051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » طراحی سایت » معرفی مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری بخش1
معرفی مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری بخش1
طراحی سایت 9 آوریل 2019

معرفی مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری بخش1

پرستو بخشی پرستو بخشی

معرفی مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری بخش1

وقتی صحبت از طراحی سایت به میان می اید اکثر افراد تصور می کنند که تنها کد نویسی یک سایت است . اما یک طراح وب سایت کار های زیادی را باید انجام دهد و به موضوعات زیادی باید دقت کند . کد نویسی تنها یک بخش از طراحی یک وب سایت است و موارد دیگری مانند ظاهر ان نیز اهمیت زیادی دارد . یکی از مهم ترین موضوعاتی که اید در این زمینه به ان دقت داشت رابط کاربری است . ما با معرفی مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری به شما کمک می کنیم تا یک وب سایت با کیفیت و حرفه ای داشته باشید .

در ادامه می خواهیم به معرفی مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری بپردازیم . از شما خواهشمندم با دقت این مطلب را مطالعه کنید و در صورت رضایت، ان را به دوستانتان نیز معرفی کنید .

مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری

 • تعامل و کمک رابط کاربری را با تجربه‌ کاربر بشناسید
 • شناخت مخاطبین و کاربرانتان

مطلب ” معرفی مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری ” به علت زیاد بودن نکات و موارد ان به 4 بخش تقسیم شده است . در این بخش به برسی 2 نکته از 10 نکته ی مهم مربوط به طراحی رابط کاربری می پردازیم .

 • برای مطالعه ی بخش دوم این مطلب می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی بخش سوم این مطلب می توانید اینجا کلیک کنید .
 • برای مطالعه ی بخش چهارم این مطلب می توانید اینجا کلیک کنید .
رابط‌ کاربری

تعامل و کمک رابط کاربری را با تجربه‌ کاربر بشناسید

در زمینه ی زیبا سازی وب سایت دو موضوع بسیار مهم وجود دارد که عبارت اند از طراحی تجربه کاربری ” UX “ و طراحی رابط کاربری ” UI ” . هر زمان در هر مرحله از طراحی سایت و نرم افزار ها باید به این دو اصل خیلی مهم توجه کرد .

رابط کاربری چیست ؟

UI که همان رابط کاربری نام دارد مخفف کلمه ی ” User Interface “ است . تعریف های زیادی برای رابط کاربری وجود دارد اما ممکن است کمی افراد را گیج کند برای همین با یک مثال این موضوع را برای شما شفاف سازی می کنم .

دقت کنید در دنیای امروزه هر محصولی را که برای انسان ها ارائه می دهند به گونه ای ان را طراحی می کنند که توسط انسان ها قابل استفاده باشد . برای مثال شما یک در را تصور کنید . یک در زمانی قابل استفاده است که برای ان یک دستگیره تعبیه شده باشد .

اگر بخواهم به بیان ساده رابط کاربری را برای شما توضیح دهم این گونه ان را بیان می کنم : هر چیزی که باعث شود شما بتوانید از یک محصول استفاده کنید را رابط کاربری می گویند .

تجربه کاربری چیست ؟

تجربه ی کاربری یا همان UX که مخفف ” User Experience “ است در واقع یک فرایند است که برای جلب رضایت کاربر از تعامل با وب سایت ایجاد می شود . اما ارتباط UI و UX در فرایند طراحی وب سایت به این شکل بیان می شود که اهمیت نقش رابط کاربری در ایجاد تجربه‌ کاربری است . به صورت کلی تجربه ی کاربری از اهمیت بیشتری برخوردار است و نباید این تحت تاثیر یکدیگر طراحی شوند .

 • برای دانستن مفاهیم بیشتر از تجربه ی کاربری می توانید اینجا کلیک کنید .

مواردی که به تجربه ی کاربری وب سایت مربوط می شود عبارت اند از :

 1. طراحی متقابل
 2. پویایی صفحه‌ ها
 3. ساختار صفحه ها
 4. طبقه‌ بندی واضح و شفاف قسمت‌ های وب‌ سایت
 5. کپی‌ رایت و یک دست‌ بودن طراحی و برنامه‌ نویسی وب‌ سایت
 6. و …

رابط کاربری موضوع بی اهمیتی نیست و بر عکس اگر در طراحی یک وب سایت به ان دقت نکنید و اصول ان را رعایت نکنید، کیفیت کارتان پایین می اید .

