051 3894 5808
0915 435 6018
دهکده وب
طراحی سایت » سئو و بهینه سازی سایت » بازاریابی دیجیتال » محتوای ایمیل مارکتینگ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
محتوای ایمیل مارکتینگ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
بازاریابی دیجیتال, بهبود کسب و کار 16 ژانویه 2019

محتوای ایمیل مارکتینگ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

پرستو بخشی پرستو بخشی

محتوای ایمیل مارکتینگ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

تولید محتوای ایمیل مارکتینگ با تولید محتوا در وب سایت ها متفاوت است . از ان جایی که امروزه استراتژی محتوای ایمیل مارکتینگ بر روی کیفیت ان متمرکز شده است پس باید در نوشتن متن ان دقت و حساسیت به خرج دهید . همه ی ما می دانیم که بازاریابی ایمیلی چه مزایایی دارد و چه تاثیری بر روی فروش ما می گذارد . در واقع به اهمیت ان پی برده ایم و الان تنها کاری که نیاز است انجام دهیم این است که بر روی تولید محتوای ایمیل مارکتینگ به صورتی کاربر پسند باشد تمرکز کنیم .

دلیل تاکید زیاد بر روی این موضوع این است اگر سیستم بازاریابی ایمیلی شما حرفه ای و متن تبلیغاتی حرفه ای داشته باشد، فروش سایت شما افزایش پیدا می‌ کند . لازم به ذکر است که قبل از همه ی این ها باید از وب سایت خود مطمئن شوید که تمامی شرایط را برای فروش محصول دارد یا خیر . در ادامه به شما می گوییم که برای ایجاد محتوای ایمیل مارکتینگ با کیفیت باید از چه استراتژی پیروی کنید .

تکنیک های تولید محتوای ایمیل مارکتینگ

 • نوشتن یک عنوان جذاب
 • خوش امد گویی به مخاطب
 • تمرکز بر روی مهم ترین بخش ایمیل یعنی پاراگراف اول
 • استفاده از جملات دعوت برای کلیک کردن روی لینک
 • ایجاد ارتباط با مخاطب
 • تشکر و سپاس گذاری
 • اطلاعات شخص و شرکت ارسال کننده ایمیل
 • امکان لغو عضویت
نوشتن یک عنوان جذاب

نوشتن یک عنوان جذاب

عنوان یک نوشته کوچک ترین بخش یک نوشته محسوب می شود اما حساس ترین و مهم ترین بخش هر نوشته ای عنوان ان است . یک شروع خوب با یک عنوان خوب ممکن می شود . در نوشتن عنوان باید بیشتر از هر بخش دیگ ان فکر کرد . سعی کنید عنوان خود را به گونه ای بنویسید که یک پیشنهاد رد نشدنی برای مخاطبان و کاربران باشد . برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر دقت کنید .

مثلا شما یک وب سایت خبری دارید و قصد دارید که برای کاربرانتان به صورت ایمیل خبر نامه ارسال کنید . اگر نامه های ارسالی شما واقعا خبرنامه هستند و ساختار خبر نامه را دارند پیشنهاد می‌ کنم به صورت منظم ایمیل‌ هایی جذاب با محتوای مناسب برای مخاطبین خودتان تهیه کنید و مثلا با عنوان خبر نامه پیشتاز – تیر ۱۳۹8 آن را به مخاطبین خودتان ارسال کنید . البته این را هم بدانید که زمانی باید از این عنوان استفاده کنید که ایمیل شما تمامی المان‌ های لازم یک خبر نامه را داشته باشد .

اگر از این عنوان استفاده کنید و به جای خبر نامه کاربر فقط خبر های تجاری سایت را دریافت کند باعث می‌ شود که اعتماد مخاطبین کم شود و شاید روزی برسد که هیچ کس با این عنوان ایمیل شما را باز نکند .

