051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » روش کار موتورهای جستجو چیست؟ومراقب ازآنهاچگونه است ؟
روش کار موتورهای جستجو چیست؟ومراقب ازآنهاچگونه است ؟
سئو و بهینه سازی سایت 29 ژوئن 2020

روش کار موتورهای جستجو چیست؟ومراقب ازآنهاچگونه است ؟

افسانه آشفته افسانه آشفته

روش کار موتورهای جستجو چیست؟ومراقب ازآنهاچگونه است ؟

در آموزش سئو برای افراد مبتدی تلاش میشود اصول و مبانی سئو به ساده ترین زبان ممکن و به صورت کامل در اختیار خوانندگان سایت قرار داده شود. ما آموزش های سئو را به زبانی ساده گفته ایم و آن را برای افراد مبتدی هم بهینه کرده ایم
به سایت دهکده وب خوش آمدید. در این بخش نگاهی موشکافانه به موتور های جستجو و اینکه این موتور ها چگونه کار میکنند خواهیم پرداخت دانستن اینکه کاربران چطور از موتور جستجو استفاده میکنند و موتورهای جستجو چطور صفحات وب را رتبه بندی میکنند میتواند مهمترین معیار ما برای شناخت تکنیک های سئو و بهینه سازی سایت باشد.

از نظر خیلی ها و به خصوص کاربران و بازدید کنندگان اینترنتی موتورهای جستجو شبیه به یک معجزه هستند .
موتورهای جستجوگر محبوب مانند Google حتی شروع به پاسخگویی به برخی از نمایش داده ها به طور مستقیم در نتایج جستجو کرده اند – این باعث صرفه جویی در زمان و کلیک می شود. مثال زیر را در نظر بگیرید :

جستجو

روش کار موتورهای جستجو (گوگل) چگونه است ؟

در این راهنما یاد خواهید گرفت:

  • موتور جستجوگر چیست؛
  • موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؛
  • الگوریتم های موتور جستجو چه می کنند؛
  • نحوه عملکرد Google (توضیحات غیر فنی)؛
  • نحوه کار الگوریتم جستجوی Google؛
  • چرا الگوریتم Google در صورت داشتن وب سایت مهم است

منظور از موتورهای جستجو چیست ؟

یک موتور جستجو شامل دو چیز اصلی است: یک بانک اطلاعاتی از اطلاعات و الگوریتم هایی که محاسبه می کند که منجر به بازگشت و رتبه بندی برای یک جو معین می شود.
در مورد موتورهای جستجوگر وب مانند گوگل ، این بانک اطلاعاتی از تریلیون صفحه وب تشکیل شده است و الگوریتمها برای ارائه مناسب ترین نتایج به صدها عامل نگاه می کنند.

چگونگی کار موتورهای جستجو

موتورهای جستجو با گرفتن لیستی از URL های شناخته شده کار می کنند ، و سپس به زمانبندی می روند. برنامه ریز تصمیم می گیرد چه موقع خزنده هر URL باشد. صفحات خزنده سپس به تجزیه و تحلیل می پردازند و اطلاعات حیاتی استخراج و نمایه سازی می شوند. پیوندهای تجزیه شده به زمانبندی می روند ، که خزیدن ها آنها را در اولویت قرار می دهد.

وقتی چیزی را جستجو می کنید ، موتورهای جستجو صفحات مطابق را برمی گردانند و الگوریتم ها آنها را با توجه به رتبه بندی می کنند.

در اینجا یک نمودار از Google نشان داده شده این روند:

جستجو

نمودار ساده ای که نحوه عملکرد موتورهای جستجو توسط Google منبع را نشان می دهد.

ما به زودی الگوریتم های رتبه بندی را پوشش خواهیم داد. ابتدا ، بیایید عمیق تر به سازوکارهایی که برای ایجاد و نگهداری یک فهرست وب استفاده می شود ، عمیق تر عمل کنیم تا مطمئن شویم که چگونه آنها کار می کنند. اینها برنامه ریزی ، خزیدن ، تجزیه و فهرست بندی است.

SIDENOTE این فرایند فقط برای موتورهای جستجوگر وب مانند Google ، Bing و DuckDuckGo اعمال می شود. انواع دیگری از موتورهای جستجو مانند آمازون ، یوتیوب و ویکی پدیا وجود دارند که فقط نتایج وب سایت خود را نشان می دهند.

برنامه ریز چه کاری انجام میدهد

کار های بسیاری را برنامه ریز انجام میدهدیکی از انها پر کاربرد است و آنهم اهمیت نسبی URL های جدید و شناخته شده را ارزیابی می کند. سپس تصمیم می گیرد چه زمانی URL های جدید را خزیده و چند بار مجدد URL را دوباره خزیده کند.

خزنده گوگل منظور چیست

خزنده برنامه کامپیوتری است که صفحات وب را بارگیری می کند. موتورهای جستجو محتوای جدیدی را با خزیدن دوباره صفحات شناخته شده کشف می کنند که پیوندهای جدید اغلب با گذشت زمان اضافه می شوند.

به عنوان مثال ، هر بار که ما یک پست وبلاگ جدید منتشر می کنیم ، به بالای صفحه اصلی وبلاگ ما ، که پیوندی در آن وجود دارد ، هل داده می شود.

هنگامی که یک موتور جستجو مانند Google دوباره آن صفحه را خزید ، محتوای صفحه را با پیوندهایی که اخیراً اضافه شده اند ، بارگیری می کند.

