051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » وردپرس » آموزش وردپرس » سوالات رایج درباره ی وردپرس 5
سوالات رایج درباره ی وردپرس 5
آموزش وردپرس, افزونه های وردپرس, طراحی سایت, قالب های وردپرس 10 دسامبر 2018

سوالات رایج درباره ی وردپرس 5

پرستو بخشی پرستو بخشی

سوالات رایج درباره ی وردپرس 5


بحث برانگیز ترین موضوع موجود در وردپرس 5 ویراشگر جدید ان است . اما قبل از پرداختن به ابهامات و سوالات رایج درباره ی وردپرس 5 یک توضیح کوتاه راجب به ویرایشگر جدید وردپرس 5 یعنی ادیتور گوتنبرگ در ادامه می دهیم .در واقع ممکن است افرادی باشند که اصلا گوتنبرگ را نشناسند پس لازم است تا این افراد با ادیتور گوتنبرگ اشنا شوند .

ویرایشگر گوتنبرگ چیست ؟

گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس 5 است که امکان بخش بندی کردن نوشته های شما را به بلاک های مختلف می دهد . همین بحث بلاک بندی یکی از موارد مناسب برای سازمان دهی محتوای شما می باشد . برای مثال قسمت تصاویر شما دارای یک بلاک است . محتوای مورد نظر این بلاک را تنها در قسمت خودش می توانید بگذارید . این عملیات قابلیت درک بهتری دارد . به عبارتی می توان گفت نیاز نیست زمینه های دلخواه یا شورت کد قرار دهید . به راحتی و با استفاده از ابزار بلاک های این ویرایشگر می توانید کار خود را انجام دهید .

تاریخ دقیق انتشار وردپرس 5

3:30 بامداد روز جمعه در تاریخ 1397/09/16 با نام ” bebo “ که مخفف نام موسیقیدان معروف جاز یعنی  ” Bebo Valdés “ می باشد منتشر شد .

ایا وب سایت ها بعد از به روز رسانی دچار مشکل می شوند ؟

این یکی از متدوال ترین سوالات درباره ی وردپرس 5 می باشد . بالاخره بعد از هر نسخه احتمال ناسازگاری وردپرس با قالب ها و افزونه ها وجود خواهد داشت . البته این مورد تنها در وردپرس نبوده و در اکثر سیستم های مدیریت محتوا همین کار انجام می شود . البته تیم وردپرس همیشه این تلاش را دارند تا بهترین کار ها را برای جلوگیری از این مشکلات انجام دهند . در وردپرس هزاران قالب و افزونه وجود دارد که ممکن است با یکدیگر به درستی کار نکنند . پس بهتر است قبل از بروز رسانی از پاسخگویی قالب و افزونه هایتان با این نسخه مطمئن شوید .

افزونه ی سئو " Yoast "

آیا افزونه ی سئو ” Yoast ” با این نسخه دچار مشکل می شود ؟

قطعا جواب این سوال خیر است . افزونه Yoast اولین نسخه از افزونه خود را سازگار با گوتنبرگ در نسخه 8.0 خود منتشر کرد . اکنون آخرین نسخه افزونه 9.2 است و هر روز تلاش این است که سازگاری کامل تر با نسخه جدید و ویرایشگر گوتنبرگ پیدا شود ..

کار کردن با نسخه ی وردپرس 5.0 سخت است ؟

باید بگوییم که در هر به روز رسانی تلاش بر این بوده است که کاربران بتوانند راحت تر با وردپرس کار کنند . قطعا هم همینطور خواهد بود اما ممکن است برخی از کاربران از کار کردن با ویراشگر جدید وردپرس 5 یعنی ویرایشگر گوتنبرگ خوششان نیاید و باعث سردرگمی ان ها شود . باز هم نگران نباشید زیرا وردپرس اعلام کرده است که تا سال 2021 کاربران می توانند به کمک یک پلاگین هم چناان از ادیتور کلاسیک خود استفاده کنند .

ایا ویرایشگر گوتنبرگ به عنوان صفحه ساز نیز عمل می کند ؟

خب باید به شما بگوییم که جواب این سوال قطعا نه است . این یک درک اشتباه و بزرگ در مورد این ویرایشگر است ولی تا کنون و این لحظه که ما مطلب را مینویسیم چنین چیزی صحت ندارد . گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس است که تنها وظیفه ی آن مدیریت نوشته ها و محتوای شما است .

