051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » بازاریابی دیجیتال » خبرنامه mailchimp بخش2
خبرنامه mailchimp بخش2
بازاریابی دیجیتال, بهبود کسب و کار 21 ژانویه 2019

خبرنامه mailchimp بخش2

پرستو بخشی پرستو بخشی

خبرنامه mailchimp بخش2

در مقاله ی قبل راجب به خبرنامه mailchimp توضیحاتی را دادیم . توضیحاتی راجب به دلایل محبوبیت ان و اصطلاحاتی که باید قبل از شروع کار با ان یاد بگیریم و همچنین تعرفه هایی که برای کاربرانشان ارائه می دهد . برای مطالعه ی بخش اول این مقاله می توانید اینجا کلیک کنید . اما در این بخش به ادامه ی مسائل مربروط به خبرنامه mailchimp می پردازیم و به شما کمک می کنیم که به کمک این ابزار کارامد ایمیل مارکتینگ خود را راه اندازی کنید تا در کسب و کارتان پیشرفت کنید .

مراحل استفاده از mailchimp  

 • ایجاد حساب کاربری در MailChimp
 • ایجاد لیست ایمیل
 • تنظیم فرم ثبت‌ نام
 • ایجاد کمپین
 • مشاهده گزارش‌ های کمپین
 • مرور بر بعضی ویژگی‌ ها  
ایجاد حساب کاربری در خبرنامه mailchimp

ایجاد حساب کاربری در خبرنامه mailchimp

برای داشتن حساب کاربری در خبرنامه mailchimp شما به یک نام کاربری و یک ادرس ایمیل که همواره به ان دسترسی درید، نیاز دارید . دلیل این که باید از ایمیلی استفاده کنید که همیشه به ان دسترسی داشته باشید، این است که سیستم mailchimp تنها از این طریق می تواند با شما در ارتباط باشد . مانند هر برنامه و سیستم دیگری بعد از عضویت در ان، ایمیلی برای شما ارسال می کند . به کمک ان می توانید حساب کاربری خود را فعال کنید .

مرحله ی بعد از فعال سازی حساب کاری این است که اطلاعاتی مانند آدرس و URL وب‌ سایت، آدرس شرکت یا P.O Box، آدرس شبکه‌ های اجتماعی خود و اطلاعات دقیق‌ تر شرکت را نیز اضافه کنید . همه حساب‌ ها در ابتدا بر اساس مدل قیمتی رایگان تنظیم شده‌ اند و نیازی به کارت اعتباری نیست، اما در صورت انتخاب مدل پولی، به اطلاعات کارت اعتباری شما نیاز خواهد بود .

ایجاد لیست ایمیل

 اولین گامی که می توانید برای انجام ایمیل مارکتینگ خود بردارید تهیه ی یک لیست مناسب است . این لیست باید دارای ادرس ایمل های مخاطبین شما و اطلاعات ارزشمند دیگری باشد . نکته ای مهم در این زمینه وجود دارد که شما باید قبل از وارد کردن ادرس ایمیل های مخاطبین خود از ان ها برای این کار اجازه بگیرید . خبرنامه mailchimp در مورد این موضوعات بسیار جدی است و اهمیت زیادی به این مسائل می دهد .

هنگام ایجاد لیست جدید، از شما خواسته می‌ شود که اطلاعات پیش‌ فرض مانند ادرس ایمیل فرستنده و پیامی مبنی بر یاد آوری و معرفی خود به مخاطبان لیست را وارد کنید .

ایجاد لیست ایمیل در mailchimp

مواردی که باید قبل از ایجاد لیست به خاطر بسپارید :