کسب درامد از ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یک پروسه زمان بر ولی پر بازده

حتما تا حدودی متوجه شدید که عنوانتان را باید چگونه انتخاب کنید . مهم ترین نکته ای که باید به شما بگویم این است که ایمیل مارکتینگ یک پروسه است و نباید در همان ایمیل اول انتظار فروش فوق‌ العاده را داشته باشید . اما می توانید سرعت این پروسه را کنترل کنید . برای مثال می توانید برای سرعت بیشتر پیشرفت این پروسه از تخفیف هایی در ابتدای کارتان بهره ببرید . یا این که در ابتدای کارتان برخی از محصولات را هدیه کنید . حتما از خودتان می پرسید که فایده ی این کار چیست ؟

در واقع باید بگوییم که فایده این کار این است که مخاطبان و کاربران برای دریافت ایمیل‌ های بعدی شما اماده و انتظار می کشند . این پروسه زمان بر است اما بازدهی بالایی دارد و هر چه برای سرمایه ی اولیه ان پرداخت کرده اید به صورت چندین برابر بیشتر به شما بر می گردد . در ادامه چند تکنیک برای انتخاب عنوان هایتان برایتان شرح می دهیم اما به مرور زمان که این کار را انجام دهید خودتان دیگر به قول معروف خبره می شوید .

تکنیک های انتخاب عنوان

عنوان در ایمیل مارکتینگ
 1. ایجاد حالت اورژانسی در مخاطب
 2. قرار دادن اطلاعات مهم در ابتدا
 3. ایده های نو
 4. ازمون تقسیمی

ایجاد حالت اورژانسی در مخاطب

سعی کنید در ایمیلتان زمانی تعیین شده قرار دهید . این باعث می شود که کاربر در آن زمان تعیین شده ایمیل را باز کند و مطالعه ی ایمیل را به تعویق نمی‌ اندازد . در این شرایط می‌ توانید ضریب باز شدن ایمیل خودتان را افزایش دهید .

قرار دادن اطلاعات مهم در ابتدا

عنوان باید کوتاه باشد اما باید حاوی اطلاعاتی باشد که مهم و جذاب هستند . به گونه ای که کاربر ترغیب شود و ایمیل را باز کند .

ایده های نو

ایده های نو

ممکن در اوایل کار کمی این انتخاب عنوان برایتان سخت باشد . اما می توانید کمک بگیرید . برای مثال می توانید از عناوین روز نامه ها و مجلات ایده بگیرید .

آزمون تقسیمی

برای بهترین شدن هنر عنوان نویسی خودتان میتوانید از تکنیک هایی استفاده کنید یا به قول معروف یک امتحانی بکنید . به این صورت که در ابتدا کاربران خود را به چند گروه تقسیم کنید و یک ایمیل را با عنوان‌ های مختلف به گروه های مختلف خودتان ارسال کنید . نتایج هر کدام را برسی کنید و هر کدام که نتیجه ی بهتری داشت از آن استفاده کنید .

خوش امد گویی به مخاطب

خوش امد گویی به مخاطب

طبق برسی نظر سنجی ها تاثیر گذار ترین بخش محتوای ایمیل مارکتینگ اولین پیام شما در اولین پاراگراف است . در واقع این جا جایی است که شما به سلام و خوش امد گویی به مخاطب می پردازید . اگر به ایمیل های پیشتاز دقت کرده باشید میبینید که ان ها کاملا شخصی سازی شده اند . منظور این است که زمانی که کاربران عضو سایت شما می‌ شوند و یا محصولات رایگان سایت شما را دریافت می‌ کنند نام و نام خانوادگی خودشان را در اختیارتان قرار می‌ دهند .

طبق برسی نظر سنجی ها تاثیر گذار ترین بخش محتوای ایمیل مارکتینگ اولین پیام شما در اولین پاراگراف است . در واقع این جا جایی است که شما به سلام و خوش امد گویی به مخاطب می پردازید . اگر به ایمیل های پیشتاز دقت کرده باشید میبینید که ان ها کاملا شخصی سازی شده اند . منظور این است که زمانی که کاربران عضو سایت شما می‌ شوند و یا محصولات رایگان سایت شما را دریافت می‌ کنند نام و نام خانوادگی خودشان را در اختیارتان قرار می‌ دهند .

پس زمانی که ایمیلی را ارسال می‌ کنیم، سیستم به صورت خودکار در محلی که در ایمیل تعیین کرده‌ ایم نام و نام خانوادگی کاربر را جایگزین می‌ کند . در این شرایط کاربر ارتباط بهتری با ایمیل ارسالی برقرار می‌ کند و احساس می‌ کند که ایمیل دقیقا برای شخص وی ارسال شده است .

