051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » نرخ کلیک چیست ؟
نرخ کلیک چیست ؟
سئو و بهینه سازی سایت 27 آوریل 2019

نرخ کلیک چیست ؟

پرستو بخشی پرستو بخشی

نرخ کلیک چیست ؟

نرخ کلیک موضوعی است که در زمینه ی سئوی سایت و دریافت رتبه های بهتر در گوگل اهمیت فراوانی دارد . شما به کمک برخی از الگوریتم های گوگل مانند الگوریتم RankBrain می توانید تاثیر نرخ کلیک بر سئو سایتتان را مشاهده و برسی کنید . در ادامه به شما خواهیم گفت که نرخ کلیک در واقع چیست و این که چگونه می توانید ان را بهبود ببخشید تا نتایج بهتری دریافت کنید .

تعریف :

CTR یا همان نرخ کلیک مخفف عبارت ” Click Through Rate “ می باشد . به این معنی که وقتی یک کاربر در گوگل جست و جو می کند و در نتایجی که گوگل برای ان نمایش می دهد، شما را انتخاب می کند و بر روی لینک سایت شما کلیک می کند . به درصدی از کاربران که بر روی لینک شما کلیک می کنند، نرخ کلیک می گویند . محاسبه ی ان به صورت زیر است :


تعداد کلیک کاربران تقسیم بر تعداد نمایش صفحه شما به کاربران که همان impression است را CTR یا همان نرخ کلیک می نامند .

در ادامه می توانید با مفهوم impression بیشتر اشنا شوید.

نکته ای که باید در این زمینه بدانید این است مقدار CTR برای هر کلمه کلیدی و هر صفحه متفاوت است . اجازه دهید تا با ذکر یک مثال این مطلب را بهتر شرح دهم . برای مثال ممکن است CTR شما، برای عبارت ” آموزش وردپرس ” ۱۰ درصد باشد ولی برای عبارت ” آموزش طراحی سایت ساده ” ۱۸ درصد باشد . در صورتی که هر دو عبارت مربوط به یک صفحه از سایت هستند .

نرخ کلیک

نکته ی بعدی این است که برای هر صفحه از وب سایت شما یک نرخ کلیک متوسط محاسبه می شود . این محاسبه متشکل از تمام کلماتی که با جست و جوی آن ها صفحه شما در نتایج جست و جو نمایش داده می شود .

impression به چه معنی است ؟

این عبارت به معنی حضور شما در نتایج جست و جو است . به این صورت که در هر زمان که یک کاربر عبارتی را در گوگل جست و جو می کند برای تمام نتایج موجود در صفحه یک Impression ثبت می شود .

ایا در موارد دیگری هم برای شما impression ثبت می شود ؟

به جز گزینه ی بالا که گفته شد تنها در دو حالت زیر است که باز هم برای شما impression ثبت می شود :

  1. اگر شما در باکس های ویژه مانند نمایش نقشه یا نمایش تصاویر حضور داشته باشید
  2. ممکن است زمانی که شما در صفحه ی دوم قرار دارید نیز برایتان یک impression ثبت شود اما به شرطی که کاربر از صفحه دوم نیز بازدید کند . حتی اگر جز نتایج اخر صفحه دوم باشید و کاربر تا اخر اسکرول نکند برای شما یک impression ثبت می شود زیرا کاربر از صفحه دوم بازدید کرده است
نرخ کلیک

نرخ کلیک متوسط چیست ؟

به صورت متوسط هر رتبه ای که در نتایج گوگل نمایش داده می شود یک درصد مخصی از کلیک کاربران را به خودش اختصاص می دهد . منطقی است که در بین رتبه ی یک گوگل در نتایج ها دارای بیش ترین CTR باشد که این میزان در دسکتاپ نزدیک به ۳۲ درصد و در موبایل ۲۴ درصد است .

لازم به ذکر است که درصد هایی که کمی قبل گفته شد یک عدد متوسط جهانی است یعنی این که برای تمام عبارات و سایت ها به این شکل است . بدین جهت ممکن است شما رتبه یک گوگل در نتایج حاصل از جست و جوی کاربران باشید ولی CTR شما بیش از ۸۰ درصد و یا حتی کمتر از ۲۰ درصد باشد .

یک موضوع دیگر که شاید برایتان جالب باشد این است که ابزار های مختلفی که گوگل در طی زمان معرفی کرده است جایگاه رتبه ی یک و نرخ کلیک ان را تحت تاثیر قرار می دهند . این موارد عبارت اند از : نقشه گوگل، نمایش اخبار، rich snippets، تبلیغات گوگل و … . یکی از این موارد را برای مثال و این که شما متوجه شوید منظور ما چیست توضیح می دهیم .

تاثیر تبلیغات گوگل بر CTR

این موضوع را طبق نتایج به دست امده از تحقیقات و انالیز های رتبه یک جست و جو ها شرح می دهیم . این نتایج را ما در یک بازه ی دو ساله برای شما بیان می کنیم . تنها در طی دو سال ارزش رتبه ۱ گوگل ۳۷ درصد کاهش داشته است . یعنی اگر دو سال پیش شما رتبه ۱ بودید تقریبا ۵۰ درصد کاربران را به خود جذب می کردید ولی امروز این عدد به نزدیک ۳۲ درصد کاهش پیدا کرده است . در مقابل البته آمار جست و جو در گوگل رشد چشم گیری داشته و تعداد جست و جو ها نسبت به دو سال پیش بسیار بیشتر شده است .