 • همه ی لیست ها از یک دیگر جدا هستند . این جمله یعنی این که لغو اشتراک، شکایت از ایمیل و … برای هر لیست به‌ طور جداگانه‌ برسی می‌ شود .
 • هزینه ادرس ایمیل‌ هایی که در چند لیست چندین بار تکرار می‌ شوند، در قیمت کلی مدل پرداخت ماهانه به تعداد دفعات شمارش می‌ شود . یعنی برای مثال اگر شما ادرس ایمیل را در 3 لیست جدا اورده باشید هزینه ی ان 3 بار محاسبه می شود .
 • یکی از خوبی هایی که این خبر نامه دارد این است که برای اطمینان شما از این که ایمیل های شما به دریافت کنندگان می رسد، از قوانین ضد اسپم ایمیل و استاندارد های این صنعت پیروی می‌ کند . دلیل ان هم این است که وقتی ایمیل ها اسپم می شوند بر نرخ تحویل اثر منفی می گذارند و در واقع باعث خراب شدن اعتبار شما خواهد شد .
 • در ایجاد لیست در خبرنامه mailchimp شما محدودیتی ندارد . می توانید هر تعدادی که می خواهید لیست ایجاد کنید، اما پیشنهاد می‌ شود که به‌ جای ایجاد لیست‌ های متعدد، از یک لیست اصلی استفاده کنید . سپس ان لیست را با روش هایی که در اختیار شما قرار می گیرد مدیریت کنید .
 • خبرنامه mailchimp امکان قرار دادن فیلتر های مختلف روی هر لیست را می‌ دهد و به‌ این‌ ترتیب می‌ توانید لیست‌ های فرعی را از روی لیست اصلی خود ایجاد کنید .
 • توصیه ما به شما این است که قبل از استفاده از خبرنامه mailchimp قوانین ان را با دقت و حصوله مطالعه فرمایید .
 •  
ایجاد لیست ایمیل در mailchimp

مراحل ایجاد لیست ایمیل

 1. به صفحه لیست بروید
 2. بر روی دکمه create list کلیک کنید
 3. در پاسخ به سؤال New list or groups، بر دکمه create list کلیک کنید
 4. جزئیات خواسته‌ شده در list details را وارد کنید
 5. اطلاعات لیست مخاطبان را بررسی و در صورت نیاز ویرایش کنید
 6. ادرس ایمیلی که می‌ خواهید اعلان‌ ها در مورد تغییرات لیست مخاطبین برای آن ارسال شود را وارد کرده و اعلان‌ هایی که فکر می‌کنید لازم است بلافاصله از طریق ایمیل به شما اطلاع‌ رسانی شوند را انتخاب کنید
 7. پس از انجام تمام این مراحل، بر دکمه save کلیک کنید

پس‌ از انجام موارد بالا برای وارد کردن مخاطبان به موارد زیر نیاز دارید

 1. نام و آدرس ایمیل افرادی که برای دریافت ایمیل‌ های شما عضو شده‌ اند
 2. لیست ایمیلی که مراحل ایجاد آن را در بالا توضیح دادیم
 3. یک فایل اکسل یا Google Sheets ذخیره‌ شده با فرمت CSV. دقت کنید که فایل حتما با فرمت CSV ذخیره شود

مراحل وارد کردن لیست مخاطبین به خبرنامه mailchimp

 1. آماده کردن فایل اکسل مخاطبان در فرمت CSV که بهتر است شامل سه ستون Email Address، First Name و Last Name باشد . ستون آدرس ایمیل موردنیاز برای این لیست ضروری است . اما می‌ توانید زمینه‌ های دیگری مانند شماره تلفن، تاریخ تولد، زبان، آدرس، شهر و کشور مخاطبان را نیز در ستون‌ های جدید اضافه کنید .
 2. برای اضافه کردن فایل CSV در خبرنامه MailChimp به صفحه List رفته و پس از انتخاب Import از منوی کشویی، گزینه فایل CSV را انتخاب کنید و بر کلید Next کلیک کنید .
 3. بر روی دکمه Browse کلیک کرده، فایل CSV را از کامپیوتر خود انتخاب و بر دکمه Next کلیک کنید .
 4. برای هر یک از ستون‌ ها، بر روی دکمه Save کلیک کنید . اگر قصد حذف یکی از ستون‌ ها را داشتید، بر روی skip کلیک کنید .
 5. پس‌ از آن، بر روی Next کلیک کنید تا نتیجه Import خود را مرور کنید .
 6. پس از مرور تنظیمات، بر روی دکمه Import کلیک کنید .

