051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » وردپرس » افزونه های وردپرس » کدام یک بهتر است وردپرس یا جوملا ؟ بخش1
کدام یک بهتر است وردپرس یا جوملا ؟ بخش1
افزونه های وردپرس, طراحی سایت, قالب های وردپرس 12 ژانویه 2019

کدام یک بهتر است وردپرس یا جوملا ؟ بخش1

پرستو بخشی پرستو بخشی

کدام یک بهتر است وردپرس یا جوملا ؟ بخش1

سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS های متفاوت زیادی در جهان در حال فعالیت هستند . اما فقط تعداد کمی از ان ها دارای محبوبیت جهانی هستند . برخی از این سیستم های مدیریت محتوا که در بین کاربران محبوبیت زیادی دارد عبارت اند از : وردپرس، جوملا، دروپال، پرستاشاپ و … . طبق امار به دست امده، در اکثر مواقع انتخاب وردپرس یا جوملا بوده است . برای همین موضوع هم تصمیم گرفتیم تا امروز راجب به این سوال که وردپرس یا جوملا کدام یک بهتر هستند توضیحاتی را خدمت شما کاربران عزیز شرح دهیم .

ما سعی می کنیم با شرح شباهت ها و تفاوت ها به شما در انتخاب درست وردپرس یا جوملا کمک کنیم .

وردپرس یا جوملا دو CMS قدرتمند

 1. با هر دوی ان ها می توانید وب سایت های حرفه ای را ایجاد کنید .
 2. هر دوی ان ها برای تولید محتوا، سیستم های قوی و جذابی هستند .
 3. در هر دوی ان ها تعداد افزونه ها و یا ماژول ها بسیار زیاد می باشد . همچنین دسترسی به ان ها نیز اسان است . به صورتی که اگر در گوگل جست و جو کنید می توانید ان ها را به صورت رایگان دریافت کنید .
 4. در هر دو سیستم مدیریت محتوا می توان از قالب های متنوعی استفاده کرد و آن ها را سفارشی سازی کرد و مورد تغییر و تحول قرار داد .
 5. همچنین هر دو سیستم امکان نصب شدن بر روی سرور ها را دارند و نیازمند هاست خاص نیستند .
 6. هزینه ای که برای مالکیت آن ها صرف می شود نیز کاملا مشابه می باشد .
 7. هر دو سیستم کاملا رایگان هستند و دارای تیم توسعه ی قدرتمند برای بخش طراحی، ساخت و پشتیبانی می باشند .
تفاوت های وردپرس و جوملا

تفاوت های وردپرس و جوملا

اگر بخواهیم دقیق نگاه کنیم متوجه می شویم که شباهت های این دو که در بالا مطرح شد بیشتر از تفاوت های ان ها است . اما چه چیزی باعث تفاوت این دو می شود ؟ چه چیز هایی به سوال وردپرس یا جوملا پاسخ می دهد ؟

 1. تفاوت در مصرف کنندگان ان ها
 2. تفاوت در پوسته ها و قالب ها
 3. تفاوت در افزونه ها و پلاگین ها
 4. تفاوت در ابزارک ها و ماژول ها
 5. تفاوت در رابط کاربری و تولید محتوا
 6. تفاوت در امنیت
 7. تفاوت در سئو

تفاوت در مصرف کنندگان ان ها :

وردپرس

وردپرس چیست و مورد استفاده چه کسانی قرار می گیرد ؟

وردپرس به عنوان یک سیستم وبلاگی در بین مردم محبوبیت زیادی پیدا کرده است . این سیستم مدیرت محتوای سرگرم کننده و جذاب به مرور زمان پیشرفته تر شده است و در واقع را ها ی ساخت وب سایت با ان باز تر شده است . یکی از مزیت های خاص سیستم مدیریت محتوای ودرپرس این است که پلتفرم ان به گونه ای طراحی شده است که افراد مبتدی به راحتی می توانند با ان وب سایت های حرفه ای ایجاد کنند و باعث رشد و پیشرفت کار خود شونهد .