رابط کاربری

شناخت مخاطبین و کاربرانتان

باید این موضوع را بدانید که شما هدفتان از ایجاد یک وب سایت این است که مشتریان بیشتری را برای پیشرفت کسب و کارتان جذب کنید . در واقع وب سایت را برای ان ها می سازید . پس به شما توصیه می کنیم که رابط کاربری وب‌ سایت با شناخت بهتر مخاطبین وب‌ سایت طراحی شود .

شما باید نیاز ها و خواسته های مخاطبینتان را بشناسید تا بتوانید بهترین سرویس را به ان ها ارائه دهید . با در نظر داشتن این اطلاعات شما می توانید یک وب سایت عالی داشته باشید که کاربران را به خود جذب می کند . برای بهتر درک کردن این موضوع و پیدا کردن مسیر کلی می توانید از انالیز کردن رقبای خود استفاده کنید .

شما می توانید با برسی و انالیز کردن بهترین های صنف خودتان یک دید مناسب و خوب نسبت به سایتتان پیدا کنید . تمامی موارد را با دقت برسی کنید، مواردی مانند :

 1. رنگ های استفاده شده در بخش های متفاوت
 2. شکل کلی سایت
 3. نحوه ی چیدمان امکانات و المان ها
 4. و …

این گونه می توانید به یک الگو مناسب برای ایجاد راحتی کاربرانتان در وب سایتتان دست یابید . همچنین برای ارتقای کارتان در ادامه ی راه می توانید از بازخورد کاربرانتان استفاده کنید .

سخن پایانی …

حال اگر برای طراحی سایت کسب و کار خود قدمی بر نداشته اید، لطفا با شماره تلفن های موجود در وب سایتدهکده وب تماس بگیرید . ما در شرکت طراحی و توسعه ی سایت دهکده وب با تیم پشتیبانی و مشاوره ی خود اماده ی کمک به شما هستیم . امیداوریم که از مطالب ارائه شده در باره ی ” مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری راضی باشید .

از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما ممنونیم . اگر از مطالب لذت برده اید به دیگر مقالات ما در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت و گرافیک سایت و مقالات وردپرس و ایمیل مارکتینگ سر بزنید . همچنین اگر مطالب برای شما مفید بود از شما درخواست میکنیم تا ان را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید .

در صورتی که احساس کردید مطلب کامل نیست و یا این که شما موارد دیگری را هم در باره ی مهم ترین نکات طراحی رابط‌ کاربری می دانید ما را مطلع کنید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
مهم ترین قوانین تولید محتوا در سایت بخش2

مهم ترین قوانین تولید محتوا در سایت بخش2

کیفیت و مفید بودن یک وب سایت از روی محتویات ان مشخص می شود . در حال حاضر هزاران وب سایت در فضای نامحدود اینترنت وجود دارد اما تنها تعداد کمی از ان ها در نتایج جست و جو ها به کاربران در رده های بالا پیشنهاد می شوند . این گونه وب سایت ها […]

طراحی سایت بیمارستان

طراحی سایت بیمارستان

شیوه دسترسی و میزان برخورداری مردم به خدمات بهداشت، درمان و پایش سلامت یکی از پارامترهای اصلی برای سنجش کیفیت نظام سلامت یک کشور به شمار می رود. نحوه فعالیت بیمارستان ها و درمانگاه ها در ارتباط مستقیم با این سنجش هستند. بنابراین اطلاع رسانی نوع و کیفیت خدمات مورد ارایه یکی از نخستین گام […]

گوگل آنالیتیکس چگونه جستجوگری است ؟

گوگل آنالیتیکس چگونه جستجوگری است ؟

گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیز یک ابزار کارآمد در خصوص بررسی آمار بازدید وبسایت است، گوگل این ابزار را به شکل رایگان در اختیار وبمستر ها و بازاریابان و مدیران وبسایت ها قرار داده است. طریقه استفاده از گوگل آنالیتز به چه شکل است؟ در بستر وب، یک برنامه تحلیل گر، نرم افزاری تحت وبی […]

نقش طراحی گرافیک در سئو

نقش طراحی گرافیک در سئو

در مقالات قبلی راجب به اهمیت طراحی گرافیک وب سایت در طراحی سایت و سئوی سایت، خدمت شما کاربران عزیز توضیحاتی داده ایم . در این مقاله قصد داریم تا در مورد نقش طراحی گرافیک در سئو با شما مخاطبان عزیز صحبت کنیم . از ان جایی که گرافیک یک وب سایت اولین برخورد کاربران و […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.