اگر زمانی مشاهده کردید که اطلاعات مخاطبانتان تغییر کرده است می توانید به‌ راحتی از طریق CRM خود یا نرم‌ افزار های دیگر، داده‌ ها را تغییر داده و به‌ روز رسانی کنید . همچنین در خبرنامه MailChimp گزینه ای به نام Auto-update وجود دارد که می توانید در موضوعات مربوط به لیست شما کمک زیادی بکند .

درضمن اگر قصد استفاده از این گزینه را در سر دشتید باید دقت داشته باشید که اسامی import شده با اسامی MailChimp همخوانی داشته باشد و هیچ جای خالی وجود نداشته باشد .

خبرنامه mailchimp

تنظیم فرم ثبت‌ نام

خبرنامه mailchimp به صورت اتوماتیک یک فرم ثبت نام برای فهرست ایمیل ها در اختیار شما قرار می دهد . به این صورت شما می توانید این فرم را در شبکه های اجتماعی که در ان ها فعالیت می کنید قرار دهید و لیستی از ادرس های ایمیل برای خود جمع اوری کنید . همچنین این ابزار امکاناتی برای طراحی و استایل فرم ثبت نام در اختیار شما قرار می دهد .

مراحلی که برای ایجاد فرم ثبت نام باید طی کنید :

 1. به صفحه list بروید
 2. از منوی کشویی کنار لیستی که می‌ خواهید با آن کار کنید، گزینه signup forms را انتخاب کنید
 3. General forms را انتخاب کنید . سپس، بر روی منوی کشویی Forms and response emails کلیک کرده و هر فرمی که می‌ خواهید ویرایش کنید را انتخاب نمایید
 4. به‌ منظور تغییر و ویرایش طراحی، استایل و رنگ فرم، بر روی Design tab کلیک کنید و پس از اتمام کار بر روی Save and Close کلیک کنید
خبرنامه mailchimp

ایجاد کمپین

به پیام هایی که از طریق ایمیل، تبلیغات یا کانال‌ های دیگر به اشتراک می‌ گذارید، کمپین می گویند . در روند استفاده از خبرنامه mailchimp باید به ایجاد کمپین هایی برای مخاطبان و مشتریان هدف بپردازیم . مراحل این کار به شرح زیر می باشد :

 • به صفحه Campaigns بروید و بر روی Create Campaign کلیک کنید
 • در پنجره باز شده بر روی Create an email کلیک کنید
 • در Regular tab، نام کمپین را وارد کرده و لیست خود را انتخاب کنید . سپس بر روی دکمه Begin کلیک کنید
 • در مرحله Recipients ایجاد کمپین، لیستی را از منوی کشویی انتخاب و بر روی دکمه Next کلیک کنید
 • در مرحله Setup، عنوان ایمیل، پیش‌ نمایش متن، نام فرستنده و آدرس ایمیل فرستنده را وارد کنید . ابزار دنبال کردن (Tracking tools)، ارتباط با شبکه‌ های اجتماعی و سایر گزینه‌ های تنظیمات پیشرفته را نیز انتخاب کنید . سپس بر روی Next کلیک کنید
 • در مرحله Template، یکی از چهار الگو را انتخاب کنید
 • در مرحله Design، محتوای کمپین خود را وارد و شخصی‌ سازی می‌ کنید . پس از طراحی مناسب کمپین خود، بر روی Next کلیک کنید تا به صفحه Confirm هدایت شوید . در این صفحه، می‌ توانید از صحت تمامی مراحل اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز قسمت‌ هایی از تنظیمات که به ویرایش نیاز دارد را اصلاح کنید . همچنین، در این مرحله می‌ توانید تعیین کنید که کمپین ایمیل در چه زمان و روز و ساعتی ارسال شود

دقت کنید …

ایجاد کمپین فعالیتی است که در عین جذاب و جالب بودن نیازمند دقت فراوانی می باشد . در خبرنامه mailchimp گزینه های زیادی برای شخصی سازی ایمیل ها پیش روی شما است . پیشنهاد ما به شما این است که قبل از انجام این کار به صورت حرفه ای زمانی را برای تسلط بر نحوه کار کردن با این ابزار اختصاص دهید و در زمینه ی کمپین‌ های تبلیغاتی مهارت پیدا کنید .