وقتی کاربران یک سیستم مدیرت محتوا زیاد باشند چه اتفاقاتی می افتد :

 • پشتیبانی بهتر
 • رفع باگ و آپدیت های سریع تر
 • توسعه قوی تر
 • امکانات بیشتر
 • متخصصین بیشتر و در نتیجه قیمت کمتر و سادگی انجام کار ها برای کسانی که تخصص طراحی سایت ندارند
 • و …
جوملا

جوملا چیست و مورد استفاده چه کسانی قرار می گیرد ؟

جوملا یکی دیگر از سیستم های مدیریت محتوا است که می توان به کمک ان انواع سایت های تجاری، شرکتی، دولتی، شخصی و … را به صورت حرفه ای راه اندازی کرد . اما افراد متبدی ممکن است با پیچیدگی های دشواری رو به رو شودند .

تفاوت در پوسته ها و قالب ها :

هر دوی این سیستم ها به کمک پوسته ها و قالب ها می توانند ظاهر خود را تغییر دهند .

استفاده از پوسته و قالب در وردپرس

استفاده از پوسته و قالب در وردپرس

قالب های وردپرس در مخزن ان نگه داری می شوند . در این مخزن هزاران قالب وردپرسی وجود دارد . همچنین قالب های رایگان و پرمیوم بسیار زیادی در وردپرس موجود است که برای یافتن آن ها در وردپرس فقط کافی است به بخش قالب ها رفته و در آن ها تم مورد نظر خود را جستجو کنید . شما می توانید قالب مورد نظر خود را به راحتی با یک دکمه ی بارگذاری نصب کنید و آن را راه اندازی نمایید . به راحتی می توانید کد های مد نظرتان را به قالب اضافه کنید .

استفاده از پوسته و قالب در جوملا

استفاده از پوسته و قالب در جوملا

قالب ها در جوملا به دو شکل موجود هستند :

 • قالب های ظاهری سایت
 • قالب های بخش مدیریت کار

مرجع و منبع خاصی برای قالب های جوملا وجود ندارد و برای دسترسی به ان ها باید ان ها را جست و جو کنید . می توانید برای جست و جوی خود از کلمه ی ” قالب های جوملا “ یا ” joomla themplate “ استفاده کنید . اکثر قالب های سیستم جوملا به صورت رایگان ارائه می شوند و شما پس از دریافت قالب مورد نظر می توانید آن را در جوملا بارگذاری کنید و سپس آن را تنظیم کنید .

شما در بخش مدیریت قالب ها می توانید قالب مورد نظر خود را در سیستم مدیریت محتوای جوملا ویرایش کنید . همچنین بخش ویرایشگر قالب های جوملا شامل قسمت استایل نیز می شود که می توانید در آن تغییرات دهید و آن را ویرایش کنید .

تا این جای مقایسه ی وردپرس یا جوملا :

 1. هر دو سیستم قالب های زیادی دارند که به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار می دهند .
 2. با هر دوی ان ها می توان وب سایت های خوبی را ایجاد کرد .

تفاوت در افزونه ها و پلاگین ها :

 پلاگین ها در وردپرس

استفاده از افزونه ها و پلاگین ها در وردپرس

با یک کلیک می توانید افزونه ی مورد نظر خود را در وردپرس بارگذاری نمایید .

ارائه ی پلاگین در وردپرس به صورت اتوماتیک است . در مخزن وردپرس هزاران پلاگین را می توانید مشاهده کنید . ضمن این که تعداد زیادی از این افزونه ها را می توانید به صورت پرمیوم در وب پیدا کنید که کاربران می توانند به راحتی به ان ها دسترسی داشته باشند . بسیاری از فعالیت هایتان را می توانید به کمک افزونه ها انجام دهید .

در بخش افزونه ها نیز شما قادر به ویرایش افزونه ها خواهید بود . می توانید بنا به میل خود در کد های آن ها تغییراتی را ایجاد کنید .

