051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » تکنیک های سئو » گوگل چگونه به شخصی سازی نتایج جستجو می پردازد ؟!
گوگل چگونه به شخصی سازی نتایج جستجو می پردازد ؟!
تکنیک های سئو, سئو و بهینه سازی سایت 8 مارس 2020

گوگل چگونه به شخصی سازی نتایج جستجو می پردازد ؟!

پرستو بخشی پرستو بخشی

گوگل چگونه به شخصی سازی نتایج جستجو می پردازد ؟!

سال ها قبل، همه افراد دقیقا نتایج یکسانی را در موتور های جست و جو به دست می آوردند . اما امروزه، هیچ کس دقیقا نتیجه یکسانی نه در گوگل و نه در بینگ مشاهده نمی کند . هر کسی یک تجربه شخصی در همان درجه، حتی در پنجره های مرورگر شخصی، به دست می آورد و گوگل این کار را شخصی سازی نتایج جستجو نام گذاری کرده است . در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم که منظور از شخصی سازی نتایج جستجو چیست و بر چه اساسی گوگل به شخصی سازی نتایج جستجو می پردازد ؟!!

منظور از شخصی سازی نتایج جستجو چیست ؟

در سال های اخیر گوگل ویژگی های شخصی سازی بیشتری را به نتایج جستجو اضافه کرده است . اما این موضوع دقیقا به چه معنی است ؟ این موضوع به این معنی است که آن چه در هنگام جست و جو برای موضوع خاصی در گوگل برای عبارت خاصی مشاهده می کنید ممکن است همان چیزی باشد که شخص دیگری در قسمت دیگری از همان کشور محل زندگی تان همان عبارت را جست و جو کرده باشد . در حقیقت ممکن است همان نتایجی را که همسایه تان در حال جست و جوی آن است را بتوانید ببینید . یا حتی نتایج جست و جوی مادرتان که در کنار شما و بر روی مبل نشسته است را ببینید .

یا همان فردی که در پارک بر روی نیمکت در کنارتان نشسته است و مشغول حرف زدن با تلفن همراهش است .البته شاید هم نباشد !! این موضوع نیز قابل ذکر است که همیشه نتایج مشابه همان نتایجی نمی باشند که در حال جست و جوی آن ها هستیم . اما از این نظر مطمئن باشید زمانی که در گوگل مشغول جست و جوی عبارتی هستید این غول جست و جو فیلتر هایی را اعمال می کند تا بهترین نتیجه به موضوعی که در حال جست و جوی آن هستید را مرتبط کند . و این فیلتر ها می توانند کاملا با شرایط شخصی و سابقه مشاهدات شما ارتباط داشته باشند .

مثالی از شخصی سازی نتایج :

به عنوان مثال بیاید توضیح دهیم که مثلا در گوگل مشغول جست و جوی یک آنتی ویروس مناسب برای imac خود هستید و سریعا مشاهده خواهید کرد که کاربران متعددی در این خصوص به بحث پرداخته اند که آیا سیستم عامل مک به آنتی ویروس نیاز دارد ؟؟!! یا خیر شما نیازی ندارید که برای این سیستم عامل آنتی ویروسی نصب کنید . سپس همان جست و جو را برای ویندوز انجام دهید و ببینید که به نرم افزار های متعددی خواهید رسید و خیلی راحت می توانید آن ها را دانلود کنید .

همین جست و جو را بر روی گوشی های آیفون و سپس گوشی های اندروید امتحان کنید و نتایجی که بر روی هر کدام از آن ها می بینید را به همین صورت مورد برسی قرار دهید .