خبرنامه mailchimp

مشاهده گزارش‌ های کمپین

قطعا مراحل ایمیل مارکتینگ با ایجاد کمپین ها به پایان نمی رسد . از این جا بعد باید مهم ترین کار را انجام دهیم . بعد از ایجاد کمپین ها شما باید ان ها را دنبال کنید و گزارشات و نتایج بدست امده را برای بهبود بیشتر روند ایمیل مارکتینگ برسی کنید . شما باید میزان مشارکت مخاطبین و این که به چه چیز هایی نیاز دارند یا ندارند را برسی کنید . این گونه است که می توانید در این کار پیشرفت کنید و به یک موفقیت حتمی دست یابید .

فعالیت هایی که باید بعد از اجرای کمپین ها انجام دهید :

 1. در Dashboard به برسی گزارشات نرخ باز گشایی، نرخ کلیک، نرخ لغو اشتراک و غیره بپردازید
 2. برای اطلاع از جزئیات بیشتر، دانلود، اشتراک‌ گذاری یا پرینت گزارش‌ های کمپین، بر روی Reports کلیک کنید
 3. داده ها را با استفاده از تلفیق حساب کاربری Google Analytics شما با MailChimp یا از طریق ارتباط با نرم‌افزار CRM به دست اورید
 4. به صفحه Reports بروید و بر روی View Report کلیک کنید تا بتوانید گزارشات را مشاهده و مورد برسی قرار دهید .

مرور بر بعضی ویژگی‌ ها

مواردی که در بالا ذکر شد شما را در حد یک بازاریاب خوب کمک می کند . اما اگر شما جز افراد حرفه ای در این زمینه هستید نگران نباشید زیرا در خبرنامه mailchimp امکانات پیشرفته ای نیز وجود دارد که می توانید به کمک ان ها خود را ارتقا دهید . در ادامه به برسی برخی از این ویژگی ها و انکانات در خبرنامه mailchimp می پردازیم .

ویژگی اتوماسیون در mailchimp

اتوماسیون

برخی ان را با عنوان ” drip campaigns “ یا ” autoresponders “ می شناسند . این ویژگی که در خبرنامه mailchimp وجود دارد پیام هایی هدفمند راجب به رخداد های خاص، زمان یا فعالیت مشترکین ارسال می‌ کند . این ترفندی است که به بازاریابان پر مشغله کمک می‌ کند تا ارتباط خود را با مشترکین همواره حفظ کنند .

Mailchimp Pro

اگر به دنبال یک ابزار قدرتمند در MailChimp هستید است که بتوانید به کمک ان کمپین‌ های چند متغیره، گزارش‌ های مقایسه و داده‌ های مربوط به تحویل ایمیل را در اختیار داشته باشید به شما توصیه می کنیم که از ابزار Mailchimp Pro استفاده کنید . ویژگی هایی که این ابزار دارد عبارت اند از :

 1. بهبود ایمیل های شما
 2. افزایش میزان ROL
 3. برای دسترسی به ان باید هزینه ای جدا پرداخت شود

کمپین تبلیغاتی Facebook

یکی از روش هایی که می توانید به کمک ان به مخاطبینی که در لیست ایمیل شما ثبت نام نکرده اند دسترسی پیدا کنید، انجامتبلیغات در فیسبوک است . مزایای این کار قابل توجه است برای مثال از این طریق می توانید فروش بیشتری را داشته باشید، همچنین کسب و کار خود را راتقا دهید .

اگر از بابت فیلتر بودن فیسبوک ناراضی هستید نگران نباشید تبلیغات اینستاگرام هم به قابلیت‌ های این ابزار اضافه شده است که به کمک ان هم می توانید نتایج بالا را تجربه کنید .

اپلیکیشن های موبایل برای mailchimp

اپلیکیشن‌ های موبایل

MailChimp در iOS و Android

این ابزار برای iOS و Android، یک اپلیکیشن رایگان است . به کمک این ابزار می توانید حساب کاربری خود را مدیریت کنید . همچنین می توانید فعالیت مشترکین را دنبال کنید و گزارش های کمپین ها را مشاهده و مورد برسی قرار دهید . درضمن می توانید مشترکین جدیدی را به‌طور مستقیم از طریق دستگاه موبایلتان اضافه کنید .