خزنده سپس صفحه وب بارگیری شده را به تجزیه کننده منتقل می کند.

SIDENOTE خزیدن به معنای بسیاری از افراد به پیوندهای “زیر” از صفحه به صفحه دیگر منجر نمی شود.

تجزیه کننده چه کارهایی رابرعهده دارد

تجزیه کننده پیوندها را از صفحه به همراه سایر اطلاعات کلیدی استخراج می کند. سپس URL های استخراج شده را به برنامه زمانبندی ارسال می کند و داده ها را برای نمایه سازی استخراج می کند.

نمایه سازی

نمایه سازی جایی است که اطلاعات تجزیه شده از صفحات خزنده به پایگاه داده ای به نام فهرست جستجو اضافه می شوند.

از این به عنوان یک کتابخانه دیجیتالی اطلاعات در مورد تریلیون صفحه وب استفاده کنید.

الگوریتم موتور جستجو چیست؟

کشف و نمایه سازی مطالب صرفاً اولین بخش از معما است. موتورهای جستجو همچنین برای دستیابی به نتایج مطابق با کاربر هنگام جستجو ، به روشی نیاز دارند. این کار الگوریتم های موتور جستجو است.

هر موتور جستجوگر الگوریتم های منحصر به فردی برای رتبه بندی صفحات وب دارد. اما از آنجایی که گوگل تاکنون پرکاربردترین موتور جستجو (حداقل در جهان غرب) است ، این همان مکانی است که ما می خواهیم روی آن باقی بمانیم این راهنما.

طریقه کار گوگل چیست ؟

همانطور که گفتیم خزنده وب را خزیده و مطالب موجود را فهرست می کند. سپس ، هنگامی که شما چیزی را جستجو می کنید ، نتایج مطابقت را پیدا می کند و الگوریتمی آنها را با توجه به کسری از ثانیه ، مرتب می کند.

گوگل

گوگل به دلیل سه چیز خوب و همچنین موتور جستجو کار می کند:

اول ، آنها در وب کاوش می کنند و دوباره در یک مقیاس بزرگتر خزیده و ویرایش می کنند. این امر به آنها امکان داده است تا بزرگترین و تازه ترین شاخص روی کره زمین را حفظ و نگهداری کنند.

دوم ، آنها سرمایه گذاری زیادی روی مدل های زبانی انجام داده اند که به آنها امکان می دهد معنای واقعی حتی حتی مبهم ترین یا نادرست نمایش داده ها را درک کنند.

به عنوان مثال ، آنها می فهمند که اگر به دنبال “محدودیت ایتالیایی” هستید ، منظور شما “رستوران ایتالیایی” است.

گوگل

فراتر از آن ، آنها مترادف را نیز درک می کنند.

به همین دلیل است که وقتی در جستجوی “چگونگی کسب درآمد آنلاین” هستید ، مترادف های جسورانه مانند “درآمد” و “پول نقد” را در نتایج مشاهده می کنید.

گوگل

آنها از این نظر خیلی خوب هستند که برخی از نتایج جستجو حتی از جستجوی دقیق جستجو نمی کنند.

گوگل

در اینجا ، Google می فهمد “کسب پول اضافی به صورت آنلاین” به معنای همان “درآمدزایی آنلاین” است و این نتیجه مناسب برای جستجوی جستجو است.

به اشتراک بگذارید!
افسانه آشفته

افسانه آشفته

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل بخش اول

عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل بخش اول

همه ی ما برای ارتقای و بهبود سئوی وب سایتمان در تلاش هستیم . عوامل و موارد بسیار زیادی وجود دارند که بر سئوی سایت ها تاثیر می گذارند . کاری که ما در این مطلب انجام داده ایم این است که تمامی عوامل موثر سئو در رتبه بندی گوگل را برای شما گرداوری کرده […]

طراحی سایت مشابه دیوار

طراحی سایت مشابه دیوار

همه ی ما حداقل یک بار به وب سایت دیوار سرزده ایم بنا به دلایل مختلف . عده ای برای خرید موارد مورد نیاز، عده ای برای فروش موارد غیر ضروری خود و عده ای نیز برای ثبت اگهی های خود و مطالعه ی ان ها . این وب سایت با ظاهر ساده و مرتب […]

طراحی سایت فروشگاه زعفران در مشهد

طراحی سایت فروشگاه زعفران در مشهد

امروزه در بین تمامی انواع وب سایت های فعال در اینترنت ، وب سایت های فروشگاهی از بازدید بالا تری برخوردار هستند . همچنین لازم به ذکر است که در بین دیگر انواع وب سایت ها هیچ کدامشان به اندازه وب سایت های فروشگاهی از نظر افزایش درامد و مدیریت آسان فروش و وب سایت […]

طراحی سایت اتلیه عکاسی

طراحی سایت اتلیه عکاسی

لزوم طراحی سایت آتلیه و طراحی سایت عکاسی ازآنجا بوده که از دیرباز انسان همیشه علاقه‌مند بوده تا سکانس‌های جذاب و به خاطر ماندنی را برای علاقه‌مندان آن حوزه به یادگار بگذارد. به همین دلیل همیشه در پی راهکاری جهت اجرای عالی‌تر این کار بوده است تا جایی که دنیای امروز با اختراع دوربین های پیشرفته و با فناوری […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.