بعد از به روز رسانی چه اتفاقی برای محتوای وب سایت می افتد ؟

در واقع بعد از به روز رسانی هیچ اتفاقی برای محتوا های قبلی شما نمی افتد . تنها این که این قابلیت در اختیار شما قرار می گیرد که ان ها را به روز رسانی کنید . محتوای شما به صورت معمولی در حالت کلاسیک می ماند که در صورت نیاز می توانید از طریق منو های این ویرایشگر به حالت بلاک تغییر دهید . این موضوع باید در مورد شورت کد های شما هم کار کند اما طراحان این ویرایشگر جدید بلاک جداگانه ای برای آن به نام شورت کد در نظر گرفته اند که کد ها باید در آن قرار بگیرند .

در حالت ویرایشگر جدید گوتنبرگ و بلاک بندی شما می توانید در همان لحظه ای که کد های کوتاه را به نوشته هایتان اضافه می کنید، نتیجه ی آن را هم مشاهده کنید .

 ویرایشگر گوتنبرگ

ایا ویرایشگر گوتنبرگ با قالب های شما کار می کند ؟

باید این را به شما بگوییم که گوتنبرگ با هر قالبی کار می کند . اما ممکن است بعضی قالب ها کمی اختلال در برخی قسمت ها و نمایش بلاک ها داشته باشند . مانند تصاویر تمام عرض و استایل دهی که باید پس از به روز رسانی بررسی شود . به همین دلیل بهتر است تا همه چیز را قبل از به روز رسانی در سایت فعال خود در یک وب سایت تستی بررسی کنید .

ایا ویرایشگر جدید گوتنبرگ به سئوی وب سایت شما اسیب می رساند ؟

بر خلاف تصور خیلی ها ویرایشگر گوتنبرگ هیچ آسیبی به سئوی وب سایت شما نمی زند . تنها در یک حالت ممکن است اتفاق بدی برای شما رخ بدهد که در به روز رسانی جدید خطا هایی در سایت شما مشاهده شود . این خطا ها کمی برای شما در مدت زمان بالا مشکل ساز خواهد شد . در نهایت هم باعث می شود گوگل فکر کند سایت شما به تعمیر و نگهداری نیاز دارد . به همین خاطر دچار افت رتبه می شود .

چه موضوع جذابی در مورد ویرایشگر گوتنبرگ وجود دارد ؟

در نسخه ۵ وردپرس میانبری به نام / وجود دارد و با تایپ آن می توانید بلاک های مختلف و دستورات جالب را مشاهده کنید و با انتخاب گزینه های موجود خیلی سریع تر به نتیجه برسید .

اگر در زمان انتشار مطلب توسط وردپرس 5 به مشکل برخورد کردم باید چیکار کنم ؟

طبق مطلب کنفرانس خبری نسخه ۵ گفته شده که مشکل پیش نمی اید اما باید حتما قبل از تست روی سایت اصلی خودتان از طریق کپی گرفتن و انتقال به لوکال یا جای دیگر تست را انجام بدهید . ممکن است این مشکل به دلیل افزونه های استفاده شده توسط شما باشد . برای اطمینان افزونه های خود را نیز غیر فعال کنید و مجدد تست کنید .

ویژوال کامپوزر

مشکلات بعد از آپدیت وردپرس به نسخه 5 چیست ؟

یکی از مشکلات معدود به وجود آمده در نسخه وردپرس 5 تداخل با ویژوال کامپوزر است . البته بار ها و بار ها این نکته را به کاربران اعلام کردیم که از آن جایی که نسخه 5 وردپرس یک نسخه ارائه شده برای حل مشکلات امنیتی نیست، اگر با نحوه ی حل مشکلات وردپرس آشنایی کامل ندارید، فعلا برای آپدیت وردپرس به نسخه ۵ دست نگه دارید .

کمی صب کنید .

قاعدتا نسخه‌ های جدید وردپرس هم بدون مشکل نیستند . بهتر است صبر کنید تا تیم توسعه دهنده وردپرس مشکلات نسخه ۵ وردپرس را برسی و رفع کنند . البته خاطر نشان کنم که اگر مثل من خیلی ذوق زده هستید و حاضرید برای داشتن ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس ریسک کنید، همین حالا وردپرس را آپدیت کنید .