پلاگین ها در جوملا

استفاده از افزونه ها و پلاگین ها در جوملا

در جوملا نیز هزاران افزونه وجود دارد که در اختیار کاربرانش می گذارد . لازم به ذکر استکه جوملا این افزونه ها را در 33 دسته ی مختلف قرار داده است . شما می توانید با یک جست و جوی حدود فیلتر دار انواع افزون های مورد نیاز خودتان را در دسته های متفاوت پیدا کنید . این دسته ها شامل :

 • ویرایشگر
 • فرم های ارتباط
 • حمل و نقل
 • تجاری
 • و…

در جوملا نیز می توانید به کمک افزون ها ویژگی های زیادی را مانند اسلایدر به وب سایت جوملایی خود اضافه کنید . همچنین افزونه هایتان را ویرایش کنید البته سطح ویرایش برای کد ها در جوملا بسیار محدود است و در واقع می توان گفت انعطاف پذیری خوبی ندارد .

تا این جای مقایسه ی وردپرس یا جوملا :

 1. هر دوی این سیستم ها افزونه ها و پلاگین های رایگان و پرمیوم زیادی دارند .
 2. تعداد افزونه های وردپرس بیشتر است اما افزونه های زیادی هم وجود دارند که به روز نشده اند .
 3. دسترسی به افزونه های جوملا سخت تر است و به زمان بیشتری نیاز است .
 4. برای نصب افزونه های وردپرس می توانید در داخل پنل ادمین آن ها را جستجو کرده و نصب کنید اما در جوملا باید در وب به دنبال افزونه ی مورد نظر باشید .
 5. در وردپرس می توانیم کد های افزونه را در ویرایشگر وردپرسی ویرایش کنیم ولی در جوملا در این زمینه محدودیت وجود دارد .

امیداوریم که از مطالب ارائه شده در زمینه ی کدام یک بهتر است وردپرس یا جوملا راضی باشید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما ممنونیم . اگر از مطالب لذت برده اید به دیگر مقالات ما در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت و گرافیک سایت و مقالات وردپرس سر بزنید . همچنین اگر مطالب برای شما مفید بود از شما درخواست میکنیم تا ان را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید .

در صورتی که احساس کردید مطلب کامل نیست و یا این که شما موارد دیگری را هم در زمینه ی کدام یک بهتر است وردپرس یا جوملا می دانید ما را مطلع کنید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
طراحی سایت فروشگاه لباس

طراحی سایت فروشگاه لباس

در طول تاریخ همواره یکی از نیازهای اساسی انسان‌ها پوشاک بوده است و درواقع پوشاک همواره با انسان‌ها همراه بوده است. اما باگذشت زمان بنا بر شرایط محیطی و اجتماعی که غالبا از آن با عنوان مد نام‌برده می‌شود، پوشاک و لباس انسان‌ها به شکل‌ها و نوع‌های مختلف و متناسب بافرهنگ کشورها تغییر کرده است. […]

اهمیت ایمیل مارکتینگ در رشد کسب و کار

اهمیت ایمیل مارکتینگ در رشد کسب و کار

اهمیت ایمیل مارکتینگ زمانی پر رنگ شد که به یکی از قوی ترین و مهم ترین ابزار های توسعه ی کسب و کار های اینترنتی تبدیل شد . عده ای بر این بارو اند که دیگر دوره ی استفاده از ایمیل مارکتینگ سر امده و در نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشور ها […]

40 ابزار رشد وبلاگ وردپرس بخش 4

40 ابزار رشد وبلاگ وردپرس بخش 4

ابزارهای قدرتمند در زمینه وبلاگ نویسی همیشه پرطرفدار بوده اند و تمام کسانی که سایتی را اداره میکنند باید برای افزایش بازدید کنندگان سایتشان و در نهایت افزایش فروش خود وبلاگ های زیبا و با محتوای عالی بنویسند تا بتوانند مخاطبان بسیاری را جذب کنند اما این وبلاگ نویسی کار پیچیده ای نیست و تنها […]

طراحی سایت کلینیک پوست و مو

طراحی سایت کلینیک پوست و مو

این روز ها افرادی در کسب و کار خود شاخص ترند که تبلیغات آن ها وسیع تر باشد . طراحی سایت می تواند به عنوان یکی از بهترین راه های تبلیغات، تاثیر بسزایی در رونق فعالیت تجاری یک شرکت و یا کسب و کار داشته باشد و موجب افزایش فروش آن شود . همان طور […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.