051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » تجربه کاربری چیست؟
تجربه کاربری چیست؟
سئو و بهینه سازی سایت 2 سپتامبر 2018

تجربه کاربری چیست؟

پرستو بخشی پرستو بخشی

تجربه کاربری چیست؟

تجربه کاربری یا ” ux ” احساسی است که کاربران در تجربه ی اول استفاده از یک وسیله به دست میاورند . هر چه کاربران در تجربه اول استفاده از این وسیله احساس بهتری داشته باشند به استفاده دوباره از آن محصول ترغیب میشوند . این موضوع برای طراحان ” ux ” بسیار مهم است . اجازه دهید تا با یک مثال این موضوع را بهتر برای شما بیان کنم .

تصور کنید شما برای خانه ی خود یک میز خریداری کرده اید . حال اگر پایه‌ های این میز لق باشد و یا نتواند وزن وسیله ی دیگری که روی آن قرار می دهید را تحمل کند، شما تجربه کاربری بدی نسبت به استفاده از آن کسب کرده اید . حتی تصمیم به عوض کردن آن هم می گیرید . باید این نکته را هم ذکر کنم که تجربه کاربری هر فرد حتی در استفاده از یک چیز متفاوت است .

مزیت تجربه کاربری چیست

استفاده از تجربه کاربران قبلی و نظرات و انتقادات و پیشنهادات آن ها بسیار مفید می باشد . نظرات کاربران در استفاده از یک محصول مشابه می تواند به صاحبان و یا طراحان و خالقان آن کمک کند تا ایرادات آن را رفع کنند و کسب و کارشان را بهبود ببخشند . مثلاً تجربه کاربری بسیاری از مصرف کنندگان  dualshock 3 [ دسته پلی استیشن ۳ ] که گفته بودن از برآمده بودن استیک های شاسی دسته ناراحت هستند .

همین موضوع باعث شد تا شرکت سونی طبق نظرات کاربران در طراحی آن تغییراتی اعمال کند . آنها در طراحی محصول بعدی خود یعنی  dualshock 4 [ دسته پلی استیشن ۴ ] تجربه کاربری مصرف کنندگان را استفاده کردند تا محصول جدید شان باب میل مشتریان باشد .

تجربه کاربری

چگونه یک تجربه کاربری خوب ارائه دهیم

طراحان، تجربه کاربری خوب را دنبال می کنند . در واقع اگر کاربران بتوانند در استفاده از یک وسیله تجربه کاربری خوب و لذت بخشی را تجربه کنند می‌توانند در بهبود موفقیت آن وسیله نقش بسزایی داشته باشند . همیشه باید در طراحی یک محصول این موضوع را مد نظر داشت که محصول ارائه شده باید بتواند حداقل نیاز های کاربر را تامین کند . در واقع باید قابل اعتماد، مرغوب، مطلوب و در نهایت همه این ها مشتری پسند و ارزش آفرین باشد .

الگوی تجربه کاربری ux چیست

مجموعه ای از روش های طراحی هستند که برای حل مسائل مختلف در تولید هر محصول به کار گرفته می شوند . هدف این الگو ها بهبود دسترسی کاربران است . چون همین عوامل است که باعث افزایش کارایی و عملکرد محصول می‌شود .

پنج الگوی ux که موجب نارضایتی کاربران می شود

پاپ آپ ها ” popups “

مطمئن هستم که شما هم از روبرو شدن با این موارد خرسند نمی شوید . زمانی که روی این لینک کلیک می کنید و وارد صفحه ی وب جدید می شوید در حالی که مثل محتوای مد نظرتان را خوانده‌اید ناگهان پنجره جدید باز می شود. از شما درخواست می کند که ایمیل خودتان را وارد کنید . آنها حتماً با خود فکر می‌کند که خبر رسان خوبی دارند و کاربران از آن لذت می برند . اما شما نمیتوانید کسی را به اجبار دوست خود کنید .

در مقابل باید اجازه بدهید که کاربران محتوای سایت را بخوانند یا ببینند و با آن آشنا شوند و بعد از آن ها چیزی بخواهید . آن ها باید خودشان تصمیم بگیرند نه اینکه شما مجبورشان کنید . برای این کار هم روش های زیادی وجود دارد . بستگی به خلاقیت شما دارد . مثلا می توانید موقع خروج یا بستن صفحه پیغامی را نمایش دهید .

شبکه های اجتماعی ” social “

اشتراک گذاری مطالب خیلی مفید است . مخصوصا برای کار های اینچنینی که باعث می شود کاربران با کمترین هزینه جذب وب سایت شما شوند . اما این موضوع خیلی اهمیت دارد که ویجیت های شبکه های اجتماعی با احتیاط و بدون افراط استفاده شوند . اگر شما با تلاش زیاد یک محتوای ناب ارائه دهید ولی در استفاده از این ویجت‌ ها دقت نداشته باشید تمام تلاش شما هدر می‌رود .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی باید طبیعی باشد نه به زور و اجبار . زمانی که کاربران مجبور به انجام اشتراک گذاری نشوند تمایلشان برای انجام این کار بیشتر هم می‌شود . پس برای گرفتن نتیجه بهتر و مطلوب‌ تر ویجت های خود را محدود کنید و در پایان محتوا با یک پیام خوشایند که در صورتی که از محتوا راضی بودید و لذت بردید آن را با یک توییت کوچک به اشتراک بگذارید، بحث را تمام کنید .