ایا همه ی افزونه‌ ها با وردپرس ۵ مشکل دارند ؟

طبیعتا این طور نیست . افزونه‌ هایی مثل یواست سئو از چند نسخه قبل به فکر سازگاری با نسخه ۵ وردپرس بوده‌ اند . حتی در نسخه ۵ وردپرس شاهد این موضوع بودیم که یواست از قبل جایی برای خود در ویرایشگر گوتنبرگ رزرو کرده بود و به محض آپدیت وردپرس به نسخه جدید آیکون یواست در ویرایشگر جدید نمایان شد .

البته افزونه ی یواست این بار کمی متفاوت ظاهر شد و برای جلوگیری از دردسر‌ های بعدی، علاوه بر نمایش متاباکس سئو در سایدبار، متاباکس را در جای قبلی خود هم نمایش می‌دهد . البته انتظار می‌رود متا‌باکس زیر پست در نسخه‌ های بعدی حذف شود . یواست همچنین اعلام کرده که در نسخه‌ های بعدی، امکانات جدیدتری به ویرایشگر گوتنبرگ اضافه خواهد شد .

چگونه بعد از اپدیت وردپرس مشکلات را حل کنیم ؟

نگران نباشید . در مقالات بعدی نحوه ی غیر فعال کردن گوتنبرگ و استفاده از ویرایشگر پیش فرض وردپرس را توضیح خواهیم داد . اما باز هم اینجا اعلام می‌ کنیم که اگر با آپدیت وردپرس، مشکل برای سایت شما بوجود آمده، باید ریشه مشکل را شناسایی کنید . اغلب مشکلات وردپرس ۵ از گوتنبرگ سر چشمه می‌ گیرد . پس با غیر فعال کردن ویرایشگر جدید وردپرس مشکل حل خواهد شد .

امیداوریم که از مطالب ارائه شده در زمینه ی سوالات رایج درباره ی وردپرس 5 راضی باشید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما ممنونیم . اگر از مطالب لذت برده اید به دیگر مقالات ما در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت و گرافیک سایت سر بزنید . همچنین اگر مطالب برای شما مفید بود از شما درخواست میکنیم تا ان را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید . در صورتی که احساس کردید مطلب کامل نیست و یا این که شما موارد دیگری را هم می دانید ما را مطلع کنید .

اگر علاقه دارید راجب به موضوع های دیگر مربوط به وردپرس 5 مطلب بخوانیدبه صفحات زیر مراجعه کنید .

چگونه از ویرایشگر کلاسیک در وردپرس 5 استفاده کنیم ؟

ویژگی  ها و امکانات وردپرس 5

همه چیز در مورد ویرایشگر گوتنبرگ در وردپرس 5

وردپرس 5 با تغییرات جدید

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
آموزش بخش ابزار ها در وردپرس

آموزش بخش ابزار ها در وردپرس

این مطلب، پانزهمین مطلب از سری مطالب آموزش صفر تا صد وردپرس است . در این سری آموزش ها ما به توضیح تمامی بخش های موجود در یک سیستم مدیریت محتوای وردپرس پرداختیم . در این مطلب می پردازیم به بخش ابزار ها در وردپرس و توضیح عملکرد آن ها برای شما . تمام بخش […]

200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 1

200 نکته ی طلایی سئو – بخش4. محتوا 1

در این مقاله قصد داریم تا در مورد 200 نکته ی طلایی سئو، بخش محتوا را خدمت شما عرض کنیم . همانطور که میدانید امروزهاهمیت و فواید طراحی سایت بر کسی پوشیده نیست . اما فقط طراحی سایت نیست . موضوع مهم دیگری هم وجود دارد که اصلا نمی توان ان را نادیده گرفت . ان هم بازدید وب […]

آموزش ایجاد برگه یکتا در وردپرس

آموزش ایجاد برگه یکتا در وردپرس

در این مطلب از سری مطالب آموزش صفر تا صد وردپرس می پردازیم به آموزش ایجاد برگه یکتا در وردپرس . قطعا می دانید که سیستم مدیریت محتوای وردپرس تا چه اندازه امکانات و ویژگی های کاربردی زیادی دارد . برای مثال یکی از این ویژگی ها انتخاب حالت ایستا و حالت وبلاگی یک سایت […]

فرانش اولین سایت اموزش ویدئویی در ایران

فرانش اولین سایت اموزش ویدئویی در ایران

افراد زیادی هستند که در اینترنت در زمینه های مختلف به گشت و گذار مشغول هستند و به دنبال افزایش اگاهی خود در این زمینه ها هستند . به دنبال همین موضوع وب سایت های زیادی نیز تشکیل شده اند این نیاز و خواسته ی کاربران را برای ان ها مرتفع کنند . این سایت […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.