بهتر است این موشوع را جدی بگیرید زیرا طبق امار نرخ کلیک ایمیل‌ هایی که به صورت شخصی هستند و باز می‌ شوند بیشتر از ایمیل هایی است که به صورت عمومی ارسال می‌ شوند . برای موفقیت در این زمینه به شما توصیه می کنم که حتما در ایمیل های ارسالی خود نام فرد مورد نظر را قرار دهید .
اما اگر نام ان ها را نداشتید نگران نباشید می توانید به شیوه ی زیر این کار را انجام دهید :

 1. دوست گرامی پیشتاز
 2. کاربر گرامی پیشتاز
 3. و غیره …
ایمیل مارکتینگ

تمرکز بر روی مهم ترین بخش ایمیل یعنی پاراگراف اول

همان طور که در عنوان مشاهده می کنید مهم ترین بخش یک متن بعد از عنوان ان اولین پاراگراف ان است . شما باید سعی کنید تا پیام اصلی خود را در اولین پرارگراف به مخاطبان برسانید . حتی برای تاکید و توجه بیشتر می توانید در نوشتن این بخش از فونتی متفاوت و یا رنگی جذاب استفاده کنید . دلیل اهمیت ان هم این است که در این بخش از نوشته است که مخاطبان تصمیمی می گیرند ادامه ی ان را بخوانند یا خارج شوند .

پس پیام خود را واضح، کوتاه و جذاب در پاراگراف اول بنویسید . اما برای ادامه ی کار توصیه می کنم از دو کلمه ی طلایی استفاده کنید . شک نکنید که این دو کلمه معجزه می کند . شما می توانید در جملات پایانی این بخش از دو کلمه ی ” اما ” و ” ولی “ استفاده کنید . البته باید آخرین جمله را به صورت سؤالی طراحی کنید تا کاربر برای پاسخ پاراگراف بعدی را مطالعه کند .

کلیک کردن روی لینک

استفاده از جملات دعوت برای کلیک کردن روی لینک

محتوای ایمیل مارکتینگ زمانی می تواند موفق عمل کند که به کاربر این موضوع را برساند که می تواند نیاز و خواسته ی او را بر طرف کند . قصد ما از انجام ایمیل مارکتینگ این است که مخاطب را به صفحه ای از وب سایتمان بکشانیم . پس محتوای ایمیل مارکتینگ نباید به صورتی باشد که تمام اطلاعات را در همان ایمیل به او بدهد . همیشه سعی کنید تا محتوای ایمیل مارکتینگ شما به گونه ای باشد که کاربر برای رفع کامل نیاز خود به وب سایت شما برگردد. این کار دلایلی دارد که به شرح زیر هستند :

اولین دلیل :

برای این که یک ایمیل کم حجم داشته باشید بید محتوای ایمیل مارکتینگ شما جذاب و مختصر باشد . زیرا امروزه اکثر کاربران برای چک کردن ایمیل خود از موبایل استفاده می کنند پس اگر ایمیل‌ هایی با حجم بالا ارسال کنید قطعا ان ها را از دست می دهید . زیرا ان ها دیگر تمایلی به مطالعه ی پیغام شما ندارند .

دومین دلیل :

محتوای ایمیل مارکتینگ خود را به گونه ای ایجاد کنید که شرایط برای کلیک بر روی ایمیل ارسالی شما، از طرف مخاطب محیا شود . همچنین به شما پیشنهاد می کنیم که در این باره نرخ باز شدن و نرخ کلیک بر روی ایمیل‌ های خودتان را محاسبه کنید . زیرا این موضوع در پروسه تحلیل فروش سایت این اطلاعات بسیار ارزشمند هستند .