عوامل موثر در شخصی سازی نتایج جستجو

گوگل در واقع بیشتر از یک سیستم عامل جست و جو است و این مورد تنها یک مثال ساده است و عوامل دیگری که می توانید از آن ها در گوگل کمک بگیرید عبار اند از :

  • موقعیت مکانی ( شامل موقعیت مکانی دقیق، آدرس IP یا موقعیت مکانی GPS توسط ستگاه های تلفن همراه مختلف )
  • سابقه جست و جو که خیلی راحت می تواند روز ها و یا هفته های اخیر را برای شما یادآوری نماید .
  • شبکه اجتماعی که به راحتی می توانید دوستان و حلقه هایتان را در آن جا ببینید و مشغول لایک و کامنت گذاری شوید .
  • ارتباط بین دستگاه تلفن همراه، تبلت و تلویزیون های هوشمند با هم .
  • استفاده از زبان های مختلف
شخصی سازی نتایج جستجو

یکی دیگر از مواردی که در بالا نیز به اشاره کردیم شخصی سازی نتایج جستجو بر اساس کشوری است که در آن زندگی می کنیم . به عنوان مثال فردی که در آمریکا کلمه football را جست و جو می کند نتایج فوتبال آمریکایی برای او نمایش داده می شود، اگر همین فرد بخواهد در ایران همین نتایج برایش نمایش داده شود باید کلمه soccer را جست و جو کند . این نکته را نی زباید بدانید که اگر به نظر می رسد که وب سایت شما به یک کشور خاص مرتبط نیست، هنگامی که شخصی سازی کشوری اتفاق می افتد، شانس کمتری برای نمایش در نتایج بالای موتور های جست و جو خواهید داشت . پس اگر می خواهید که به کشور خاصی مرتبط باشید، باید روی سئوی بین المللی کار کنید .

کلام آخر …

شخصی سازی نتایج جست و جو به این معنی است که زندگی ما با کمک این فرایند بسیار ساده خواهد شد و با این حال تا آن جا که به سئو مربوط می شود اگر نتوانیم بفهمیم که اشخاص دیگر به چه چیز هایی توجه می کنند بسیار درد آور و سخت خواهد بود که بتوانیم رتبه وب سایتمان را بالا ببریم .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
طراحی سایت اجاره ویلا

طراحی سایت اجاره ویلا

دوستان عزیز وقت ان رسیده است که از راه های سنتی و روش های قدیمی بازاریابی فاصله بگیریم و به سمت تکنولوژی و راه های مدرن پیش برویم . صاحبین ویلا ها باید از مدل سنتی به مدل مدرن و سیستم های حرفه ای نقل مکان کنند . از جمله اولین کار ها این می […]

آموزش بهینه سازی تصاویر برای وب سایت

آموزش بهینه سازی تصاویر برای وب سایت

به سایت دهکده وب خوش آمدید ما در این مقاله قصد داریم آموزش هایی را در اختیار شما قرار دهیم تا به وسیله آنها بتوانید بهینه سازی تصویر سایتتان را انجام دهید خیلی ها می گویند که یک تصویر به اندازه هزار کلمه ارزش دارد و این یکی از دلایلی است که تصویر در تجارت […]

6 مزیت استفاده از اسلایدر در طراحی سایت

6 مزیت استفاده از اسلایدر در طراحی سایت

آیا دقت کرده اید زمانی که برای خرید به بازار ها می رویم، آن دسته از مغازه ها و فروشگاه هایی که ویترین جذاب ترین دارند ما را مجذوب خود می کنند . در واقع این حس را در ما ایجاد می کنند که در این فروشگاه قطعا آن کالایی که می خواهیم را پیدا […]

ارائه گزارش سایت اسپم به گوگل بخش 3

ارائه گزارش سایت اسپم به گوگل بخش 3

برای خیلی از ما پیش آمده که هنگام وب گردی هایمان به سایت هایی برخورد کرده ایم و آنها را بسیار انباشه از تبلیغات دیده ایم و دیگر آنها را بازدید نکرده ایم و با ناراحتی به خاطر تبلیغات زیاد آنها را ترک کرده ایم و کلی حرص تان در آمده است. به این سایت […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.