتری دریافت کنید به تولید محتوا هایی با تعداد 1000 تا 2000 کلمه بپردازید . همچنین باید در این گونه محتوا ها به موضوعات مختلفی که پیرامون یک مفهوم کلیدی را پوشش می دهد بپردازید . به شما توصیه می کنیم که در محتوا های خود حداقل 7 موضوع جانبی یک مفهوم کلیدی را برسی کنید و شرح دهید .

مفهوم کلیدی

ایجاد یک مفهوم کلیدی در یک محتوای طولانی

از امروز به بعد زمانی که خواستید یک محتوا و یا مقاله طولانی بنویسید، اول از همه موضوعات مختلف پیرامون آن موضوع را شناسایی کنید و برای هر کدام از ان ها نیز توضیحاتی در متن درج کنید . به عنوان مثال فرض کنید قصد دارید مقاله ای با عنوان ” بوت استرپ چیست ” تهیه کنید . این مقاله می تواند موضوعات جانبی زیر را نیز پوشش دهد :

 • بوت استرپ در چه سالی منتشر شد
 • چرا نام آن بوت استرپ است
 • بوت استرپ توسط چه شرکتی تولید شده است
 • چه نسخه هایی برای بوت استرپ وجود دارد
 • طراحی ریسپانسیو چیست
 • مزایای بوت استرپ چیست
 • معایب بوت استرپ چیست
 • چه سایت هایی از بوت استرپ استفاده کرده اند
مفهوم کلیدی

گوگل در مورد یک مفهوم کلیدی چه کلماتی را پیشنهاد می دهد ؟

اولید گام در این زمینه این است که بدانید عبارات جست و جویی توسط کاربران چه چیز هایی هستند . برای این کار گوگل می تواند به شما کمک کند . تنها کافی است که از پیشنهادات گوگل هنگام جست و جو استفاده کنید . مواردی که گوگل به شما پشنهاد می کند می توان به جرئت گفت که پر جست و جو ترین عباراتی هستند که کاربران ان ها را جست و جو می کنند . شما به 3 روش می توانید برای این کار از گوگل کمک بگیرید .

 1. استفاده از پیشنهادات گوگل هنگام جست و جو
 2. استفاده از پیشنهادات گوگل در صفحه جست و جو
 3. استفاده از ابزار keyword planner

استفاده از پیشنهادات گوگل هنگام جست و جو

اولین مرحله برای این کار این است که در نوار جست و جو عبارت مورد نظرتان را وارد کنید . به محض نوشتن، گوگل موارد پیشنهادی را به شما نشان می دهد . این ها مواردی هستند که بیشتر توشط کاربران جست و جو شده اند .

استفاده از پیشنهادات گوگل در صفحه جست و جو

در انتهای صفحه ی نتایج جست و جو عباراتی وجود دارد . اما باید بدانید که این عبارات از نظر املایی و جمله بندی با عبارت جست و جو شده توسط شما متفاوت هستند .اما با عبارت و موضوع شما مرتبط هستند .

مفهوم کلیدی

استفاده از ابزار keyword planner

این ابزار یکی از ابزار های زیر مجموعه google adwords است که برای نمایش تبلیغات در نتایج جستجوی گوگل مورد استفاده قرار می گیرد . در این بخش شما می توانید عبارات مورد نظر خود را وارد کرده و علاوه بر دریافت تعداد جست و جوی ماهانه هر کدام عبارات پیشنهادی گوگل مرتبط با آن موضوع را نیز دریافت کنید .

از زمانی که برای مطالعه ی این مطلب گذاشتید از شما متشکریم . در صورت رضایت از این مطلب خواهشمندیم که این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید . اگر احساس کردید که مطلب کامل نیست و یا شما اطلاعات مفید تری دارید لطفا ان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید .

به شما توصیه می کنیم تا به دیگر مطالب سایت ما که در زمینه های زیر می باشد نیز سر بزنید :

در نهایت امیداوریم که از مطالب ارائه شده در باره ی ” مفهوم کلیدی صفحه ” راضی باشید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
همه چیز در مورد طراحی سایت با php بخش 2

همه چیز در مورد طراحی سایت با php بخش 2

در بخش اول این مقاله به، تعریف زبان برنامه نویسی php، شرح حقایقی در مورد طراحی سایت با php و قدرت زبان برنامه نویسی php پرداختیم . اما در این بخش می پردازیم به شرح انواع فریم ورک های php . قبل از این که به شرح انواع فریم ورک های php بپردازیم باید به […]

طراحی سایت پرورش اندام

طراحی سایت پرورش اندام

یکی از دسته وب سایت هایی که افراد مایل به داشتن ان هستند و طرفدار و بازدید کنندگان زیادی هم دارند، وب سایت های ورزشی هستند . دلیل حجم بالای بازدید از این وب سایت ها، وجود تنوع در رشته های ورزشی است . در واقع داشتن چنین وب سایت هایی، چه سایت خبری چه […]

ویژگی ها و امکانات وردپرس 5

ویژگی ها و امکانات وردپرس 5

وردپرس توانسته است بیش از 30 درصد از سهم بازار سیستم‌ های مدیریت محتوا را در سراسر وب به خودش اختصاص بدهد که بیش از 72 درصد سایت‌ های جهان با این سیستم مدیریت محتوا ساخته شد ه‌اند . برای این که با این سیستم مدیریت محتوا بیشتر آشنا بشید پیشنهاد می‌ کنم حتما سری […]

طراحی سایت ارایشگاه

طراحی سایت ارایشگاه

امروزه افراد، زیبایی را دوست دارند و سعی می کنند به سمت ان گرایش پیدا کنند. روش های مختلفی برای تبلیغات وجود دارد. از بهترین و کارامدترین روش های تبلیغاتی کم هزینه برای جذب مشتری طراحی سایت می باشد. این روزها که افراد با فضاهای مجازی و اینترنت به خوبی اشنایی دارند و وقت زیادی […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.