ایمیل مارکتینگ

ایجاد ارتباط با مخاطب

ایا تا به حال دقت کرده اید که بهترین و موفق ترین وب سایت های دنیا در حال حاضر وبلاگ ها و انجمن ها و شبکه های اجتماعی هستند ؟ دلیل موفقیت ان ها در اثر بخشی ان ها نهفته است . زیرا مخاطبان و کاربران با ان ها احساس یک ارتباط نزدیک را می کند . اگر مانند این وب سایت ها یک شبکه ی ارتباطی را در ایمیل خود ایجاد کنید بسیار اثر بخش خواهید بود . تنها کافی است آن‌ ها را به بخشی از محتوای ایمیل مارکتینگ خودتان تبدیل کنید . به نمونه های زیر دقت کنید :

نظرات خوانندگان :

برای این کاربران بتوانند نظرشان را نسبت به ایمیلی که برای ان ها فرستاده اید بگویند لینکی را در ایمیل قرار دهید تا هم ان ها بتوانند نظر خود را ثبت کنند و هم کاربران دیگر نیز بتوانند آن نظرات را مشاهده کنند . این ها باعث افزایش نرخ بازدید از ایمیل های شما می شود و همچنین باعث در افزایش اثر گذاری آن ها می شود .

پرسش و پاسخ با مشتریان :

قرار دادن بخش پرسش و پاسخ در ایمیل یک کار هوشمنده است . زیرا از چند جهت برای شما سوده است . اول این که در این شرایط کاربران سوالات خودشان را مطرح می‌ کنند . دوم این که شما می‌ توانید از سوالات و نظرات آنان ایده بگیرید . سوم این که می‌ توانید با ارائه پاسخ به آنان، آن‌ ها را تشویق به باز کردن ایمیل‌ های بعدی خود کنید .

محتوای ایجاد شده توسط کاربران سایت :

شما می‌ توانید در صورتی که کاربران سایت شما مطلب جذابی را نوشتند آن مطلب را برای مخاطبین خود را با درج نام وی ارسال کنید . این نوع محتوا جذابیت بیشتری برای مخاطبین شما خواهد داشت .

تشکر و سپاس گذاری

تشکر و سپاس گذاری

ممکن است این بخش از نظر عده ای بسیار کلیشه ای باشد . اما دلیل این که این موضوع را در این مقاله اورده ایم این است که این کار امتحان شده است و نتایج خوبی را نیز به دنبال داشته است . در واقع به شما توصیه می کنیم که برای داشتن یک تجربه ی خوب از ایمیل مارکتینگ از این روش حتما در پیغام های تبلیغاتی خود استفاده کنید .

اما منظور ما از این بخش در واقع چه چیزی است ؟

دقت کنید در بخش در واقع کار شما این است که از مخاطبان برای مطالعه ایمیل و قرار دادن وقت ارزشند برای ایمیل ارسالی شما تشکر کنید . اهمیت ان هم به این خاطر است که نرخ کلیک شما افزایش می یابد . زیرا طبق برسی ها متوجه شدیم که در این گونه شرایط اگر کاربر به این مرحله رسیده باشد ولی بر روی لینک ایمیل کلیک نکرده باشد به طور کاملا طبیعی باز می‌ گردد و ایمیل را از نو می‌ خواند . همچنین این بار احتمال کلیک بر روی ایمیل بیشتر خواهد شد .

اطلاعات شخص و شرکت ارسال کننده ایمیل

خب رسیدیم به بخش پایانی محتوای ایمیل مارکتینگ . چه اطلاعاتی را باید در این بخش به مخاطب ارائه دهیم ؟ در این بخش شما می توانید هر کدام از موارد زیرا را که خواستید قرار دهید :

 1. اطلاعات کامل سایت و یا شرکت ارسال کننده ایمیل را قرار دهید
 2. نوشتن واحد ارسال کننده ایمیل
 3. تصویر خودتان
 4. لوگو شرکت

قوانین جهانی می گویند که اگر می خواهید در ایمیل مارکتینگ موفق شوید و اسپم نشوید و در عین حال اعتماد مخاطبان را جلب کنید باید موارد زیر ار در ایمیل خود قرار دهید :

 1. اطلاعات
 2. آدرس
 3. شماره تماس
 4. شماره فکس
 5. فرد ارسال کننده
امکان لغو عضو

امکان لغو عضو

بار ها شده است افرادی که از سیستم ما لغو عضویت می‌ کنند پس از مدتی مجددا عضو سیستم خبر نامه سایت شده و از سایت خرید می‌ کنند . اگر می‌ خواهید کاربران به شما اعتماد کنند، در صورتی که نمی‌ خواهند از سوی شما ایمیلی دریافت کنند . به درخواست آنان احترام بگذارید و امکان لغو عضویت را در ایمیل محیا کنید .