MailChimp Subscribe برای iPad و Android

این اپلیکیشن دارای فرم‌ های ثبت‌ نام ساده‌ ای است که به کمک ان ها می توانید شرایطی را ایجاد کنید که مردم به راحتی با تبلت هایشان در فرم شما ثبت نام کنند . این ابزار برای کسانی که قصد جمع‌ آوری لیست ایمیل در مغازه خود یا رویداد های حضوری (مثل نمایشگاه‌ها و …) را دارند، بسیار مناسب است .

ابزار های توسعه‌ د‌هنده

API 3.0

این ابزار که یک رابط برنامه نویسی است این امکان را به کاربران پیشرفته می دهد که ان ها بتوانند ایمیل های خود را به خوبی شخصی سازی کنند . در واقع ان ها با استفاده از API داده‌ های خود را از اپلیکیشن‌ ها به MailChimp منتقل می کنند .

برخی از محدودیت هایی که در خبرنامه mailchimp وجود دارد

محدودیت تست ایمیل

همیشه شما باید قبل از این که کمپین ها را ارسال کنید ان ها را چندین بار تست کنید اما در خبرنامه mailchimp برای این کار محدودیت وجود دارد .
 

ارسال کمپین متوقف نمی‌ شود

یکی از مشکلات خبرنامه mailchimp این است که زمانی که دکمه ی Send را می زنید، به خاطر این که برگرداندن داده ها کاری شوار است امکان کنسل یا ویرایش کردن کمپین وجود ندارد .
 

محدودیت فعالیت‌ های بزرگ

برای دنبال کردن فعالیت کمپین‌ ها و مشترکین، از لحاظ جابجایی مشترکین از لیستی به لیست دیگر یا حذف مشترکین از لیست، محدودیت وجود دارد .

امیداوریم که از مطالب ارائه شده در زمینه ی خبرنامه mailchimp راضی باشید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما ممنونیم . اگر از مطالب لذت برده اید به دیگر مقالات ما در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت و گرافیک سایت و مقالات وردپرس و ایمیل مارکتینگ سر بزنید . همچنین اگر مطالب برای شما مفید بود از شما درخواست میکنیم تا ان را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید . در صورتی که احساس کردید مطلب کامل نیست و یا این که شما موارد دیگری را هم در زمینه ی خبرنامه mailchimp می دانید ما را مطلع کنید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
طراحی سایت تجاری

طراحی سایت تجاری

مراکز تجاری با هدف جذب سرمایه افراد و در اختیار گذاشتن تمامی نیازهای مشتریان بنا شدند. اکثر افراد از گشت و گذار در مراکز تجاری و خرید لذت میبرند و این کار هم نیازمند وقت و انرژی است، پس جذاب تر از این است که این کار را بصورت انلاین انجام دهند. وفتی هم که […]

تاثیر تایپوگرافی در طراحی سایت

تاثیر تایپوگرافی در طراحی سایت

از ان جایی که اکثر صاحبین کسب و کار ها خودشان را با تغییرات جدید هم سو کردند و به راه اندازی وب سایت برای تجارتشان رو اوردند رقابت شدیدی در بین ان ها شکل گرفته است . پس یکی از مواردی که در این زمینه مهم و سرنوشت ساز است، سئوی وب سایت ها […]

طراحی سایت خلاقانه

طراحی سایت خلاقانه

طراحی سایت خلاقانه که تنها توسط شخصی با تجربه و کار کشته، به علاوه با استعداد در زمینه طراحی سایت به دست می‌ آید چیزی است که شدیدا در این دوره یعنی زمان رقابت مجازی شدید میان شرکت‌ ها و اشخاص مختلف نیاز به آن احساس می‌شود . طراحی سایت خلاقانه که پروژه ای بسیار […]

محدودیت های طراحی سایت

محدودیت های طراحی سایت

مانند هر فعالیت دیگری طراحی وب سایت نیز دارای محدودیت هایی است این محدودیت های طراحی سایت کار را کمی برای طراحان وب سایت سخت می کنند و حتی در مراحلی آن ها را نا امید و دلسرد می کند . این اتفاق اغلب برای طراحانی می افتد که قبلا بر روی کاغذ طراحی می […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.