نرخ کلیک

عوامل موثر در ارتقای نرخ کلیک

به صورت کلی شما باید در یک فضای کم و همچنین در کوتاه ترین زمان کاربر را به خود جذب کنید .

  1. عنوان صفحه
  2. توضیحات متا
  3. استفاده از نشانه گذاری استاندارد یا Schema

عنوان صفحه

عنوان هر صفحه از سایت شما توسط تگ title که در هدر صفحه قرار دارد تعیین می شود . شما به اندازه 70 کارکتر فضا دارید تا بتوانید یک عنوان جذاب و وسوسه انگیز و مناسب را ایجاد کنید تا کاربران را برای کلیک بر روی لینک سایتتان تحریک کنید . برخی کلمات نیز هستند که امروزه به فراوانی در اینترنت مشاهده می شوند و باعث جذب کاربران می شوند . برای مثال کاماتی مانند : آسان، ساده، ارزان، رایگان و … .

توضیحات متا

جایگاه توضیحات متا در زیر عنوان قرار دارد و شما فضایی بیشتر اما با فونتی ریز تر در اختیار دارید تا باز هم برای جذب کاربران تلاش خود را بکنید . تعداد کارکتر مجاز در این بخش حدود 320 کارکتر است . یکی از کار هایی که باعث جذب کاربران می شود و توسط توضیحات متا می توان این کار را انجام داد ارائه یک توصیف درست و خلاصه وار از محتوای صفحه است .

استفاده از نشانه گذاری استاندارد یا Schema

قطعا شما هم در اینترنت با وب سایت هایی مواجه شده اید که دارای توضیحات تکمیلی بوده اند . معروف ترین ان ها سیستم امتیاز دهی است . استفاده از این ابزار به شما کمک می کند تا توجه کاربران را جلب کنید و CTR خود را بهبود دهید .

نرخ کلیک

تاثیر CTR بر SEO

شک نکنید که میزان CTR به طور مستقیم ب سئوی صفحه تاثیر می گذارد .

اگر CTR سایت شما در مقایسه با جایگاهی که الان دارید بیشتر باشد گوگل به کمک الگوریتم RankBrain برای بهبود جایگاه شما دست به کار می شود . اما ممکن است در شراطی گوگل جایگاه شما را بدون تغییر بگذارد و ان را ارتقا ندهد . در هر صورت به علت افزایش یافتن نرخ کلیک سایتتان در واقع دارید بازدید کنندگان بیشتری را دریافت می کنید .

افزایش CTR

سئو کاران اولین راه حلی که در این زمینه به ان می رسند ایجاد کلیک های غیر واقعی است . نظر ان ها بر این است که حال که نرخ کلیک می تواند به این اندازه بر رتبه بندی گوگل تاثیر بگذارد ما می توانیم با طراحی ربات هایی که با IP های متفاوت عبارت مورد نظر ما را جست و جو می کنند باعث ایجاد کلیک های غیر واقعی شویم . اما باید بدانید که این کار نه تنها جایگاه شما را ارتقا نمی دهد بلکه باعث خراب شدن شرایط فعلیتان شود .

الگوریتم های گوگل به راحتی می توانند این ربات ها را از کاربران واقعی تشخیص دهند .

از زمانی که برای مطالعه ی این مطلب گذاشتید از شما متشکریم . در صورت رضایت از این مطلب خواهشمندیم که این مطلب را به دوستان خود به اشتراک بگذارید . اگر احساس کردید که مطلب کامل نیست و یا شما اطلاعات مفید تری دارید لطفا ان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید .

به شما توصیه می کنیم تا به دیگر مطالب سایت ما که در زمینه های زیر می باشد نیز سر بزنید :

در نهایت امیداوریم که از مطالب ارائه شده در باره ی ” نرخ کلیک ” راضی باشید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
امکانات وردپرس و ویژگی های وردپرس قسمت2

امکانات وردپرس و ویژگی های وردپرس قسمت2

وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا در جهان است . سایت های بی شماری در انواع و اندازه های متفاوتی از سایت های خبری، ورزشی تا فروشگاه های اینترنتی توسط این سیستم ایجاد و راه اندازی شده است . به عنوان صاحب یک کسب و کار ممکن است برایتان این سوالات پیش اید […]

طراحی سایت با پرستاشاپ

طراحی سایت با پرستاشاپ

طراحی سایت فروشگاهی و طراحی سایت مشهد هر کدام با استفاده از ابزار های زیادی انجام می گیرد که با دیگر طراحی سایت ها می تواند تفاوت های بارزی داشته باشد . در طراحی وب سایت فروشگاهی از سیستم های مختلفی استفاده می شود که برخی از آن ها مانند پرستاشاپ و ووکامرس شناخته شده […]

نکات الکسا برای سئو – بخش اول

نکات الکسا برای سئو – بخش اول

در این مقاله قصد داریم نکات الکسا برای سئو را توضیح دهیم . امروزه با گسترش بستر اینترنت، اکثر کسب و کار ها در این زمینه سهمی برای خود کنار گذاشتند . اینترنتی شدن کسب و کار ها مزایای زیادی دارد . می توانید برای درک بهتر اهمیت طراحی سایت دیگر مقالات ما را بخوانید […]

طراحی سایت کتابخانه

طراحی سایت کتابخانه

با پیشرفت تکنولوژی تمامی امور و کسب و کار ها به سمت دیجیتالی شدن می روند . اگر خودتان را با این جریانات هم سو نکنید قطعا از قافله عقب خواهید ماند . روش های سنتی برای خیلی از کار ها دیگر جواب گو نیست . یکی از اموری که دیجیتالی شدن ان هم برای […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.