لغو عضویت دلایل زیادی دارد . ممکن است یک کاربر به تک مطلبی از وب سایت شما علاقه‌ مند شده باشد . پس لزومی ندارد که با ارسال ایمیل هایی که موضوعشان مورد علاقه ی او نیست باعث آزارش شوید . حواستان باشد قصد ما از ایمیل مارکتینگ ارسال ایمیل‌ هایی است که به اینباکس کاربران برود نه شاخه اسپم آن ها .

در صورتی که به ان ها ایمیل هایی که موضوع جذابی برایشان نیست می فرستید آنان هم چاره ای ندارند جز این که ایمیل‌ های شما را به عنوان هرز نامه یا اسپم گزارش دهند . به همین دلیل حتی اگر از بهترین سرویس‌ های ارسال ایمیلی نیز استفاده کنید در صورت زیاد شدن گزارش‌ های اسپم ممکن است به عنوان اسپمر شناخته شوید و درصد بالایی از ایمیل‌ های شما به اینباکس مخاطبین وارد نشود .

امیداوریم که از مطالب ارائه شده در زمینه ی محتوای ایمیل مارکتینگ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ راضی باشید . از زمانی که برای مطالعه ی این مقاله گذاشتید از شما ممنونیم . اگر از مطالب لذت برده اید به دیگر مقالات ما در زمینه طراحی سایت و سئوی سایت و گرافیک سایت و مقالات وردپرس سر بزنید . همچنین اگر مطالب برای شما مفید بود از شما درخواست میکنیم تا ان را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید .

در صورتی که احساس کردید مطلب کامل نیست و یا این که شما موارد دیگری را هم در زمینه ی محتوای ایمیل مارکتینگ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ می دانید ما را مطلع کنید .

به اشتراک بگذارید!
پرستو بخشی

پرستو بخشی

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را هم بخوانید.
پشتیبانی سایت در مشهد

پشتیبانی سایت در مشهد

اکثر افراد به اشتباه تصور می کنند بعد از این که وب سایتشان طراحی و راه اندازی شد دیگر کار تمام شده است و وب سایت ان ها بلافاصله بعد از شروع به کار موفقیت های فراروان برای ان ها به ارمغان می اورد . ما مزیت ها و فواید طراحی وب سایت را انکار […]

انتقال سایت از جوملا به وردپرس بخش2

انتقال سایت از جوملا به وردپرس بخش2

این مطلب در ادامه ی بخش اول مقاله ی ” انتقال سایت از جوملا به وردپرس “ نوشته شده است . در بخش اول به این موضوعات پرداختیم : برای انتقال سایت از جوملا به وردپرس در مراحل اول باید یک وب سایت وردپرسی ایجاد کنید و سپس یک افزونه نصب کنید . این که […]

طراحی سایت بیمه

طراحی سایت بیمه

با همه گیر شدن اینترنت و به دنبال ان پیشرفت ارتباطات در فضای مجازی، بخش زیادی از خدمات در این فضای گسترده قابل‌ ارائه بوده و بخش زیادی از مردم کالا و خدمات مورد نیاز خود را به‌ صورت آنلاین خریداری می‌کنند. در سال‌های گذشته با پیشرفت زیاد ارائه خدمات آنلاین در ایران روبرو بوده‌ ایم. یکی […]

تاثیر طراحی گرافیک در صفحات وب سایت قسمت1

تاثیر طراحی گرافیک در صفحات وب سایت قسمت1

بر خلاف تصور عده ای طراحی گرافیک جز هنر های مدرن محسوب می شود . به عنوان مثال : طراحی نماد، تصویرسازی، صفحه آرایی و خطاطی یا همان تایپو گرافی هم در آثار هزاران سال پیش دیده می‌ شود و هم در مدرن‌ ترین آثار امروزی . در این مقاله نیز قصد داریم به حضور […]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده!

دیدگاه خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

خبرنامه دهکده وب

در خبرنامه دهکده وب عضو شوید و مطالب مفید را در ایمیل خود دریافت کنید.