تجربه کاربری

پیش برگزاری های صفحه ” preloader “

پیشرفت تکنولوژی این مقوله مهم را ایجاد کرده که هر روزه به درجه اهمیت ان اضافه می‌شود . آن هم سرعت است . در حال حاضر نباید یک دیسک چرخان را موقع بارگذاری یک وب سایت ۲ مگابایتی ببینیم . درست است که این دیسک ها یک مدل فانتزی هستند و ۸۰ درصد آنها در واقع چیزی را بارگذاری نمی‌کنند . از آن ها صرفاً جهت زیبایی استفاده می‌شود . اما الان باید اولویت وب سایت شما سرعت آن میباشد .

همانطور که می دانید نسل امروز عجول و کم صبر هستند . پس بهتر است که وب سایتتان از سرعت بالایی برخوردار باشد . اگر مشکل سرعت دارید باید المان های سبک تر صفحه ای، مثل منوی ناوبری را بارگذاری کنید و برای محتوای سنگین‌ تر از بارگذار استفاده کنید . تا به جای یک صفحه سفید کاربران سرگرم یک انیمیشن کوچک بامزه شوند .

منو های غول پیکر ” menus “

عده ای فکر میکنند که اگر برای وب سایت هایی که صفحات زیاد و بخش‌ های متعدد زیادی دارند منو های غول پیکر طراحی کنند رضایت کاربر را جلب کرده اند . اما اینگونه نیست و مشکل این منو های بزرگ این است که تنها باعث سردرگمی کاربران می شود . این منو ها مانند هزارتو کاربران را خسته و کسل می‌کنند . اگر نمی خواهید وب سایت شما این چنین باعث ناراحتی کاربران شود باید لینک های مختلف را به بخش های مختلف تقسیم کنید .

یک نکته ی خیلی خیلی مهم را باید گوش زد کنم . آن هم این است که لطفاً از طراحی منو هایی که با حرکت موس فعال می‌شود خودداری کنید .

اسکرول بی نهایت

اسکرول بی نهایت جای اینکه کارایی بیشتری داشته باشد دردسر بیشتری برای ما دارد . درست است که مشکل نگهداری راه حل می‌کند اما مشکلات زیر را ایجاد می کند .

  1. اگر زمانی که می خواهید به بخش پاورقی دسترسی داشته باشید و اسکرول بی نهایت هم فعال باشد، با مشکل مواجه میشوید .
  2. هنگامی که تا جایی اسکورل کردید و سپس صفحه جدید را باز کردید دیگر نمی‌ توانید برگردید و از همان جای قبلی اسکرول کنید.

این گزینه هم مانند منو های غول پیکر اگر درست و صحیح از آن ها استفاده کنید پتانسیل های بالایی در خود دارند . شما می توانید این الگو ها را با سیستم صفحه‌ بندی سنتی ترکیب کنید و به کاربر اجازه دهید که خودش تصمیم بگیرد که میخواهد اسکرول کند یا خیر . این کمک می‌کند که کاربران به راحتی به پاورقی سایت دسترسی داشته باشند .

همچنین برای حل مشکل شماره ۲ می‌ توانید هنگامی که بخش جدید بارگذاری می شود ” URL ” صفحه را تغییر دهید.

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
دلایل استفاده از وردپرس قسمت1

دلایل استفاده از وردپرس قسمت1

وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا در جهان است . سایت های بی شماری در انواع و اندازه های متفاوتی از سایت های خبری، ورزشی تا فروشگاه های اینترنتی توسط این سیستم ایجاد و راه اندازی شده است . به عنوان صاحب یک کسب و کار ممکن است برایتان این سوالات پیش اید […]

اهمیت امنیت در طراحی سایت بخش2

اهمیت امنیت در طراحی سایت بخش2

این مطلب به دو بخش تقسیم شده است، در صورت تمایل به مطالعه ی بخش اول این مطلب و مطالعه ی موارد و راه کار های دیگر در زمینه ی امنیت در طراحی سایت می توانید اینجا کلیک کنید . راه های افزایش امنیت در طراحی سایت همیشه نرم افزار هایی که از ان ها […]

معرفی بهترین نرم افزار های طراحی سایت 2019

معرفی بهترین نرم افزار های طراحی سایت 2019

اگر قصد طراحی یک وب سایت را دارید و به دنبال یک نرم افزار مناسب و کاربردی برای این کار می گردید باید به شما مژده بدهم که این مقاله دقیقا همان چیزی است که شما به دنبال آن می گردید . در این مطلب می پردازیم به معرفی لیستی از بهترین نرم افزار های […]

وظایف پشتیبان سایت چیست ؟

وظایف پشتیبان سایت چیست ؟

قبل از این ما در طی دو مطلب “ پشتیبانی سایت چیست ؟ “ و ” چرا به پشتیبانی سایت نیاز داریم ؟ “ راجب به پشتیبانی سایت و ظایف یک مدیر سایت در قبال این موضوع توضیحاتی را ارئه کرده ایم . در صورت تمایل برای مطالعه ی ان ها می توانید روی ان […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.